Chůze je zdravý pohyb. Jak si ji zpříjemnit a udělat z ní zábavnou aktivitu?

Chůze je zdravý pohyb. Jak si ji zpříjemnit a udělat z ní zábavnou aktivitu?
zdroj: Adobe Stock

Říká se, že chůze je pro člověka nejpřirozenější a tím také nejzdravější pohyb. Pokud u ní chcete vydržet a dostat se díky ní do kondice, měla by vás bavit! Máme pro vás pár rad, jak si ji zpříjemnit, abyste se na ni těšili.

Pohybem ku zdraví. A u chůze to platí dvojnásob. Pokud byste k ní ale měli přistupovat spíše jako k nutnosti než jako ke koníčku, během něhož si i odpočinete, nadšení vám příliš dlouho nevydrží. Spolu s ním odejde i vůle a vytrvalost a vy se ani nenadějete, a už zase budete s miskou popcornu v leže na gauči snít o krásném a zdravém těle. Aby se to nestalo, přinášíme pár tipů, jak si chůzi zpříjemnit. Vyzkoušejte je a zjistíte, že se chůze stane velmi snadno běžnou součástí vašeho života a už se bez ní neobejdete.

1. Udělejte někomu radost
Pokud nežijete v divočině, určitě během procházky potkáváte lidi. Takže se na ně usmějte a pozdravte je. I když je neznáte. Radost v jejich očích zapříčiní radost ve vašem nitru. Budete se cítit příjemně a budete pozitivněji vnímat sebe, své okolí i činnosti, kterým se věnujete. A možná se seznámíte s někým příjemným, kdo vstoupí do vašeho života a zůstane v něm.

2. Veďte si záznamy
Člověk musí někam směřovat. Mít nějaký cíl. Poslání. Stanovte si každý týden, dva týdny, nebo měsíc, nějaký milník, kterého chcete dosáhnout. Třeba dojít na 10 km vzdálenou rozhlednu na kopci bez jediné přestávky. Nebo si vyberte jednu trasu, změřte, za jak dlouho ji zdoláte, a tento čas postupně zkracujte. Veďte si záznamy o výsledcích tréninků a jakmile svého cíle dosáhnete, pochvalte se a udělejte si radost. Dobrým pitím, novými sportovními botami, příjemným večerem s partnerem. A určete další milník, k němuž budete moci směřovat.

3. Vezměte někoho do party
Říká se, že ve dvou se to lépe táhne. Tak k sobě vezměte někoho, s kým budete chodit. Ať už je to partner, maminka, sestra nebo kamarádka. Vezměte někoho, s kým si rozumíte, s kým chcete trávit více času a určete si společné cíle. Budete se potom vzájemně podporovat a sdílet zážitky i poznatky. Posunete oblíbenou aktivitu o stupínek výše.

4. Využijte chůzi jako chvilku pro sebe
Chůze je chvilka, kterou máte sami pro sebe. Udělejte si ji podle sebe. Takovou, na kterou se budete těšit. Někdo rád poslouchá hudbu, někdo se kochá okolím, jiný se soustředí na dech a pohyb. Čeká vás náročná porada nebo důležitá pracovní schůzka? Využijte chůzi proto, abyste se připravili. Natrénujte si stěžejní proslov, pocvičte se v modelových situacích, vyzkoušejte si, co budete říkat. Naslouchejte si a najděte si to „své“. Toho se potom držte.

5. Zvolte příjemné tempo
V běžném životě si spěchu užijete až až. Při chůzi spěchat nemusíte. Ale můžete. Přizpůsobte tempo tomu, jak se zrovna cítíte. Vždyť je to jen na vás! Při chůzi vám nikdo nic nediktuje. Ta volnost a svoboda. Není to úžasné? Potřebujete se vyšťavit a dostat ze sebe přebytečnou energii? Zvolte ostré tempo, přejděte do běhu. Nebo se chcete odreagovat po náročném dni? Procházejte se mírně a kochejte se okolím. Zkrátka tak, jak vám to vyhovuje.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

Chození do posilovny, na lekce jógy či jakákoliv jiná aktivita mimo domov u vás nepřipadá v úvahu, protože bojujete s nedostatkem času? Připravili jsme pro vás jednoduché cviky z jógy, které si můžete...

Čtěte dál
Zhubněte obyčejnou chůzí! Musíte však dodržovat tyto zásady

Zhubněte obyčejnou chůzí! Musíte však dodržovat tyto zásady

Obyčejná chůze dokáže hotové zázraky včetně budování kondice, ztráty tukových zásob a vyplavení endorfinů, hormonů dobré nálady. Jen...
Jak udělat z plavání ten nejzdravější sport?

Jak udělat z plavání ten nejzdravější sport?

Léto je pro mnohé jediným obdobím, kdy si lze užít nejen pobyt u vody, ale také si náležitě zaplavat. Ať už na dovolené u moře, na...