Tradice pití čaje je stará tisíce let. Předpokládá se, že pochází z Číny, kde byl čaj využíván pro své léčebné účinky na celý organismus. Dnes lidé pijí čaj z mnoha důvodů, hlavně však pro povzbuzující nebo uklidňující účinky a přínosy pro zdraví. Jedním z populárních bylinných čajů je i čaj kopřivový.
Kopřiva je bylina s listy tvarem připomínající srdce, žluté či růžové květy a stopku pokrytou drobnými, ale tuhými chloupky, které při dotyku uvolňují bodavé chemikálie. Lidé využívají snad všechny části kopřivy – listy, kmen i kořen. Mohou být rozdrceny a v této podobě použity pro výrobu prášků, tinktur, krémů, čajů a dalších. Zdravotní přínosy kopřivy potvrzuje nejen skutečnost, že byly po staletí užívány jako léčebné prostředky, ale také i moderní výzkum.
Připravte si čaj z kopřiv doma
Jednou z výhod kopřivového čaje je i fakt, že jej snadno připravíte přímo doma. Potřebujete k tomu jen pár listů kopřiv. Obecně se doporučuje dva šálky vody na každý šálek listů. Listy kopřivy přiveďte s vodou k varu, hned stáhněte z plamenu a nechte odpočinout přibližně 5 minut. Poté odvar sceďte a dle chuti dochuťte např. medem. Začněte tím, že ochutnáte jednu čajovou lžičku a chvilku počkáte. Pokud se nedostaví žádné nepříznivé účinky, můžete začít popíjet.
Příznivé účinky kopřivového čaje
Kopřiva je bylina všestranných účinků a najdeme ji v nejednom doplňku stravy či čajové směsi. Kopřivový čaj v množství maximálně 2 šálků denně byste měli popíjet po dobu 3 měsíců, potom na měsíc až dva přestat a následně kúru klidně zase obnovit. Těhotné ženy by jej měly popíjet pouze v první fázi těhotenství, poté už raději ne.
1. Zdravé močové cesty
Kopřiva pomáhá vyplachovat škodlivé bakterie z močového traktu, což může pomáhat jedincům trpícím potížemi s močovými cestami, jako jsou třeba časté záněty. Podporuje také všechny léky související s léčbou infekce močových cest. Nejprve se poraďte s lékařem, aby tuto skutečnost potvrdil.
2. Proti bolestem a artritidě
Kopřiva je výborná k léčbě bolestí zapříčiněných artritidou a pro tyto účinky je užívána od nepaměti.
3. Regulace hladiny cukru v krvi
Kopřivový čaj pomáhá snižovat vysokou hladinu cukru v krvi.
4. Síla polyfenolů
Bohaté složení rostlinných chemikálií zvaných polyfenoly. Tím vyniká kopřiva. Tyto sloučeniny mohou hrát důležitou roli v prevenci a léčně chronických onemocnění souvisejících se záněty, jako je třeba cukrovka, obezita, rakovina a onemocnění srdce. Konkrétně polyfenoly nacházející se v kopřivách vykazují určitý potenciál pro léčbu rakoviny prsu a prostaty. Kopřiva také obsahuje silné antioxidanty chránící tělo před stárnutím a poškozením buněk.
Pozor na kontraindikace
Kdykoliv předtím, než vyzkoušíte novou bylinku nebo doplněk stravy byste se měli, zejména v případě, že užíváte dlouhodobě nějaké léky nebo se dlouhodobě s čímkoliv léčíte, poradit se svým ošetřujícím lékařem. Dokonce i přírodní potraviny nebo nápoje, jako je bylinný čaj, mohou způsobit alergické reakce, ovlivnit působení určitých léků nebo být pro některé osoby škodlivé. Ani kopřiva není v tomto ohledu výjimkou. Může vyvolat průjem či podráždění žaludku, což je hodnoceno jako alergická reakce. Bez lékařského svolení by s užíváním kopřivy určitě neměli začínat pacienti užívající léky na ředění krve. Pokud u sebe zaznamenáte jakékoliv nebývalé obtíže po požití kopřiv, vysaďte ji a konzultujte s lékařem.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Nejrůznější výzvy zaplavují internet – skutečně se můžete změnit za 30 dní?
Všude se na nás valí jen samé výzvy. Zhubnout, uběhnout půlmaraton, zpevnit břicho (případně rovnou vytvořit six pack) nebo třeba provést organizovaný úklid. Všechny takové výzvy nebo plány zní skvěle,...
Čtěte dál
Letní ochlazení prověřené tradicí. Jak se na léto dívá tradiční čínská medicína?

Přírodní repelenty proti hmyzu – bez zbytečné chemie, zato stejně účinné

Strašák těhotných: orální glukózový toleranční test oGTT. Jak jej zvládnout v klidu a v pohodě?

Bolest hlavy – přehled spouštěčů, které vás třeba ještě nenapadly

Základní péče o kolena, aby vás podržela i po padesátce

Vlhké hojení jako moderní metoda hojení ran. Jaké jsou jeho výhody?

Online jídelníčky mohou být zrádnou pastí. Můžete zhubnout, ale nezdravě

Upnuté kostýmky a krátká trička nad pupík. V čem neustálé zatahování bříška škodí zdraví?

Křeče a tiky: Proč vznikají, jak je řešit a jak jejich výskytu předcházet?

Gely na intimní hygienu: v čem může přehnaná péče škodit?

Žlutý pyl nepochází jen z řepky, ale ze silnějších alergenů. Jaké pyly jsou ve vzduchu?
