Silový trénink dokáže zajistit nejen kondici, ale také tělo skvěle tvaruje, zpevňuje a pomáhá udržovat tělesný tuk ve zdravých hodnotách. Proč se mu tedy mnoho žen stále vyhýbá? Dokážeme vám, že je vhodný i pro vás.
Když budu posilovat, bude ze mě kulturista?
Ženy mají v oblibě různé druhy cvičení, posilování to ale ve většině případů není. Stále totiž u něžného pohlaví převládá jeden z největších mýtů v oblasti cvičení. Ženy často podléhají mylné představě, že posilováním způsobí velký růst svalové hmoty, zvýší se jejich hmotnost a budou vypadat jako kulturistky. Tak to ale opravdu nefunguje. Ženské tělo není stavěno na takové cíle a aby ženy dosáhly enormních svalových rozměrů, musí posilovat s velmi těžkou váhou a radikálně přizpůsobit množství stravy, jejíž nezbytnou součástí jsou preparáty pro růst svalů. Pokud ale stále silovému tréninku moc nevěříte a raději strávíte hodinu běháním nebo aerobikem, máme pro vás několik výhod a důvodů, proč posilování do vašeho cvičebního plánu zařadit.
Posilujte a získejte postavu snů!
Silový trénink zvyšuje sílu, zlepšuje vytrvalost a buduje kosterní svalstvo. Základní chybou je myslet si, že pouze kardio cvičení pomáhá hubnout a spalovat tuk, zatímco silový trénink buduje svaly a na váze tedy spíše přibíráte. Sval sice opravdu váží více než tuk ve stejném objemu a když se cvičením zvětší, pocítíte to i na hmotnosti, ovšem samotné číslo na obyčejné váze (která vám neukáže poměr tuků, svalů, vody a kostní hmoty) není podstatné. Pokud se začnete pravidelně věnovat posilování, neřešte hmotnost, ale vnímejte, jak se mění vaše tělo v zrcadle, jak se tvaruje a zvyšuje se vaše síla.
V neposlední řadě i silovým cvičením můžete docílit vysněné postavy. Napadlo vás někdy, že byste pomocí posilování hubnuli? Že samotný silový trénink může být leckdy více efektivní při snaze shodit třeba bříško, než když se „jen“ potíte na rotopedu či běžícím pásu? Nemusíte se vůbec bát, že když budete cvičit silově, přiberete a za pár týdnů neprojdete dveřmi. Naopak, pravidelné posilování vám zajistí krásně vytvarované tělo, skvěle ho posílíte, zpevníte a získáte lepší kondici. Tím, že budete zvedat činky, zajistíte svému tělu lepší a rychlejší spalování, protože váš metabolismus bude díky nárůstu svalové hmoty více pracovat za spotřeby energie. A to i v klidovém režimu. To už stojí za zkoušku ne?
Více síly využijete každý den
Budování svalové hmoty vám také zajistí snadnější fungování v rámci každodenního života. Díky síle, kterou posilováním získáte, si mnohem lépe poradíte s těžším nákupem, nošením dětí nebo přesouváním nábytku. Díky tomuto druhu cvičení budete svaly správně zapojovat i v běžných denních činnostech a vaše klouby a vazy budou odolnější. Významně se tak sníží pravděpodobnost zranění. Každodenní povinnosti budou pro vás mnohem lépe zvládnutelné a nebude na vás každá fyzická činnost působit tak únavně.
Posilujte a budete aktivní do vysokého věku
S přibývajícím věkem svalovou hmotu přirozeně ztrácíme. To se pak projeví snížením rovnováhy a flexibility. Dostavují se také bolesti. Pokud se tedy budete pravidelně a dlouhodobě věnovat silovému tréninku, zajistíte svým svalům, že budou i ve vyšším věku lépe pracovat a vy tak můžete zůstat aktivní s mnohem nižším rizikem zranění či bolestí. Posilování jednotlivých partií vám také pomůže zajistit stabilitu a pružnost. Silový trénink totiž nebuduje jen svaly, ale také pojivové tkáně a zvyšuje odolnost kloubů. Pomáhá vám řešit také vleklé zdravotní potíže včetně bolestí zad, které dříve či později potrápí každého.
Chcete se zbavit bolestí zad či spálit kalorie? Vsaďte na funkční trénink
Silové cvičení vám zajistí lepší psychiku a sebedůvěru
Silový trénink vám ale nepřinese pouze efekt viditelný v zrcadle. Je prokázáno, že lidé, kteří pravidelně posilují, mají také lepší sebevědomí a cítí se lépe i po psychické stránce. V kombinaci s kardio cvičením vám tento druh pohybu pomůže lépe zvládat stres, ale i úzkosti nebo deprese. Budete si více věřit, zlepší se vám nálada a budete mít větší chuť i sílu pustit se do všech překážek, které vás potkají.
Jakýkoliv pohyb je lepší než žádný. Pokud se ale zaměřujete čistě na aerobní styl cvičení, ochuzujete své tělo o řadu dalších pozitiv, která přináší i jiné druhy pohybu. Jedním z nich je právě silový trénink. Nebraňte se mu, nebojte se velkých svalů (ty nehrozí) a zařaďte ho do svého cvičebního plánu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Fyzioterapie pomůže nejen s bolestí zad, ale i s menstruačními bolestmi. Co tento přístup nabízí?

Les Mills, BodyPump, Pound: Jaké jsou fitness trendy 2024 a jak se cvičí

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně
