O zdraví prospěšných potravinách čteme dnes a denně. O potravinách, které v těle mohou spouštět zánět, se už tak často nemluví. Ty mohou být ale příčinou vážných onemocnění, jako je třeba artritida (zánět kloubů), onemocnění srdce, Alzheimerova choroba, cukrovka aj. Z toho důvodu je potřeba jim věnovat pozornost. Jakým potravinám je lepší se vyhnout?
Jídlo je pro tělo palivo a když volíte správně, tak i lék. Stejně jako může používání paliva špatné kvality negativně ovlivnit chod vozidla, může výběr nevhodných potravin poškodit vaše tělo. Zánět je přirozenou obranou těla, která může být velmi žádoucí, často ale vzniká naprosto nepatřičně a zbytečně. Pokud tělo prodělá akutní zánět, který odezní, pak je vše relativně v pořádku. Pokud v těle převládá zánět chronický, tedy dlouhodobý, pak je tento stav pro tělo škodlivý. Některé potraviny doslova podporují tvorbu zánětu. U některých je to zřejmější, jiné vás možná překvapí. Vybrali jsme pro vás 5, před nimiž byste se měli mít na pozoru. Snížením konzumace těchto potravin tělu rozhodně prospějete.
1. Cukr
glukózový, fruktózový a glukózo-fruktózový sirup; sacharóza, fruktóza
Cukr, jedna z nejznámějších prozánětlivých složek stravy. Může být těžké se mu vyhnout, respektive sladké chuti odolávat, ale jde to. Cukr v jeho výše zmíněných podobách, v nadměrném množství, představuje jednu z hlavních příčin chronického zánětu. Vyvarujte se konzumaci potravin, které obsahují uměle přidaný cukr.
2. Transmastné kyseliny
Transmastné kyseliny patří mezi nezdravé tuky. Jsou více škodlivé než palmový olej či obyčejný bůček. Proto od nás dostávají druhé místo. Trans tuky vznikají ve velké míře při procesu ztužování nenasycených tuků a najdeme je hlavně v levných margarínech a cukrovinkách. Přirozeně se však v mnohem nenší míře vyskytují i v mase nebo mléčných výrobcích. Pokud si jejich příjem chcete hlídat, dívejte se i pod pokličku a vyhýbejte se potravinám s obsahem „částečně ztužených tuků“. Je dobré vědět, že ani smažené potraviny v této problematice nejsou nevinně. Pokud se jim budete vyhýbat, vaše srdce a cévy vám určitě poděkují.
3. Rafinované sacharidy
Třetí místo od nás dostávají rafinované sacharidy. Co si pod nimi představit? Zdroje sacharidů mohou být celozrnné a plné vlákniny, ale pak takové, které mají vysoký glykemický index a jsou vysoce zpracované. Mezi ty patří např. bílé pečivo nebo bílá rýže, obecně pšeničná mouka a výrobky z ní – sladké pečivo, trvanlivé sladké pečivo, výrobky z bílé mouky. Snažte se tedy příjem obyčejného pečiva bez vlákniny a prospěšných látek navíc eliminovat. Ušetříte slinivku a prospějete i vašim střevům.
4. Aditiva a umělá sladidla
Aditiva se často vyskytují ve zpracovaných potravinách. Tělo je neumí efektivně a účelně zpracovat, jsou pro něj často, ne vždy, cizorodé látky. Je to něco „navíc“. Jmenujme např. aspartam, umělé sladilo, běžně se vyskytuje v nealkoholických nápojích, zejména ve zdravějších „light“ verzích. O aspartamu se neustále vedou diskuze, nicméně co do škodlivosti mu stejně přísluší číslo 5. Dalším černým koněm je zvýrazňovač chuti glutamát sodný, známý zejména z čínské kuchyně. Obsahuje ho ale i velké množství konzervovaných a podobně předpřipravených potravin, pokrmy rychlého občerstvení a masné výrobky. Jeho škodlivost pro naše tělo nebyla jednoznačně prokázána, nicméně, mnoho jedinců jsou na něj citliví.
5. Lepek
Páté místo má lepek, protože ten může být problematický jen pro někoho. Jedna z nejčastějších potravinových alergií a intolerancí je právě na lepek. Intolerance lepku či autoimunitní onemocnění, celiakie, může totiž při nezdravé odezvě těla způsobovat zánět ve střevech. Symptomy a reakce se mezi jednotlivci mohou lišit. Jedná nová studie spojuje pšeničné bílkoviny (inhibitory amylázy, trypsinu nebo ATI) se střevní zánětem. Důkazy naznačují, že ATI mohou způsobit zánět v lymfatických uzlinách, ledvinách, slezině i mozku. Dále prý mohou zhoršit příznaky revmatoidní artritidy, roztroušené sklerózy, astmatu, lupénky a ztučnění jater.
Mléčné výrobky taky?
V souvislosti se záněty se stále diskutuje o vlivu mléka a výrobků z něj na náš organismus. Mnoho odborníků doporučuje vyhýbat se konzumaci mléčných výrobků kvůli zvýšené citlivosti a alergiím. Studie ale ukazují, že zatím neexistují dostatečné důkazy pro podporu a obhajobu těchto tvrzení. Nicméně vždy je důležité respektovat svou odezvu těla na dané potraviny a řídit se i jeho signály, než doporučením cizích lidí.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál