Do nedávné doby byla metoda sous-vide doménou luxusních restaurací. Sous-vide je nejen zdravé vaření, dokáže také udělat i z obyčejné potraviny delikatesu. Tuto metodu zdravého a chutného vaření si můžete vyzkoušet doma. Poradíme vám, jak na to.
Co je metoda sous-vide a jak nám prospívá
Historie metody sous-vide se začala psát ve Francii. Její francouzský název v překladu znamená „ve vakuu“. Podstatou této technologické úpravy potravin je jejich pomalá příprava ve vzduchotěsném obalu ve vodní lázni při teplotě nižší než 100 °C. Teplota vody je neustále kontrolovaná. Klíčovými hodnotami této metody jsou čas a teplota. Obojí se liší podle druhu potraviny.
Sous-vide je šetrná metoda vaření, při které je zachována chuť, barva, textura, vůně potraviny i všechny živiny v ní obsažené. Naše tělo bude mít z konzumace potraviny připravené metodou sous-vide stejný užitek, jako kdybychom tuto potravinu snědli v syrovém stavu. U vaření sous-vide se vám nemůže stát, že připravovaná potravina je z jedné strany připálená a z té druhé je zčásti syrová. Připravovaná potravina je ze všech stran obklopená vodou, díky tomu je ohřívání stejnoměrné. Tato kulinářská technologie se nejčastěji používá pro přípravu masa. Neméně dobře poslouží při přípravě ryb, zeleniny, vajec, ovoce i hub.
Příprava jídla
Metoda sous-vide je snadná, zvládnou ji i jedinci, kteří s vařením začínají. K přípravě jídla touto metodou budete potřebovat pouze speciální igelitové sáčky, vakuovací balicí přístroj, vakuový hrnec a teploměr.
Surovinu omyjte, osušte a vložte do vakuového sáčku. K ní přidejte do sáčku ingredience, kterými jí chcete ochutit. Jedná se například o sůl, koření, bylinky, olej, máslo, plátky citronu nebo marinádu. Chutě vložených ingrediencí a suroviny se vzájemně propojí a prostoupí celou surovinou. Sáček uzavřete varovacím přístrojem, vložte do vakuového hrnce s vodou a nastavte teplotu. Během vaření kontrolujte pomocí teploměru teplotu vody.
Sous-vide zachová původní barvu i vůni potraviny, to se však nemusí hodit, pokud připravujete maso. U něho nejspíše očekáváte, že bude mít barvu a vůni pečeného masa. Stačí hotové maso vyjmout ze sáčku, osušit a ze všech stran ho prudce opéci na pánvi.
Maso připravené metodou sous vide je delikatesa a navíc zdravější
Úskalí metody
Sous-vide je velice jednoduchá metoda, přesto se dá na ní ledasco pokazit. Nedostatečné uzavření sáčku nebo poškozený či znečištěný sáček jsou časté chyby, které zcela pokazí výsledný dojem. Další chybou je nedostatečné vakuování. V sáčku nesmí zůstat žádný vzduch, jinak se jídlo neuvaří rovnoměrně. Při příliš vysoké teplotě bude jídlo vysušené. Necháte-li vařit jídlo příliš dlouho, jeho struktura bude připomínat bláto. Ani příliš krátká doba vaření či nižší teplota nejsou dobrým řešením. Vámi připravovaná jídla se stanou líhní baterií.
Chuť jídla zkazíte také přidáním příliš velkého množství soli, silného koření, čerstvého česneku nebo olivového oleje. Vařit zeleninu a maso dohromady také není dobrý nápad. Zelenina i maso potřebují totiž odlišnou teplotu vaření. Výsledkem je neuvařená zelenina, která nedodá jídlu žádnou chuť. Vaříte-li vejce metodou sous-vide, nedávejte je přímo do hrnce. Jejich skořápky by praskly a jejich obsah by se vylil do vody.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Víno, mošt, burčák nebo ocet – jaký požitek nám přinášejí nápoje z hroznů?
Vinná réva patří mezi nejstarší kulturní rostliny. Neznáme přesný věk vinné révy, ale určitě je starší než samotné lidstvo. Vinná réva je vzácná a lidstvu prospěšná rostlina, jakými způsoby však můžeme...
Čtěte dál