Nové výzkumy naznačují, že saunování posiluje srdce a cévy a může oddálit demenci

Nové výzkumy naznačují, že saunování posiluje srdce a cévy a může oddálit demenci
zdroj: Adobe Stock

Zdravotní výhody pravidelných pobytů v sauně, místnosti s dřevěným obložením, jsou ve skandinávských kulturách známy již po staletí. Extrémně horké prostředí posiluje imunitu, srdce i psychiku. Potřebujete další důvody, proč se stát pravidelným návštěvníkem sauny? Přinášíme jich celkem šest.

Výzkumy, které proběhly v minulém roce 2018, ukázaly, že saunování v těle spouští zvláštní mechanismus, který pracuje na budování celkového zdraví. Ten kupodivu nemá nic společného s vnitřním systémem odstraňování škodlivých toxinů, jak se dlouho myslelo, ale souvisí s krevním oběhem. Zdá se, že krátkodobé uzavření v extrémně horkém vzduchu v kontrolovaném saunovém prostředí na omezenou dobu pomáhá srdci správně fungovat a procvičuje také cévy. A to je podle odborníků zřejmě hlavní přínos saunování. Jaké jsou ty další?

1. Snižuje krevní tlak
Saunování může být spojeno se zdravotními benefity zahrnujícími snížení rizika cévních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, kardiovaskulární a neuro-kognitivní onemocnění. To tvrdí zpráva, která byla nedávno publikována v klinických studiích Mayo Clinic. Stejní vědci publikovali v roce 2018 studii, která sledovala 100 lidí, které trávili 30 minut v sauně a u nichž bylo zkoumáno, jak to působí na jejich srdce. Výzkum ukázal, že půl hodinka saunování může snížit jak systolický, tak i diastolický krevní tlak (systolický – tlak v cévách během srdečního tepu, diastolický – tlak v cévách mezi tepy).

2. Cévy činí odolnějšími
Podle výše zmíněných výzkumů může saunování pomoci nastolit tzv. vaskulární soulad, tedy zlepšit způsob, kterým krevní cévy reagují na tměny tlaku. Což je velmi důležitý faktor pro zdraví srdce ovlivňující, jak účinně krev prochází celým tělem, včetně mozku. Ukázalo se, že cévy v sauně opravdu na tlak reagují, čímž se zvyšuje srdeční frekvence podobně jako u mírně intenzivního cvičení.

3. Uvolňuje tepny
Špatná cirkulace krve zvyšuje riziko kardiovaskulárních potíží a onemocnění. Čím tvrdší tepny jsou, tím více stoupá riziko infarktu a potřeby bypassu. Některé studie ukazují, že saunování se pro jedince trpící potížemi se srdcem rozhodně nehodí, jiné tvrdí opak. Ty ukázaly, že pro pacienty se závažným onemocněním srdce mohou být naopak prospěšné. Pomáhá totiž uvolnění tepen, což je předpoklad pro zdravé srdce. I přesto byste se měli o vhodnosti saunování poradit s lékařem, pokud máte potíže se srdcem.

4. Klidní chronické stavy
Saunování bývá spojováno se snížením bolestivosti a celkových příznaků souvisejících s muskuloskeletárními poruchami, jako je osteoartróza, revmatoidní artritida a fybromyalgie. Podle jedné nové studie pomáhá dokonce uklidnit chronické bolesti hlavy. Vědci částečně věří, že je to z toho důvodu, že saunování snižuje hladinu zánětlivých markerů v krvi. Nejedná se ovšem o lék, pouze o prostředek k dočasnému zlepšení a úlevě.

5. Zlepšuje kondici mozku
Lepší průtok krve pomáhá celému tělu, včetně mozku. Výše zmíněný výzkum ukázal, že u starších mužů bylo zjištěno že více saunových návštěv v týdnu mělo za následek podstatné snížení rizika demence a Alzheimerovy choroby. Vědci ale zatím nejsou schopni rozlišit, zda saunování neurokognitivní funkce skutečně chrání a zlepšuje, nebo jen rozvoj neurokognitivních onemocnění zpomaluje.

6. Posiluje funkci plic
Podle studií mohou sauny zlepšit funkci plic, a to i v případě, že máte astma nebo chronické dýchací obtíže. Pokud je v zimním období navštěvujete pravidelně, pak také snižují riziko respiračních onemocnění. Zvyšují totiž kapacitu plic a posilují imunitní systém čili vás proti nachlazením činí odolnějšími.

Sauna rozhodně není řešením na všechno. Neposkytuje vše, co pro zdravý život potřebujete, jako je strava, cvičení a spánkový režim. Odborníci ale saunování doporučují jako součást zdravého a vyváženého životního stylu. Chcete-li užívat zdravotních benefitů, které saunování nabízí, měli byste jej v zimním období praktikovat pravidelně.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!