Jak křoupou, příjemně zaštipují, jejich sladko-kyselá chuť se rozpouští na jazyku… Ne, nemluvíme o čokoládových bonbonech s chilli, ale o tradičních kyselých okurkách zvaných „nakládačkách“. Ty patří k České kuchyni stejně neodmyslitelně jako k Vánocům stromeček a k Velikonocům vejce. Co nás na nich jako národ tak přitahuje, že na ně zkrátka nedáme dopustit?
Kyselé okurky jsou klenotem české kuchyně. Skvěle chutnají a hodí se jako příloha či doplněk k řadě pokrmů. Pro jednu do spíže či lednice si chodí nejen těhotné ženy. Kromě skvělé chuti ale vynikají mimořádnými zdravotními benefity. Představují mimořádný zdroj antioxidantů, zlepšují trávení, pomáhají kontrolovat hladinu cukru v krvi, podporují zdraví jater a žaludku stejně jako zdravé hubnutí. Řada studií se shoduje v tom, že mezi další přínosy kyselých okurek patří i snižování rizika vývoje kvasinkových infekcí, mírnění stresu a zlepšení duševního zdraví a také pomoc při prevenci zácpy.
Nízkokalorická bomba nabitá živinami
Nakládané kyselé okurky jsou mimořádně chutné a navíc zdravé. To samo o sobě by stačilo pro to, abychom je milovali. Ony ale ukrývají v rukávu ještě další eso. A tím je skutečně nízká kalorická hodnota. Kyselé okurky tak představují pochoutku, kterou si můžete dopřávat poměrně ve velkém bez strachu, že byste ohrozili svoji těžce budovanou štíhlou linii, obsahují totiž až 95 % vody. Výroba je poměrně jednoduchá a každý ji s přehledem zvládne doma. K okurkám se přidá koření a případně trochu jiné zeleniny a vše se zalije lákem a zavaří. Recept na okurky je něco jako rodinné bohatství, které se dědí z generace na generaci. My jsme pro vás ale připravili dnes 5 důvodů, proč byste si je měli dopřávat pravidelně ze zdravotního hlediska.
Pomohou s ranní nevolností i kocovinou
Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je tak zaběhlá spojitost chutí těhotných žen s konzumací kyselých okurek? Nebo proč lidé s kocovinou s oblibou pijí sladko-kyselý lák? Některé výzkumy ukázaly, že kysané potraviny potlačují potřebu zvracet a uklidňují nevolnost. Těhotné ženy by si pouze měly dávat pozor na množství sodíku v okurkách a hlídat si, aby jej nepřijaly více, než je zdrávo.
Bojují s kvasinkovou infekcí
Kvasinky jsou běžnou součástí vaginální mikroflóry. Z mnoha důvodu se ale mohou přemnožit a stát se patogenními. Děje se to zejména po užívání léků, které ovlivňují bakteriální kolonie v těle – antibiotika nebo antivirotika. Kyselé okurky pomáhají posílit optimální hladiny prospěšných probiotických bakterií, udržet kvasinky pod kontrolou, a tak trvale významně snižovat riziko vzniku a vývoje kvasinkových infekcí.
Zbaví vás stresu a zajistí dobrou náladu
Bloudivý nerv, Nervus vagus, inervuje míchu do žaludku a funguje jako vysoce efektivní spojnice mezi žaludkem a mozkem. Úrovně probiotických bakterií, které se živí kyselými okurkami (a nejen jimi, samozřejmě) ve střevě, snižují dopad stresového hormonu kortizolu na tento nerv. Jinými slovy, pravidelná konzumace okurek vás prostě dostane do pohody.
Fungují jako prevence zácpy
Vysoký obsah vody, vlákniny a prospěšných probiotických bakterií. Všechny tyto vlastnosti kyselých okurek přispívají k zachování funkčnosti a zdraví střev. Napomáhají tak bezproblémovému průchodu nejdříve tráveniny a posléze i stolice. To významně snižuje pravděpodobnost vzniku zácpy.
Udrží váhu nebo vás zbaví nežádoucích kilogramů
Kyselé okurky představují poměrně atraktivní způsob, jak dostat do svého jídelníčku více zeleniny. A to bez velké námahy. Víme, že bychom ke každé denní porci měli sníst určité množství ovoce nebo zeleniny (ovoce spíše dopoledne). Často na to ale zapomínáme. Když budete pamatovat na kyselé okurky, nemusí se vám to příště stát. Dejte si je ke kuřecímu masu, k řízku, k chlebu s tuňákovou pomazánkou nebo je nakrájejte do salátu a dodejte mu tak specifický říz.
Nakládačky jsou s českou kuchyní neodmyslitelně spjaty. Symbolizují tradici, která spojuje generace. Jsou nejen chutné, ale také zdravé. Jediné, na co byste si měli v souvislosti s jejich konzumací dávat pozor, je obsah soli. Pokud je tedy opravdu jíte denně, sledujte množství, abyste nepřesáhli denní doporučené maximum. Dobrou chuť!
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál