Sladké k snídani, ke kávě a tzv. na nervy. Slané zobání na večer. Ani kyselé nezanedbáváme – dopřáváme si kyselé okurky, kysané zelí, nebo kyselé citrusy – třeba citrón v čaji. Kde je ale prostor pro hořkou chuť? Té zpravidla příliš neholdujeme. Podle odborníků je to chyba. Výzkumy totiž ukazují, že hořké potraviny stimulují zažívání a zlepšují absorpci živin z toho, co sníme.
Hořké potraviny v kuchyni figurují tak trochu jako černá ovce. Evolučně na hořkou chuť reagujeme spíše jako na něco, co je nebezpečné. Což je škoda. Objevuje se totiž stále více důkazů svědčících o jejich mimořádných přínosech pro zdraví střev. Jedná se zejména o jablečný ocet, zázvor, listovou zeleninu nebo třeba pivo, kávu či hořkou čokoládu. Jejich léčivých účinků využívají ve skutečnosti lidé již po tisíce let. Hořké potraviny fungují podobně jako digestiv – po hodování pomáhají slehnutí a podporují trávení.
Hořká chuť podporuje tvorbu žaludečních šťáv
Pokud patříte mezi ty, kteří se příležitostně i rádi přejí a bojují potom s pocity těžkosti, jistě uvítáte příznivé účinky, které hořká chuť přináší přeplněnému žaludku. Potěší vás ale i v případě, že chcete mít jednoduše zdravé a správně fungující tělo. Hořká chuť totiž zvyšuje tvorbu slin i žaludečních šťáv, které svorně přispívají k lepšímu rozmělnění potravy a efektivnějšímu natrávení. Takovýmto způsobem pomáhá stimulovat trávicí systém a zlepšuje tak vstřebávání jídla. Zvýšená produkce žaludečních kyselin usnadňuje celou řadu trávicích procesů a to zejména pokud jde o pokrm bohatý na bílkoviny.
Co na to tradiční čínská medicína?
Jedním ze základních pilířů tradiční čínské medicíny je správná strava. Jen taková zajistí vnitřní i tělesnou rovnováhu a harmonii. Tradiční čínská medicína ji nedělí jen podle energií jin a jang, ale také podle chuti. Každá z chutí je v této filozofii přirazena jednomu z pěti elementů. Jako taková potom reaguje na určitý orgán a má určité účinky. Hořká chuť podle toho souvisí s ohněm a ovlivňuj činnost srdce. Ochlazuje, zpevňuje, vysušuje. V praxi to vypadá tak, že snižuje horečku, vysoký krevní tlak, odvádí agresivitu, otoky i zácpu. Pomáhá i s vyrážkami, úpornými záněty močového měchýře a s odvodem škodlivin pryč z těla. Podle tradiční čínské medicíny jsou nejlepším, léčivým hořkým prostředkem lotosová semínka. Připravuje se z nich čaj, do něhož se přidávají bambusové listy nebo čerstvá lékořice. Tento nápoj, stejně jako hořké potraviny obecně, podpoří odbourávání tuků, zrychlí metabolismus a vyvolá pocit sytosti.
Na jaké potraviny se zaměřit?
Chcete-li začít těžit z výhod, které hořká chuť organismu přináší, není nic jednoduššího než zařadit do jídelníčku hořké potraviny. Není v tom žádná věda. Držte se jen jednoho pravidla – vybírejte, pokud možno, co nejvíce čerstvé a co nejméně průmyslově zpracované potraviny plné cukru a dalších přídavných látek, které zdravotní benefity hořkosti ruší. Místo toniku si proto raději kupte jablečný ocet a použijte jej k vytvoření zálivky s olivovým olejem a bylinkami dle chuti. Tou pak přelijte salát z rukoly a brokolice. Během dne popíjejte vodu s mátou a citronem, na dopolední svačinu si dopřejte grapefruit nebo brusinky. Zařaďte také mandle, para ořechy, mák, pohanku, žito, kozí sýry, artyčoky, růžičkovou kapustu nebo hlávkový či římský salát. Z koření vyberte majoránku, rozmarýn, tymián, kurkumu, oregano a červenou papriku. Pokud máte rádi kávu, naučte se ji pít v podobě ristretta nebo espressa ihned po hlavním jídle – krásně vám slehne a zaženete chutě na dezert. Oběd či večeři můžete zakončit skleničkou nealkoholického piva, které je asi nejoblíbenějším hořkým nápojem. Nealkoholické zde píšeme záměrně – alkohol totiž naopak chutě navozuje.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál