Kopřivový čaj a jeho léčivé i něžádoucí účinky

Kopřivový čaj a jeho léčivé i něžádoucí účinky
zdroj: Pixabay

Tradice pití čaje je stará tisíce let. Předpokládá se, že pochází z Číny, kde byl čaj využíván pro své léčebné účinky na celý organismus. Dnes lidé pijí čaj z mnoha důvodů, hlavně však pro povzbuzující nebo uklidňující účinky a přínosy pro zdraví. Jedním z populárních bylinných čajů je i čaj kopřivový.

Kopřiva je bylina s listy tvarem připomínající srdce, žluté či růžové květy a stopku pokrytou drobnými, ale tuhými chloupky, které při dotyku uvolňují bodavé chemikálie. Lidé využívají snad všechny části kopřivy – listy, kmen i kořen. Mohou být rozdrceny a v této podobě použity pro výrobu prášků, tinktur, krémů, čajů a dalších. Zdravotní přínosy kopřivy potvrzuje nejen skutečnost, že byly po staletí užívány jako léčebné prostředky, ale také i moderní výzkum.

Připravte si čaj z kopřiv doma
Jednou z výhod kopřivového čaje je i fakt, že jej snadno připravíte přímo doma. Potřebujete k tomu jen pár listů kopřiv. Obecně se doporučuje dva šálky vody na každý šálek listů. Listy kopřivy přiveďte s vodou k varu, hned stáhněte z plamenu a nechte odpočinout přibližně 5 minut. Poté odvar sceďte a dle chuti dochuťte např. medem. Začněte tím, že ochutnáte jednu čajovou lžičku a chvilku počkáte. Pokud se nedostaví žádné nepříznivé účinky, můžete začít popíjet.

Příznivé účinky kopřivového čaje
Kopřiva je bylina všestranných účinků a najdeme ji v nejednom doplňku stravy či čajové směsi. Kopřivový čaj v množství maximálně 2 šálků denně byste měli popíjet po dobu 3 měsíců, potom na měsíc až dva přestat a následně kúru klidně zase obnovit. Těhotné ženy by jej měly popíjet pouze v první fázi těhotenství, poté už raději ne.

1. Zdravé močové cesty
Kopřiva pomáhá vyplachovat škodlivé bakterie z močového traktu, což může pomáhat jedincům trpícím potížemi s močovými cestami, jako jsou třeba časté záněty. Podporuje také všechny léky související s léčbou infekce močových cest. Nejprve se poraďte s lékařem, aby tuto skutečnost potvrdil.

2. Proti bolestem a artritidě
Kopřiva je výborná k léčbě bolestí zapříčiněných artritidou a pro tyto účinky je užívána od nepaměti.

3. Regulace hladiny cukru v krvi
Kopřivový čaj pomáhá snižovat vysokou hladinu cukru v krvi.

4. Síla polyfenolů
Bohaté složení rostlinných chemikálií zvaných polyfenoly. Tím vyniká kopřiva. Tyto sloučeniny mohou hrát důležitou roli v prevenci a léčně chronických onemocnění souvisejících se záněty, jako je třeba cukrovka, obezita, rakovina a onemocnění srdce. Konkrétně polyfenoly nacházející se v kopřivách vykazují určitý potenciál pro léčbu rakoviny prsu a prostaty. Kopřiva také obsahuje silné antioxidanty chránící tělo před stárnutím a poškozením buněk.

Pozor na kontraindikace
Kdykoliv předtím, než vyzkoušíte novou bylinku nebo doplněk stravy byste se měli, zejména v případě, že užíváte dlouhodobě nějaké léky nebo se dlouhodobě s čímkoliv léčíte, poradit se svým ošetřujícím lékařem. Dokonce i přírodní potraviny nebo nápoje, jako je bylinný čaj, mohou způsobit alergické reakce, ovlivnit působení určitých léků nebo být pro některé osoby škodlivé. Ani kopřiva není v tomto ohledu výjimkou. Může vyvolat průjem či podráždění žaludku, což je hodnoceno jako alergická reakce. Bez lékařského svolení by s užíváním kopřivy určitě neměli začínat pacienti užívající léky na ředění krve. Pokud u sebe zaznamenáte jakékoliv nebývalé obtíže po požití kopřiv, vysaďte ji a konzultujte s lékařem.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!