Na rozdíl od většiny diet nespočívá ta severská v osekávání kalorií a vyřazování sacharidů, jako tomu je u aktuálně populárních diet. Mnohem více klade důraz na přirozenost a kvalitu a do pozadí posouvá průmyslově zpracované potraviny a kvantitu.
Společně s vzrůstající oblibou zdravého životního stylu se tímto směrem upíná pozornost stále většího množství lidí. S tím souvisí i fakt, že se co chvíli objeví nějaká zaručená dieta slibující trvalý a hlavně rychlý úbytek přebytečných kilogramů. Za poslední léta jsme tu měli keto diety, diety podle krevních skupin, bezlepkovou dietu, nízkosacharidové stravování apod. A vlna nových trendů v oblasti výživy stále nekončí. Nyní se do obliby dostává spíše než dieta , nový styl stravování – severská dieta.
Seveřané to umí s bydlením i s jídlem
Seveřané jsou evidentně úspěšní nejen v bytovém designu (skandinávský), ale také ve zdravém přístupu k životu. Ve skutečnosti ale severská dieta není nic nového pod sluncem. Už v roce 2004 se totiž někteří z nejlepších dánských, finských, islandských, norských a švédských kuchařů spojili s cílem vytvořit nový manifest severské kuchyně. Cíl byl jednoduchý a jeho účelem bylo oddělit tento stravovací systém od ostatních: vytvářet pokrmy zdůrazňující sezónnost, udržitelnost a etiku, zdraví a kvalitu jídla.
Rostliny kupředu, živočichové si mohou odpočinout
Na rozdíl od většiny děsivých diet se proto té severské vůbec děsit nemusíte. Naopak. Nenutí nikoho radikálně omezovat kalorický příjem ani vynechávat sacharidy. Mnohem více než o dietu v pravém slova smyslu se navíc jedná o způsob, jak jíst, abyste prospěli nejen sobě, ale také životnímu prostředí. Možná už tedy tušíte, že severská dieta, či spíše strava, se zaměřuje na rostlinné potraviny.
Italové si rádi dopřejí sklenku červeného, seveřané se bez ní obejdou
Severská strava si vzala inspiraci ze stravy baltské. V jejím duchu se nese její jídelní nabídka – ta sestává převážně ze zeleniny jako je třeba zelí, houby a další plodiny pěstované v severských zemích. Objevují se zde i celozrnné obilniny a tučné ryby. Možná si říkáte, že se severské stravování podobá oblíbené a odborníky opěvované středomořské dietě. A je to skutečně tak. Drobné rozdíly ale existují. Středomořská strava upřednostňuje olej olivový, severská řepkový, který je blízký i nám. Středomořská strava doporučuje sklenku červeného vína denně, kdežto seveřané radí užívat alkohol velmi umírněně.
Pro zdraví člověka i planety Země
Taková strava by měla prospívat jak lidskému tělu, tak i životnímu prostředí, které obývá. Jasný přínos pro zdraví i v rámci prevence jakožto předcházení různým civilizačním i jiným onemocněním uznává i Světová zdravotnická organizace (WHO). Podobně hovoří i jiní odborníci, kteří vyjadřují přesvědčení o správnosti severského stravování a jeho příznivých vlivech nejen na člověka, ale také na planetu, na níž žijeme.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál