Jaro je v plném proudu a mnozí z nás by jarní energii rádi přenesli i na talíř. To může být velice snadné, rychlé i levné. Stačí si pořídit semínka různých luštěnin, obilovin nebo zeleniny, naklíčit je a máte postaráno nejen o doplnění energie, ale i o slušnou nálož živin.
Klíčky jsou doslova napěchované prospěšnými látkami, přesto o nich stále řada lidí ani neví. A ti, co tuto živinovou bombu znají, možná váhají s domácí přípravou a vnímají tyto potraviny příliš alternativně. Zbavte se tohoto předsudku a zkuste jim dát šanci. Celý proces klíčení je navíc velmi jednoduchý, radostný, s minimální prací, zato se skvělým výsledkem už během pár dní!
Co je vlastně klíčení?
Jedná se o krásnou počáteční fázi rostliny, je to doba, kdy se semínko začne probouzet, pukne a na svět přijde čerstvý zelený výhonek nebo světlý klíček. Stačí mu dát ty správné podmínky. Obvykle je to teplo, vlhko a dostatek čerstvé vody. Věřte, že jak to jednou zkusíte, už vás tato činnost neopustí. Je úžasné sledovat zdánlivě neživé semínko, jak se přímo před očima probouzí k životu, sílí a mění se každým dnem.
Co všechno můžeme klíčit
Možností máte opravdu mnoho. Vybírat můžete z řad obilovin (pohanka, pšenice), zeleniny (ředkvička, brokolice) nebo luštěnin, které patří mezi nejvíce oblíbené. Je to totiž další cesta, jak do těla dostat prospěšné látky z luštěnin, ale ve stravitelnější formě. V případě klíčených luštěnin vám nehrozí nepříjemné trávicí potíže, jako když si luštěniny připravíte klasickým způsobem. Pokud s klíčením začínáte, zkuste fazole mungo nebo adzuki. Jsou za pár dní vyklíčené a v lednici vám poté vydrží i týden. Navíc opravdu skvěle chutnají. Potrpíte-li si na tradiční svačinku nebo večeři v podobě pečiva s máslem, posypte ho ještě klíčky a rázem máte před sebou luxusní pokrm nadupaný cennými látkami. Jaké to jsou?
Klíčky a výhonky jsou zásobárnou zdraví a energie. Najdete v nich vysoké množství vitamínu C, A nebo skupiny B. Z minerálů jsou pak skvělým zdrojem hořčíku, vápníku, draslíku nebo železa. Klíčky jsou bohaté také na významné antioxidanty. Pravidelnou konzumací tak tělu zajistíte vysoký příjem mnoha cenných látek a enzymů v té nejčerstvější formě, navíc se skvělou chutí. Kdo tedy dosud nenašel cestu k luštěninám, klíčky jistě zaručí, že si je zamiluje.
Trápí vás nadýmání po konzumaci luštěnin? Vsaďte na klíčky!
Luštěniny mají jistě své výhody v tom, že jsou dostupné a levné. Syrové jsou ale nepoživatelné, je tedy potřeba je vždy důkladně uvařit. Pro jejich vysoký obsah antinutričních látek moc oblíbené ale nejsou, tyto látky totiž způsobují v těle nežádoucí nadýmání. Je tedy nutné luštěniny předem namáčet a dlouho vařit. S klíčky to ale máte jednodušší. Menším semínkům (fazole mungo) stačí jen pár hodin namáčení, ty větší (čočka nebo cizrna) necháte namočené přes noc. Samotné klíčení pak trvá jen pár dní, a vy si tak můžete cca po čtyřech dnech užívat svěží naklíčené luštěniny bez rizika plynatosti. Právě proces klíčení totiž dokáže nežádoucí látky odstranit.
Klíčení je tak jednoduché!
Na celý proces vám stačí jakákoliv miska a vata. Klíčit ale můžete i ve sklenici – k tomu potřebujete pak už jen gázu a gumičku. Dobrá je také nízká investice do speciálních nakličovacích misek. Jsou plastové, většinou po třech nebo čtyřech kusech, nechybí spodní miska na zachycení přebytečné vody a horní poklop pro zajištění tepla a vlhka. Semínka stačí jen namočit (doba namáčení se liší podle typu semínka) a poté vodu slít. Některá semínka se po namáčení ještě proplachují. Nikdy dále nepoužívejte vodu po namáčení, ta už totiž své splnila a na další použití se nehodí. Semínka rozprostřete rovnoměrně do misek, misky dejte na sebe a shora prolijte novou čerstvou vodou. Tyto speciální misky mají své odtoky, pomocí kterých se voda dostane na celou plochu misky a voda jím pomalu odtéká přes další semínka až do spodní misky. Přebytečnou vodu poté vždy vylijte. Tento krok stačí provádět dvakrát denně, dokud nejsou klíčky připravené ke konzumaci. Jednoduché že? Pak už se můžete jen těšit z jejich svěžího vzhledu a skvělé chuti. Přidejte si je do salátů, ozdobte jimi pečivo nebo pomazánku. Přihodit je můžete i do různých restovaných směsí těsně před podáváním. Oživení každého pokrmu zaručeno!
Klíčení luštěnin je snažší, než si myslíte – nakličte si mungo jednoduše ve sklenici
Na co si dát pozor?
Během procesu klíčení je největším rizikem plíseň. Proto je důležité klíčky pravidelně kontrolovat a na prolévání používat vždy čerstvou vodu. I poté, co klíčky uchováváte v lednici, je dobré je před konzumací raději vždy zkontrolovat. V lednici je mějte v uzavíratelné nádobě, víčko nechte mírně pootevřené a klíčky předtím řádně osušte. Během nákupu vždy pečlivě vybírejte sáčky se semínky. Nejlepší jsou v bio kvalitě. Ovšem zásadní je pořídit si semínka určená ke konzumaci, nikdy ne semínka určená pro vysazení. Ta totiž obsahují pesticidy i jiné chemikálie, aby se zabránilo plísním nebo dalším nežádoucím procesům.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál