Jaro je období, které milujeme i nenávidíme. Druhý bod se týká zejména alergiků, pod první mohou spadat všichni. Vždyť kdo by neznal typický rozpor, který v nás vzniká společně s prvními teplými dny: Venku je tak krásně, všechno překypuje energii, ale my cítíme, že nám energie schází. Nejraději bychom se zavrtali pod deku s knihou. Dostihla nás známá jarní únava. Jak s ní bojovat? A má to smysl?
Při pohledu na pučící přírodu, sluneční paprsky a rozjásané děti skotačící po venku můžeme mít pocit, že když se nám nechce ven a mnohem více nás láká pohodlná pohovka, jsme morousové hodní odsouzení. Tak to ale není, protože skutečnost, že je tělo po zimě unavené, je zcela přirozená. „Zima pro nás představuje zatěžkávací období hned z několika důvodů. Nedostatek slunce, nízké teploty, jiná strava a ataky virů ovlivňují mimo jiné samozřejmě celkové projevy jarní únavy,“ vysvětluje Michaela Bebová, doktorka biochemie a odbornice na výživu. Proč nás ale vlastně zima tak unavuje?
1. Chladný a suchý vzduch oslabuje sliznici nosu
Tak především během celé zimy musí být naše imunita patřičně na pozoru, aby nás ochránila před ataky virů a bakterií, jimž se v chladném a suchém zimním vzduchu daří podstatně lépe než kdykoliv jindy v roce. Letos navíc, podobně jako vloni, máme tu čest s úplně novým virem, s nímž jsme dosud neměli zkušenost – máme samozřejmě na mysli koronavirus SARS-CoV-2. Ten představuje velkou neznámou, což obranyschopnost našeho těla zvýšeně vyčerpává, protože musí pracovat na rozvoji nové specifické imunity proti viru, který nezná.
Ale vraťme se k chladnému suchému vzduchu. Proč se v něm patogenům daří lépe než v teplém a vlhčím? Nosní sliznice totiž vysychá a je náchylnější k napadení cizím patogenem, což je i důvod, proč nám v chladu více teče z nosu – sliznice produkuje více hlenu, aby vstup do těla ochránila. A neodpočineme si ani uvnitř, protože i zde je vzduch vlivem topení suchý, což sliznici rovněž oslabuje. A samozřejmě se také stává, že imunita boj s patogenem prohraje, ten se dostane do těla a my onemocníme. A ať už je to obyčejná rýma, nachlazení, chřipka nebo dokonce covid-19, boj s nemocí tělo vyčerpá.
2. Bojujeme s výkyvy teplot
Další věcí, co nás v zimě oslabuje, jsou vysoké nároky na aktivní termoregulaci. „Neustále přecházíme z vytopených místností ven a zase naopak, tělo se musí neustále přizpůsobovat změnám teplot aktivní termoregulací,“ vysvětluje doktorka Bebová. To organismus samozřejmě vyčerpává, faktem je, že zima obecně je na výdej energie poměrně náročná – tělo ji spotřebovává mnohem více než v létě. Moudrá příroda uvádí některá zvířata do zimního spánku, aby v tomto náročném čase energii šetřila, lidé se do zimního spánku neubírají, fungují běžně, podobně jako v jiných ročních obdobích, přitom se jedná o čas, kdy bychom měli zpomalit, zklidnit se, odpočívat. Když to neděláme, nemůžeme se divit, že náš organismus od přirozenosti nastavený na jiný režim protestuje a hlásí se únavou.
Jógová sestava pro podporu jarní očisty a detoxikace
3. Chybí nám slunce a čerstvý vzduch
V zimě se držíme více doma, chodíme méně na čerstvý vzduch a na sluníčko – obojí nám chybí, obojí potřebujeme k životu. Čerstvý vzduch okysličuje krev a vlévá tak doslovně do žil novou energii, která putuje až do mozku a činí nás koncentrovanými, pozornými, aktivními a dobře naladěnými. Slunce je zase potřebné pro tvorbu vitaminu D v našem organismu, který potřebujeme pro silnou imunitu i kosti, i serotoninu, hormonu dobré nálady. Chybí-li nám čerstvý vzduch a slunce, není tedy divu, že upadáme do letargie, do ničeho se nám nechce a nic nás netěší.
Jak s jarní únavou bojovat
Vůbec nejlepším řešením všech problémů je předcházet jejich vytvoření. Stejně je tomu i v případě jarní únavy. Zdravým selským rozumem se můžeme dovtípit, že když budeme doplňovat vitamin D (dáme si dvakrát týdně třeba tučnou mořskou rybu nebo použijeme doplněk stravy), chodit denně na čerstvý vzduch, jíst čerstvou stravu plnou vitaminů, minerálů a vlákniny, když budeme dostatečně pít, každý den se hýbat a odpočívat, můžeme se nepříjemnému stavu známému jako jarní únava vyhnout. A co dělat, pokud jsme tohle všechno přes zimu nedělali a jarní únava se dostavila? Nejjednodušší je s těmito zásadami začít. Důležité ale také je se do ničeho přehnaně nenutit a počkat, až se energie díky správně nastaveným pravidlům sama vrátí – máme tedy na mysli, že pokud cítíte, že se skutečně potřebujete vyspat, vyspěte se.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál