Každý potřebuje čas pro restart: Stačí pouhých 5 minut denně

Každý potřebuje čas pro restart: Stačí pouhých 5 minut denně

Dnešní doba je charakterizována ZRYCHLENOSTÍ. Zrychlené je všechno. Každý den. Ránem to začíná. Ani se nestačíme nadechnout a už je tady večer, kdy do postele uléháme s tíživým vědomím dalšího kolotoče povinností, do něhož doslova spadneme hned po probuzení. Takhle současní lidí žijí své životy. Nebo spíše PŘEŽÍVAJÍ?

Pokud se v popisu poznáváte, nevěste hlavu. Rozhodně nejste jediní. Takové pocity dnes přemáhají valnou většinu populace. Pro potvrzení nemusíme chodit daleko. Stačí si promluvit s partnerem, rodinou, přáteli či známými. Jenže ani to už neděláme. My nemluvíme, jen komunikujeme. Nejlépe s telefonem v ruce. Celý den se díváme ne do tváří lidí, s nimiž řešíme pracovní i soukromý život, ale do displejů či monitorů smartphonů, tabletů, počítačů, notebooků či ultrabooků. I klasické knihy začínají pomalu nahrazovat čtečky, které jen přispívají k celkovému zrychlování globalizovaného světa. Ztrácí se příběhy, vůně pohody a pocit bezpečí a stability. Spěcháme a vlastně ani nevíme kam. Za kým. Vědomí neukotvení a nezakořeněnosti je tím, co nás rozhazuje. 

Budování pevného středu
Řešení je překvapivě jednoduché. Oprostit se od zaměření ven a zacílit dovnitř. Nemyslet na to, co řeknou ostatní, ale na to, co cítíme my. Nehledat štěstí a radost venku, ale jít do hlubin vlastního já. Nyní je již zřejmé, že oním „budováním pevného středu“ nemyslíme posílení core, jádra a hlubokého stabilizačního systému páteře. Pevné svalstvo jistě dopomůže k lepšímu držení těla, tím pádem k pěknějšímu fyzickému vzezření a zřejmě i k lepšímu sebevědomí. Ačkoliv i toto může pozitivně působit na naše vnitřní rozpoložení, jedná se jen o malou část toho, jak ve skutečnosti vnímáme sebe sama. A ještě menší prostor zaobírá spokojenost s fyzickou podobou těla ve věci nápravného řešení vnitřní rozháranosti. S něčím takovým pouhé fyzické cvičení nepomůže. Ať už je prováděno jakkoliv nejefektivně. Pro nápravu zhrzeného vnitřního prostoru zkrátka nestačí.

Každodenní restart
To, co všichni potřebujeme, je naučit se starat o své vnitřní potřeby. Zjemnit přístup k sobě samému a vnímat i ty nejmenší impulsy, které přicházejí z hlubin našeho já. Představte si situace, kdy se cítíte skutečně pod psa. Kam půjdete? Určitě máte uvnitř sebe nějaké místečko, kam se intuitivně schováte vždy, když se stane něco, co vás vyvede z psychické pohody. Nám jde nyní o to si toto místo zvědomit, zesvětlit a naučit se do něj chodit vědomě a cíleně, později jeho působnost rozšířit a ozřejmit natolik, abyste z něj mohli nahlížet celou dobu na celý život. Výsledkem je sama cesta za nalezením stability, harmonie a pocitu vnitřního štěstí a pohody, která neleží nikde jiné než uvnitř nás samých. Než ale začneme běhat, musíme se nejprve naučit chodit. 

Stačí 5 minut denně
Říká se, že k významným změnám vedou malé postupné kroky. A něco na tom asi bude. Vyzkoušejte pravdivost této teorie na sobě a sami časem uvidíte, kam jste se posunuli. Potřebovat budete pouze píli a odhodlání. Protože kde je snaha, je i výsledek. Zapomeňte na další rčení, tvrdící, že snaha se cení pouze ve školce. Vkročte do své praxe s chutí a úsměvem. Protože s tím jde všechno lépe. Začněte tím, že se VĚDOMĚ rozhodnete, že každý den se budete pouhých 5 minut věnovat sami sobě. 

Na počátku stojí vědomé rozhodnutí
Dobu si zvolte podle vlastního uvážení a neměňte ji alespoň první měsíc. Postupně ji můžete začít rozšiřovat, přidávat a prohlubovat. Zřejmě nejjednodušší bude začít tím, že si třeba večer před usnutím zrekapitulujete, co se vám během uplynulého dne povedlo a pochválíte se za to. Dalším krokem může být podobná chvilka následující po probuzení, kdy si zase přeberete, co vás dnes čeká a vyberete si alespoň jednu věc, na kterou se ten den budete těšit. A poslední postup pro tuto chvíli – ležte na zádech, zaměřte pozornost k dechu a kopírujte dráhu, kterou v těle vykonává. Nemyslete na nikoho a na nic. Jste jen vy a dech. Zkoušejte to večer či ráno vleže v posteli, v sedě v práci, ve stoje v tramvaji… Rozhodněte se, že toto jsou chvilky, kdy jste se svým nejlepším přítelem – sami se sebou – a že se o ně nenecháte nikým a ničím okrást. S tímto rozhodnutím stojí a padá veškerá vnitřní vyrovnanost.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!