Vyzkoušejte jednoduché cviky, které vám pomohou zmírnit příznaky artritidy

Vyzkoušejte jednoduché cviky, které vám pomohou zmírnit příznaky artritidy
zdroj: Adobe Stock

Bolesti kloubů, otoky, záněty, ztuhlost. Příznaky artritidy jsou nepříjemné a v těžkých stádiích výrazně znesnadňují běžné denní fungování. Obtíže ale mohou zmírnit chytře zvolené cviky. Nejlépe uděláte, když je budete poctivě cvičit i jako prevenci v počátečních stádiích.

Artritida se netýká jen starých lidí. Podle nadace Artritis Foundation jsou dvě třetiny z odhadovaných 50 milionů dospělých v USA trpících artritidou mladší 65 let. Když vás něco takového přepadne, může se jako nejlepší řešení jevit klid a omezení bolest působícího pohybu. Opak je pravdou. Jednoduchá strečinková cvičení podpoří flexibilitu, dodají energii a zmírní bolestivost. Strečink se podle odborníků může stát fungujícím prostředkem na cestě k tomu, abyste se cítili lépe.

Strečink zmírní tuhost a bolestivost
Dynamické protahování může pomoci zvýšit rozsah pohybu a udržet klouby pohyblivé. To může zmírnit tuhost a bolestivost, která je pro artritidu tak typická. Cviky, které níže doporučíme, se zaměřují na 4 klíčové klouby v těle a jsou navrženy tak, aby procvičovaly jejich mobilitu – jedná se o kotníky, kyčle, hrudní páteř a ramena. Ukázalo se, že tyto cviky zlepšují funkčnost těchto kloubů a společně s tím mohou zvýšit kvalitu života, i když už artritidou trpíte. A pokud máte to štěstí, že vás ještě nedohnala, použijte je jako efektivní prevenci. Pokud si nejste jistí, že jsou pro vás cviky vhodné, konzultujte je s vaším ošetřujícím lékařem

1. Kočka-kráva
Dynamický pohyb pomáhá uvolnit bedra, hrudník, a vlastně celou páteř. Oceníte to při každodenních aktivitách stejně jako při sportech jako je plavání, tanec nebo cyklistika.
Začněte na všech čtyřech. Dlaně mějte pod rameny, kolena pod kyčlemi. Záda jsou rovná, hlava v prodloužení páteře. S nádechem od kostrče obratel po obratli přejděte do prohnutí, hlava může jít mírně do záklonu, s výdechem, zase od kostrče, přejděte do vyhrbení a bradu přitáhněte k hrudní kosti. Opakujte 8krát.

2. Andělíčci na podlaze
Tento cvik zlepší rozsah pohybu v ramenních kloubech, snižuje pravděpodobnost jejich poranění a minimalizuje bolestivost.
Položte se na záda, nohy pokrčte v kolenou, chodidla zapřete o zem na šíři pánve. Ruce jsou podél těla, dlaně směřují vzhůru. S nádechem suňte paže po podlaze až za hlavu, dokud se nedotknou prsty. Ramena držte stále dole. S výdechem vraťte paže do původní polohy. Celou dobu držte paže v kontaktu se zemí. Opakujte 8krát.

3. Kroužení kotníky
Toto cvičení uvolní kotníky, což usnadní chůzi i běh a eliminuje bolestivost kolen.
Posaďte se na okraj židle. Chodidla obou nohou se dotýkají podlahy. Dlaně spočívají na stehnech. Zvedněte pravou nohu ze země a mírně ji natáhněte. Zahružte kotníkem 5krát po směru hodinových ručiček, 5krát proti směru. Hýbe se jen kotník. Opakujte i na levou nohu.

4. Kroužení pažemi
S pomocí tohoto cviku zvýšíte rozsah pohybu v ramenou a také se zahřejete.
Postavte se s nohama na šíři boků. Rozpažte a začněte dělat malé kroužky směrem vpřed. Kruhy postupně zvětšujte. Opište jich deset a poté změňte směr a kružte dozadu.

5. Závěs a dosah
Toto cvičení je také ideální pro zahřátí před širokou škálou každodenních a sportovních aktivit, jako je třeba softball, tenis a další, které zahrnují pohyby houpání a házení.
Stojíte s nohama na šíři boků, ruce máte podél těla, dlaněmi k sobě. Udržujte měkká kolena a rovnou páteř. Boky vysuňte lehce vzad a předpažte zároveň paže do výše ramen. Dlaně stále směřují k sobě. S tahem hýždí vraťte boky zpátky a paže vraťte mírně za tělo. Opakujte 10krát.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!