Advent je po roce zase tady a k němu neodmyslitelně patří pečení cukroví, které je třeba připravit v dostatečném předstihu, aby stihlo do Vánoc krásně změknout a rozplývalo se potom na jazyku jako plátek másla. Každý má jistě své osvědčené postupy a tradice, co do nich letos vnést trochu svěžího vánku a užít si Vánoce odlehčeně? Nebojte se, na chuti se to vůbec nemusí projevit!
Cukroví je neřestí, kvůli které se s příchodem nového roku často potýkáme s kily navíc, jež jsme díky jeho časté a nadměrné konzumaci přes svátky nabrali. I když to může znít jako klišé, každoročně to tak být nemusí, což ale zároveň nemusí nutně znamenat, že budete nuceni vzdát se toho, co máte rádi.
Jez do polosyta, pij do polopita
Moudré přísloví praví, aby člověk jedl do polosyta a pil do polopita, bohužel právě s dodržováním střídmosti má řada nás problém, a to nejen o svátcích. Jenže bílá mouka a cukr, které tvoří hlavní ingredience vánočního cukroví, z této tradiční pochutiny činí dominovou potravinu, u níž nám nikdy nestačí jeden kousek, ale která podněcuje naši chuť a touhu jíst dál – což obvykle zastaví až přeplněný žaludek a pocity nevolnosti, kdy se jen odvalíme na pohovku a alespoň hodinu se z ní nedokážeme zvednout.
Změna, která se může a nemusí projevit
Tomu všemu lze ale zabránit – jednak zmiňovanou střídmostí a jednak výměnou ingrediencí, které tento dominový efekt vyvolávají. A kromě bílé mouky a cukru můžete nahradit i spoustu dalších přísad. Záleží samozřejmě na tom, jak to provedete – jde však o to, že nové postupy se na chuti mohou a nemusí odrazit, jde o to, zda jste zastáncem tradiční chuti nebo zda rádi experimentujete. Ať tak či tak, s našimi zdravými tipy si můžete vybrat a v obou případech si můžete být jistí, že uděláte něco pro své zdraví a cukroví na vaší linii nenatropí tolik škody jako jeho klasická verze. Jak tedy na to?
- Klasickou bílou pšeničnou mouku nahraďte nebo doplňte celozrnnou nebo bezlepkovou. Špaldová, pohanková nebo mandlová, kokosová, kukuřičná či čiroková. Těmi všemi můžete nahradit nebo doplnit běžnou bílou mouku. Až na špaldovou mouku, která lepek obsahuje a vyznačuje se příjemně jemnou oříškovou chutí, ale počítejte se drobivější konzistencí, která je pro bezlepkové mouky typická. Aby se bezlepkové cukroví nerozpadlo, nechte jej po vytažení z trouby na plechu vychladnout.
- Nepečené cukroví připravte z pufovaných výrobků. Burizony, pukance, obecně pufované výrobky jsou lehké a pro tělo snadno a dobře stravitelné. Stejné vlastnosti přebere i cukroví, které z těchto ingrediencí připravíte. Vyzkoušejte to a nebudete litovat.
- Máslo vyměňte za kokosový tuk. Kokosový tuk vyniká vysokým kouřovým bodem kolem 200 °C. To znamená, že je tepelně stabilní, nepřepaluje se, a to z něj činí ideálního společníka pro různé tepelné úpravy. Dalším benefitem je, že tuhne podobně jako máslo čili se nemusíte obávat, že by cukroví ztratilo konzistenci a strukturu a rozteklo se. Pokud vám vadí kokosové aroma, zakupte kokosový olej bez aromatu.
- Není cukr jako cukr. Bílého cukru je v cukroví až až, proto se mu také říká „cukroví“. Někdy je množství uvedené v receptu až nadbytečné. Můžete provést malý experiment – zkuste z doporučené dávky cukru polovinu ubrat – uvidíte, že to pravděpodobně ve výsledku ani nepoznáte, tělu ale takovou malou změnou významně odlehčíte. Místo klasického bílého cukru můžete také použít zdravější třtinový, který příjemně chutná po karamelu (a prodává se dokonce i třtinová moučka) či kokosový, nebo využít med či javorový nebo rýžový sirup (jen ne agávový, který je velmi sladký a obsahuje skoro samou fruktózu).
- Dejte šanci koření. Co uberete na cukru můžete přidat na koření, které dá vyniknout přirozené chuti a dodá tradiční aroma – spolehněte se na vanilku, skořici, anýz, hřebíček nebo badyán.
- Vyberte džem bez přidaného cukru. Cukr v cukroví nepochází jen z toho, který nasypete do těsta, nachází se třeba i v džemu, jímž natíráte linecká kolečka nebo jej přidáváte do krémů či polev. Co takhle zkusit letos džem slazený stévií nebo jablečnou šťávou, které vynikají tím, že jsou bez přidaného cukru?
- Veganská inspirace: místo bílku aquafabu. Pod tajemným názvem se skrývá obyčejný nálev z cizrny, který lze ve veganské kuchyni využít místo bílku. Určitě vás překvapí, jak krásně tuhý sníh z něj poměrně rychle vyšleháte – pokud chcete vyzkoušet, jak vegani dělají polevu na perníčky, vyměňte bílek za aquafabu i v tomto případě: smíchejte s cukrem a citronovou šťávou a míchejte, dokud nenabude konzistence polevy, s níž se vám budou perníčky pěkně zdobit. Nálev z cizrny můžete připravit uvařením této luštěniny a slitím vody, nebo stačí koupit cizrnu konzervovanou a slít nálev z ní.
Jak si o Vánocích všeho užít a nepřibrat ani deko
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál