Lékořice je bylinkou, která je v lidové medicíně k léčbě různých onemocnění užívána již po tisíce let. I přes blahodárné účinky na lidský organismus však vědecké výzkumy potvrzují, že nemusí prospívat každému. Na co si dávat pozor a proč?
Pro svou typicky sladkou chuť bývá využívána při výrobě cukrovinek nebo maskování chuti léčiv, do nichž se z toho důvodu přidává. Pokud jste s lékořicí nikdy neměli tu čest, pak vězte, že její aroma se podobá anýzovému oleji, který proto někdy výrobci užívají místo ní, protože se jí blíží dokonce i vůní. Lékořice jako taková je ovšem k dostání v řadě různých forem včetně bylinných čajů, kapslí, sušených extraktů, a dokonce i bonbonů – na její typickou chuť je ovšem třeba si zvyknout a nutno podotknout, že každému nesedne.
S čím vším pomůže
V lékořici se nachází až 300 druhů různých sloučenin, z nichž některé mají antivirové i antimikrobiální vlastnosti. Některé klinické studie zkoumají možné přínosy lékořice a přinášejí v tomto ohledu velmi slibné výsledky:
- Podle nich má lékořice schopnost mírnit podráždění, zarudnutí a svědění kůže a pomáhá tak bojovat s různými ekzémy, vyrážkami a zánětlivými onemocněními, která ji postihují.
- Další výzkumy tvrdí, že významně pomáhá nejen v boji s Helicobacter pylori způsobující infekční onemocnění trávicího systému, kůže a krve, ale také dokáže mírnit nevolnost, bolesti žaludku a pálení žáhy – především díky flavonoidům, které obsahuje.
- Jiné studie naznačují, že lékořice se podílí na likvidací bakterií v ústech, které vytvářejí zubní plak a zapříčiňují vznik zubního kazu. Její schopnost zastavovat rozšiřování orálních bakterií znamená potenciál pro budoucí léčbu onemocnění dutin.
- Lékořicové čaje nebo kloktadla také ulevují od bolestí v krku.
Kyseliny glycyrrhizinová
Lékořice obsahuje kyselinu glycyrrhizinovou, která v nadměrném množství může způsobovat pokles hladiny draslíku projevující se poruchami srdečního rytmu, vysokým krevním tlakem, otoky a letargií. Proto Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovila optimální doporučený příjem této látky, který by se neměl překračovat, aby nedošlo k nepříznivým vedlejším účinkům. Ten činí 100 mg.
Konzumujete jádra z meruněk pro své protirakovinné účinky? Pozor na otravu kyanovodíkem
Na co si dávat pozor
Problémem ovšem je, že na řadě výrobku s lékořicí není uvedeno množství glycyrrhizinu, což může vést k předávkování, zejména u dětí, které sladké milují. Pozor byste si ale v tomto směru měli dávat i na čaje s obsahem lékořice, což platí zejména pro těhotné ženy, u nichž může nadbytek lékořice poškodit mozek plodu nebo vyvolat předčasný porod. Lékořice také může nepříznivě reagovat s kortikosteroidy, s léky upravujícími krevní tlak nebo srdeční rytmus, také s medikamenty, které ředí krev (warfarin), obsahující estrogen nebo fungující jako hormonální terapie či antikoncepce.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Nejrůznější výzvy zaplavují internet – skutečně se můžete změnit za 30 dní?
Všude se na nás valí jen samé výzvy. Zhubnout, uběhnout půlmaraton, zpevnit břicho (případně rovnou vytvořit six pack) nebo třeba provést organizovaný úklid. Všechny takové výzvy nebo plány zní skvěle,...
Čtěte dál
Letní ochlazení prověřené tradicí. Jak se na léto dívá tradiční čínská medicína?

Přírodní repelenty proti hmyzu – bez zbytečné chemie, zato stejně účinné

Strašák těhotných: orální glukózový toleranční test oGTT. Jak jej zvládnout v klidu a v pohodě?

Bolest hlavy – přehled spouštěčů, které vás třeba ještě nenapadly

Základní péče o kolena, aby vás podržela i po padesátce

Kratom – zázračná bylina, propagovaná influencery i blogery. V čem tkví její kouzlo?

Vlhké hojení jako moderní metoda hojení ran. Jaké jsou jeho výhody?

Online jídelníčky mohou být zrádnou pastí. Můžete zhubnout, ale nezdravě

Upnuté kostýmky a krátká trička nad pupík. V čem neustálé zatahování bříška škodí zdraví?

Křeče a tiky: Proč vznikají, jak je řešit a jak jejich výskytu předcházet?

Gely na intimní hygienu: v čem může přehnaná péče škodit?
