Triklosan: škodlivá látka v zubních pastách. Dejte si pozor, jakou používáte

Triklosan: škodlivá látka v zubních pastách. Dejte si pozor, jakou používáte
zdroj: Pixabay

Dennodenně užíváme nespočet hygienických prostředků, bez zamyšlení nad tím, jaké dopady mohou mít na náš organismus. Čas od času se ale objeví nepříznivá zpráva o negativním dopadu některých složek na naše zdraví. Jednou takovou složkou je i triklosan, látka, která pomáhá ničit bakterie.

Triklosan je antibakteriální látka, která se přidává do mnoha spotřebních výrobků. Obsahují ji jak dezinfekční prostředky, tak i kosmetika, oblečení, kuchyňské nádobí i hračky. V USA jej také používá minimálně jedna značka zubní pasty. V posledních letech se ale triklosan stává stále více kontroverzním. Na jedné straně má schopnost zabíjet škodlivé bakterie, na straně druhé ale odborníci varují před jeho možným přispíváním k řadě zdravotních rizik. Americký úřad pro potraviny a léčiva (FDA) dokonce zakázal jeho užívání v některých mycích gelech a mýdlech.

Od roku 2016 je triklosan částečně zakázán
V roce 2016 zakázaly federální orgány volný prodej antibakteriálních výrobků s obsahem triklosanu, protože výrobci nebyli schopni prokázat, že je pro dlouhodobé užívání bezpečný a že je při prevenci šíření infekce účinnější než obyčejné mýdlo a voda. Vystavení vysokým dávkám triklosanu bylo naopak spojováno se zdravotními problémy jako je rezistence vůči bakteriím, hormonální problémy a poruchy zdraví střev. Sloučenina se ale stále vyskytuje v některých zubních pastách. Nedávná studie zjistila, že triklosan se může hromadit ve štětinách a v dolní části hlavy kartáčku, odkud se může v malých množstvích uvolňovat do úst i poté, co lidé značku pasty změní. Triklosan se nachází v antibakteriálních zubních pastách. Jedinou pastou, která jej obsahuje, je podle odborníku značka Colgate.

Nestačí změnit pastu, nutná je i výměna kartáčku
Ve studii publikované v časopise Environmental Science & Technology použili výzkumníci kartáčkový simulátor, který dodržoval doporučený postup čištění zubů – dvě minuty, dvakrát denně, během tří měsíců. Testovali 22 nejprodávanějších zubních kartáčků, včetně čtyřech typů pro děti. Použili přitom různé druhy zubních past, s triklosanem i bez něj. Zjistili, že po simulovaném čištění se ve více než třetině kartáčků nahromadilo značné množství triklosanu, který se může do úst uvolňovat i poté, co je pasta změněna. Po změně značky zubní pasty zůstal triklosan v kartáčku ještě nějaké dva týdny. Řešením tak není pouze změna pasty, ale také výměna kartáčku za nový.

Přemýšlejte nad tím, co užíváte
Podle vědců ale není triklosan jedinou chemikálií, kterou mohou zubní kartáčky ze zubních past akumulovat. To se týká i dalších předmětů sloužících k péči o tělo, jako jsou třeba mycí houby, které mohou také absorbovat a udržet v sobě určitý druhy chemikálií. Vědci tak apelují nejen na spotřebitele, aby byli v užívání produktů obezřetní, ale i na designéry a prodejce, kteří by měli možné dopady užívání jejich výtvorů lépe a zodpovědněji promýšlet.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!