Cibulová zelenina patří mezi poklady našich kuchyní. Do této skupiny patří kromě cibule kuchyňské, jarní a šalotky také pórek, česnek nebo pažitka. Tyto suroviny jsou oblíbené po celém světě, jsou nezbytnou součástí většiny slaných pokrmů, co je ale nejdůležitější – jedná se o zeleninu s řadou léčivých vlastností. Její příjem je vhodný na podzim a přes zimu, ovšem skvěle poslouží i do svěžích jarních pokrmů a pro své pozitivní účinky vás dokáže správně naladit a posílit imunitu během náročného jarního období.
Co stojí za výraznou chutí a vůní cibule
Za samotnou vůni cibulové zeleniny mohou především sloučeniny síry. Bylo zde identifikováno přes 90 pachových látek. Cibulová zelenina obsahuje také pektiny a slizovité látky, které pomáhají optimalizovat střevní mikroflóru. Česnek z této skupiny zeleniny vychází z hlediska nutričního složení nejlépe, ale s ohledem na zkonzumované množství je významnější cibule. Pojďme si ji tedy blíže představit.
Cibule a její vliv na naše zdraví
Cibule má silný stimulující a ochranný vliv na tělo. V lidovém léčitelství je hojně doporučována proti nachlazení a rýmě v kombinaci s medem. Cibule má výrazné antibakteriální účinky, podporuje trávení, snižuje riziko srdečních onemocnění nebo riziko vzniku rakoviny. Dokáže také omezit tvorbu histaminu, čímž pozitivně působí proti alergiím. To zejména teď na jaře jistě každý ocení. Cibule má ale také svá negativa, její konzumace totiž může vyvolat bolesti hlavy až migrény a cukry obsažené v cibuli působí u citlivých jedinců nadýmavě.
Silný parťák allicin a inulin
Během jarních dnů nás často trápí nejrůznější onemocnění dýchacích cest, máme sníženou imunitu a snadno se nachladíme. Zařadit cibuli do svého jídelníčku je proto přímo žádoucí. Už při prvních příznacích nachlazení zkuste využít přírodní antibiotikum v podobě cibule. Sirnatá sloučenina allicin umí likvidovat bakterie, plísně i viry. Cibule i česnek jsou také zdroje inulinu, probiotika podporujícího správné osídlení střev. Tím si zajišťujete silnější imunitu a lépe se ubráníte onemocnění. Inulin patří mezi nejznámější a nejvýznamnější prebiotikum. Prebiotika jsou obvykle rozpustnou vlákninou, která prochází naším tenkým střevem a v tlustém střevě ji poté zpracovávají střevní bakterie. Právě prebiotika jsou jejich potravou. Proto jsou pro organismus velice významná.
Allicin je právě tou látkou, která může za štiplavost a specifickou vůni cibule. V neporušené cibuli tato látka není, nachází se zde allin s enzymem allináza. Ke vzniku allicinu dojde narušením buněčných struktur, jeho účinky ale netrvají dlouho, proto má smysl jen rychlá konzumace. Obsah této prospěšné látky se rovněž snižuje tepelnou úpravou, je tedy ideální dát si cibuli v syrovém stavu. Třeba jako součást obložených chlebů či v pomazánce.
Čím vším vás ještě cibule obohatí
Cibule vypadá obyčejně, ale jde o elixír pro léčbu řady neduhů. Navíc ji snadno seženete, není drahá a při správném uskladnění dlouho vydrží. Obsahuje hodně vody, vitamíny C, D, E a B komplex. Je také zdrojem železa, hořčíku, draslíku nebo jódu. Cibule kromě ochrany kardiovaskulárního systému umí také snižovat hladinu cholesterolu, udržuje správný krevní tlak, je prevencí proti osteoporóze, prospívá chrupavkám, vazům i šlachám. Díky obsahu silného antioxidantu kvercetinu má preventivní účinky proti různým druhům rakoviny (hlavně střev či hrtanu). Cibule pomáhá i zevně – její přikládání na bodnutí hmyzem zabraňuje otokům nebo svědění.
Cibulová šťáva a sirup na kašel
Pokud chcete pomocí přírody podpořit odkašlávání, zkuste cibulovou šťávu nebo sirup z cibule. Jak na to? Nakrájené proužky cibule posypte cukrem nebo zalijte medem (lepší varianta) a uvolňující šťáva se poté pravidelně slévá a užívá se po lžičkách. S množstvím to ale nepřehánějte, aby nedošlo k podráždění jícnu a žaludku.
Přestože v cibuli najdeme mnoho látek pozitivních pro naše tělo, nehodí se pro každého. Cibule se nehodí pro osoby s citlivým trávením nebo pro ty, co musí dodržovat určitou zdravotní dietu. Jinak se ji ale nebraňte a dopřejte si ji nyní co nejčastěji.
Zdroje: vimcojim.cz, Magazín vimcojim.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Moderní zavařování – zkuste to letos jinak a snadněji!
Bohatá zásoba domácích zavařenin je obvykle chloubou každé hospodyně. Ať už se rozhodnete zavařit první letní úrodu nebo guláš, co zbyl od oběda, je dobré vědět, jak si tuhle práci usnadnit. Co je vlastně...
Čtěte dál