Svědění, pálení, bolestivé vyprazdňování i krvácení. Hemoroidy trápí mnoho lidí a výrazně znesnadňují každodenní běžné fungování. Dobrou zprávou je, že jim lze ale docela dobře předcházet vhodnou stravou. Jak?
Hemoroidy jsou v podstatě křečové žíly v oblasti konečníku. Jedná se o cévy, jejichž stěny se vydouvají, rozšiřují se a mohou se zanítit. V takovém případě mohou i prasknout a způsobit krvácení – světlá krev značí existenci hemoroidu vnějšího, viditelného, tmavá krev může odhalovat hemoroid vnitřní. Pokud ve stolici nebo na toaletním papíře zaznamenáte krev, měli byste vyrazit k lékaři a probrat s ním další možná řešení. Tomuto nepříjemnému stavu se ale naštěstí můžete vyhnout.
Zpravidla pomáhá změna životního stylu
I když se hemoroidy mohou objevit v každém věku, nejčastěji se to děje v těhotenství a ve stáří. Na vině bývá zvýšený tlak na žíly v oblasti konečníku, který vzniká při častém sezení a nedostatku pohybu nebo nadměrným tlačením při nutkání na stolici. Příčinou bývá také zácpa často způsobená stravou s nedostatkem vlákniny a tekutin. Z toho vyplývá, že pokud se chcete vzniku hemoroidů vyhnout nebo se chcete již existujícího problému zbavit, měli byste pozornost zaměřit zejména na životní styl. Čeho si všímat, co dělat a co nedělat?
1. Jezte vlákninu a probiotika
Vyvážená strava bohatá na vlákninu snižuje úsilí, které musíte na toaletě při odchodu stolice vynaložit. Snižuje se tím tlak na žíly, a tedy i riziko vzniku hemoroidů. Vláknina totiž stolici změkčuje a usnadňuje její průchod střevy. Její doporučená denní dávka se pohybuje kolem 30 g a najdete ji v potravinách jako jsou luštěniny, zelenina, ovoce, lněná semínka a celozrnné obiloviny jako je oves, žito, jáhly a další. Zdraví střev podporují také fermentované potraviny jako jsou kysané mléčné výrobky a kvašená zelenina či kyselé zelí. Obsahují probiotika, které podporují přátelské střevní bakterie a podílí se tak na udržování dobré střevní mikroflóry.
2. Některým potravinám se vyhýbejte
Jedny potraviny umí zdraví střev podpořit, jiné jej naopak narušují. Pokud se chcete vyhnout obtížím spojeným s hemoroidy, nebo je zmírnit, pokud již na ně trpíte, měli byste se vyhýbat pikantním jídlům jako je hořčice, česnek a další podobné koření, také ocet, káva a příliš slaná jídla. Sůl může podporovat městnání krve v žilách kolem konečníku, zduřování cév a vznik hemoroidů. Proto se doporučuje konzumovat ji s mírou a nepřekračovat doporučenou denní dávku činící 5 g (jedna čajová lžička).
Nepříjemné hemoroidy: Jaké máte možnosti léčby?
3. Dodržujte pitný režim
Trávicí procesy a změkčování stolice podporuje i voda. Proto byste měli dodržovat pitný režim a každý den vypít minimálně 35 ml na kilogram vaší tělesné hmotnosti. Vybírejte vodu, neslazené ovocné a bylinkové čaje, případně ovocné šťávy či minerální vody. Vyhýbejte se slazeným a alkoholickým nápojům.
4. Hýbejte se
Pohyb prokrvuje celé tělo, podporuje pohyb krve v cévách a pomáhá předcházet tvorbě hemoroidů. Výhodný je tedy pro všechny a zejména pro ty, kteří mají sedavé zaměstnání a jejichž žíly jsou setrvale vystavovány nadměrnému tlaku vlivem častého sezení. Pravidelný pohyb navíc zlepšuje střevní peristaltiku a usnadňuje průchod stolice střevem. V kombinaci se stravou bohatou na vlákninu a fermentované výrobky a dostatečným pitným režimem představuje dokonalý recept na zdravá střeva.
5. Nezadržujte nutkání na stolici
Zadržování stolice zvyšuje tlak na žíly kolem konečníku, což zase zvyšuje pravděpodobnost vzniku hemoroidů, a navíc podporuje i vznik zácpy. Nejlepší je proto vyrazit na toaletu, jakmile pocítíte potřebu ulevit si a pokusit se zadržování omezit na nejnižší možnou míru. Zamezit vzniku nepříjemných situací, kdy si chcete ulevit, ale nemáte kde, může částečně pomoci vytvoření pravidelného vyprazdňovacího návyku: lékaři zpravidla doporučují vypít před/po snídani sklenici vody a jít se posadit na toaletu bez ohledu na to, zda nutkání pociťujete či nikoliv. Střeva si postupem času na rutinu navyknou, což by mělo vést k tomu, že se každé ráno vyprázdníte.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Kysané zelí – domácí je nejkvalitnější a jeho výroba je jednoduchá
Kysané zelí můžete, nebo vůbec nemusíte mít rádi. V každém případě patří zcela oprávněně mezi naše superpotraviny, a řadí se mezi ně díky vysokému obsahu vlákniny, vitamínu C, vitamínu K a železa. Kysané...
Čtěte dál