Nedostatek motivace je jedním z hlavních problémů svátečních sportovců. Protože nedokáží vytrvat o toho, k čemu se odhodlali, točí se v začarovaném kruhu a upadají do větší a větší frustrace. Kde motivaci hledat a jak si ji udržet?
Je jasné, že motivace neleží na zemi, stejně jako, že bez ní se ve sportu příliš daleko nedostanete. A nezáleží na tom, zda chcete zhubnout, zlepšit kondici nebo natrénovat na maraton. Pokud vám schází motivace, významně to snižuje vaše šance na úspěch. Tomuto zajímavému tématu se věnují i vědci po celém světě a postupně přicházejí s různými hypotézami i radami, jak motivaci podpořit. Pár takových inspirativních rad najdete níže. Vyzkoušíte některou z nich?
1. Cvičení má být příjemné
Výzkum vedený vědci z University of New Hampshire odhalil, že studenti, kteří popsali pozitivní vzpomínky na fyzickou aktivitu, měli větší motivaci ji praktikovat i nadále. Užitečným tipem pro posílení motivace tedy může být vracení se k příjemným vzpomínkám na ni. To znamená, že cvičení by vás mělo především těšit a bavit.
2. Stanovte si cíl
Výsledky studie provedené vědci z University of South Florida hovoří o tom, že stanovení toho, čeho chcete fyzickou aktivitou dosáhnout, a to jak krátkodobě, tak dlouhodobě, zvyšuje úroveň motivace a povzbuzuje v pokračování v započatém úsilí. A nesejde na tom, zda se chcete zúčastnit běžeckého závodu nebo se prostě jen cítit dobře. Formulujte své cíle a uvidíte, že s jejich vidinou se vám bude sportovat lépe.
3. Vizualizujte si své úspěchy
Způsob, jímž na sebe nahlížíte, má vliv na to, jak jednáte. Představujte si sebe sama, jak vyhráváte maraton, jak zvládáte stoj na hlavě nebo jak se naučíte pěkně plavat prsa či kraul. To vám dopomůže k přijetí kroků, které vás k vašemu cíli dovedou. Přínosnost takového přístupu potvrdily například výsledky studie zveřejněné v European Journal of Social Psychology.
4. Poslouchejte oblíbenou hudbu
Poslech hudby při sportování je nejen příjemný, ale také užitečný. Ve svém výzkumu to prokázali vědci z University of Wisconsin a Ball State, kteří pracovali se třemi skupinami sportovců – první při sportu poslouchala svou oblíbenou hudbu, druhá jakoukoliv a třetí žádnou. Nejvyššího zlepšení fyzické výkonnosti dosáhli jedinci z první skupiny, zejména ženy. O důvod víc, proč si při tréninku poslechnout preferovanou muziku.
5. Nevyhýbejte se skupinovým cvičením
Není náhodou, že mnoho lidí raději běhá nebo posiluje s parťákem či navštěvují skupinové lekce. Výsledky bádání vědců z Michigan State University hovoří o tom, že lidé ze skupinových cvičení mají až dvakrát vyšší výdrž než ti, co sportují sami. Podle výsledků dalšího výzkumu zveřejněného v akademickém magazínu The Royal Society zvyšuje synchronizovaný skupinový trénink produkci hormonů štěstí endorfinů. A to jsou pořádní tahouni motivace.
Jak se sebou pracovat
Je jasné, že každému sedne něco jiného. Jde o to přijít na to, co vyhovuje zrovna vám. A to někdy nejde jinak než metodou pokus-omyl. Zjistěte, co vám ve sportu a cvičení vyhovuje, sledujte, jak se u čeho cítíte a co, kdy a proč vás dokáže povzbudit. Jakmile přijdete na to, co vám sedne, i co vás dokáže podpořit, držte se toho a už to nikdy nenechte odejít.
Zdroj: steptohealth.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Pár týdnu do léta – dostaňte se do kondice pohodově a efektivně
Příznivější počasí a stoupající teploty vybízejí k tomu trávit více času venku a věnovat se něčemu, co v zimě možná vědomě opomíjíme, totiž sportu. Jak začlenit pohyb do každého dne a začít se cítit ve...
Čtěte dál
Způsoby, jak být více aktivní: Malé kroky, které vás dostanou tam, kam potřebujete

Cvičení s pěnovým rollerem: K čemu všemu ho po zdravotní stránce můžete využít?

Venku se otepluje, je čas vyrazit ven za sportem. Jaké máte možnosti?

Jak trénovat mozek, aby vydržel vitální do vysokého věku

Trápí vás zatuhlý sval? Svalový spasmus se dá řešit i bez návštěvy doktora

Ženy by pohybovou aktivitu měly přizpůsobit své periodě. Jakými pravidly se řídit?

Kontroverzní olympiáda v Pekingu, Česko reprezentuje rekordní počet sportovců

Chvála pomalosti aneb najděte si 30 minut na jídlo, pohyb i odpočinek

Snowbagging, snowtubing nebo skialpinismus – zvedněte si zimními aktivitami hladinu endorfinů!

Co cvičit, když chcete zhubnout, zpevnit nebo zlepšit fyzičku? Vyberte si ten správný sport

Cvičení nalačno – efektivní hubnutí a nebo nesmyslné trápení?
