Lékořice je bylinkou, která je v lidové medicíně k léčbě různých onemocnění užívána již po tisíce let. I přes blahodárné účinky na lidský organismus však vědecké výzkumy potvrzují, že nemusí prospívat každému. Na co si dávat pozor a proč?
Pro svou typicky sladkou chuť bývá využívána při výrobě cukrovinek nebo maskování chuti léčiv, do nichž se z toho důvodu přidává. Pokud jste s lékořicí nikdy neměli tu čest, pak vězte, že její aroma se podobá anýzovému oleji, který proto někdy výrobci užívají místo ní, protože se jí blíží dokonce i vůní. Lékořice jako taková je ovšem k dostání v řadě různých forem včetně bylinných čajů, kapslí, sušených extraktů, a dokonce i bonbonů – na její typickou chuť je ovšem třeba si zvyknout a nutno podotknout, že každému nesedne.
S čím vším pomůže
V lékořici se nachází až 300 druhů různých sloučenin, z nichž některé mají antivirové i antimikrobiální vlastnosti. Některé klinické studie zkoumají možné přínosy lékořice a přinášejí v tomto ohledu velmi slibné výsledky:
- Podle nich má lékořice schopnost mírnit podráždění, zarudnutí a svědění kůže a pomáhá tak bojovat s různými ekzémy, vyrážkami a zánětlivými onemocněními, která ji postihují.
- Další výzkumy tvrdí, že významně pomáhá nejen v boji s Helicobacter pylori způsobující infekční onemocnění trávicího systému, kůže a krve, ale také dokáže mírnit nevolnost, bolesti žaludku a pálení žáhy – především díky flavonoidům, které obsahuje.
- Jiné studie naznačují, že lékořice se podílí na likvidací bakterií v ústech, které vytvářejí zubní plak a zapříčiňují vznik zubního kazu. Její schopnost zastavovat rozšiřování orálních bakterií znamená potenciál pro budoucí léčbu onemocnění dutin.
- Lékořicové čaje nebo kloktadla také ulevují od bolestí v krku.
Kyseliny glycyrrhizinová
Lékořice obsahuje kyselinu glycyrrhizinovou, která v nadměrném množství může způsobovat pokles hladiny draslíku projevující se poruchami srdečního rytmu, vysokým krevním tlakem, otoky a letargií. Proto Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovila optimální doporučený příjem této látky, který by se neměl překračovat, aby nedošlo k nepříznivým vedlejším účinkům. Ten činí 100 mg.
Konzumujete jádra z meruněk pro své protirakovinné účinky? Pozor na otravu kyanovodíkem
Na co si dávat pozor
Problémem ovšem je, že na řadě výrobku s lékořicí není uvedeno množství glycyrrhizinu, což může vést k předávkování, zejména u dětí, které sladké milují. Pozor byste si ale v tomto směru měli dávat i na čaje s obsahem lékořice, což platí zejména pro těhotné ženy, u nichž může nadbytek lékořice poškodit mozek plodu nebo vyvolat předčasný porod. Lékořice také může nepříznivě reagovat s kortikosteroidy, s léky upravujícími krevní tlak nebo srdeční rytmus, také s medikamenty, které ředí krev (warfarin), obsahující estrogen nebo fungující jako hormonální terapie či antikoncepce.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Dostaňte se po porodu do kondice a zhubněte nadbytečná kila zdravým způsobem
Pokud existují věci, které lze nazvat bojem, rozhodně mezi ně patří dosažení předporodní hmotnosti potom, co na svět přivedete dítě. Protože mnohdy stresující péče o novorozence, přizpůsobení se nové rutině...
Čtěte dál
Sociální sítě zaplavil nový hit: Long Breath Diet slibuje zhubnutí jen pomocí dechu

Rozhovor s Dominikem Kodrasem: „Doplňky stravy jsme nejprve míchali ´na koleni´, díky pozitivním ohlasům jsme přešli na vlastní výrobu“

Vytvořte si svou spánkovou rutinu na míru. Místo času usínání se vyplatí řešit něco jiného

Jizvy: Jak o ně správně pečovat, aby splynuly s okolní kůží?

Trápí vás zánět dásní, zápach z úst a citlivé zuby? Poradíme vám, jak na léčbu a prevenci

Ledvinové kameny: příčiny vzniku a přírodní léčba

Suchý únor: měsíc bez alkoholu vám prospěje jako dovolená

Inkontinence: příčiny a léčba této nepříjemné záležitosti

Cibulí proti kašli: poradíme, jak připravit silný sirup, odvar či šťávu

Mýty o koronaviru, kterým byste rozhodně neměli věřit

Nebezpečí konzumace oblíbených energetických nápojů
