Tento bolestivý syndrom běžeckého kolena se obvykle projevuje bolestivostí v podkolenní jamce, a to buď pod jedním, nebo oběma koleny. Má tendenci zhoršovat se při zvýšené fyzické aktivitě, nebo naopak po dlouhé době nečinnosti. Často bývá zaměňován za chondromalacií, což je stav, který zahrnuje poškození, typicky měknutí, kloubní chrupavky na spodní straně kolene.
Přímá příčina vzniku tohoto bolestivého syndromu dosud bohužel není známa. Předpokládá se ale, že způsob, jímž se čéška pohybuje po drážce stehenní kosti, může vést k podráždění chrupavky na spodní straně čéšky. Ta se totiž může pohybovat nahoru a dolů, vedle sebe v drážce, naklánět a otáčet se. To všechno znamená, že čéška může přijít do kontaktu s mnoha kloubními povrchy kolene v závislosti na různých faktorech, jako je síla a rovnováha svalů, nadužívání a nesprávné sledování. Z toho vyplývá, že z různých faktorů mohou pramenit i různé faktory bolesti.
Dejte si pauzu
Jedním z prvních kroků ke snížení bolestivosti a závažnosti tohoto tzv. patelofemorálního syndromu by měl být odpočinek a omezení počtu tréninků, které během dne či týdne vykonáváte. Omezte počty naběhaných kilometrů, nebo se zaměřte na cviky, jejichž praktikování nenutí chrupavky čelit tvrdým nárazům a otřesům. Ideální je v tomto směru třeba plavání, které vás udrží v kondici a zároveň dopřeje kolenům čas potřebný pro zotavení. Neotálejte také s návštěvou lékaře či fyzioterapeuta, který doporučí další posilující a protahující cvičení, která při správné a poctivé praxi časem začnou nést ovoce.
Zapracujte na posílení kyčlí
Nedávné studie zabývající se tímto syndromem přišly se zajímavými poznatky – podle nich by se rehabilitace měla zaměřit na posílení kyčlí, od jejichž stavu se mimo jiné odvíjí i funkčnost kolenního kloubu. Výzkumníci z Purdue Univerzity v Indianapolisu zaznamenali u ženských běžkyň výrazné snížení bolestivosti spodní části kolene, když se věnovaly cvičebnímu programu zaměřenému na posílení kyčlí. Podle vědců z Indianapolisu tak pohyby kolene mnohem více ovlivňují svaly kyčlí než kvadricepsy, jak se tvrdilo dříve. Ženy ze zmiňované studie dvakrát týdně po dobu šesti týdnů vykonávaly cvičení pro posílení kyčlí, jako jsou třeba jednostranné dřepy nebo cviky s elastickými pásy pro zvýšení síly a mobility kyčelních kloubů.
Nepodceňujte výběr obuvi
Důležitou roli pro zotavení může hrát i výběr správné obuvi. Konkrétně běžci by měli boty měnit po každých cca 500 km. Poškození obuvi může mít za následek bolestivost spodní části kolene. Pomoci mohou i ortézy. A když to všechno shrneme – ačkoliv může být popisovaný syndrom velmi bolestivý, a ačkoliv se vás může držet až 6 týdnů, neklesejte na mysli. Rozhodně se na něj neumírá. Pokud vás postihne, pamatujte si – odpočívejte a posiluje kvadricepsy i kyčle.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál