Nedostatek pohybu ovlivňuje vaší psychiku – stačí obyčejná chůze a budete se cítit lépe

Nedostatek pohybu ovlivňuje vaší psychiku – stačí obyčejná chůze a budete se cítit lépe
zdroj: Pixabay

Jaro klepe na dveře, sluneční paprsky nás lákají ven a člověku se nechce trávit čas zavřený někde uvnitř. Takže přirozeně vycházíme na čerstvý vzduch a vyhledáváme blízkost přírody, která se probouzí a do okolí vypouští spoustu pozitivní energie. Byla by škoda toho všeho nevyužít.

Nedostatek pohybu je jedním z velkých problémů dnešní doby. Věčným sezením utápíme svůj pohybový potenciál a chováme se, jako kdyby lidské tělo nebylo stvořeno k pohybu. Chyba. Ono nebylo stvořeno k věčnému sezení. To pro něj není přirozené. Zato fyzická aktivita ano. A ta by měla být nedílnou součástí každého dne. Kdokoliv chce zhubnout, dostat se do kondice, měl by si být vědom skutečnosti, že bez pohybu to nepůjde. Pohyb prospívá kloubům, aktivuje svalstvo a v kombinaci se správnou výživou dokáže doslova zázraky.

Špatná životospráva a nedostatek pohybu ovlivňuje negativně i psychiku
Nejtěžší ale bývá začít. Zabředneme-li totiž do pohodlí, které přejde v lenost a nechuť se k čemukoliv, co zavání aktivitou, doslova dokopat, zaděláváme si na pořádné potíže. Začíná to nadváhou, přechází v obezitu a rozrůstá se až do obludných rozměrů chronických onemocnění jako je metabolický syndrom, potíže s krevním a oběhovým systémem, cukrovka druhého typu a také úzkosti, deprese a smutek. Protože špatná strava a nedostatek pohybu neprospívá ani psychice. Právě jarní slunce ale tohle všechno velmi výrazně usnadňuje. Hoďme všechny předsudky, starosti a vše, co nás svazuje, za hlavu a vyrazme na čerstvý jarní vzduch, kde zaručeně přijdeme na jiné myšlenky.

Chůze jako nepřirozenější pohyb
Člověku je zpravidla příjemné to, co je pro něj přirozené. I u jedince otupělého všemi vymoženostmi moderní technické doby se tato přirozenost skrývá pod prachem nezájmu a ignorace čehokoliv, co souvisí s aktivitou. Jarní slunce je schopné prozářit všechny pavučiny, nezapomene ani na ty nejtemnější rohy, a pomůže tak vyřešit i svízelné a zdánlivě bezvýchodné situace. Takže na něj vyjděme a začněme praktikovat to, co jsme, jako lidé rozumní, praktikovali poměrně do nedávna. Než jsme měli auta, výtahy apod. Než do našeho života vstoupila technologie. Vraťme se do doby, kdy jsme chodili. Občas jsme se se projeli na koni, na kočáru nebo drožce, na kole, ale hlavně jsme chodili. Všude po svých. Jako za starých časů.

Co je fyziologické je pohodlné
Pokud cítíte, že vás to táhne ven, kde je světlo a teplo, ale nechce se vám vyrazit na kolo, na inline brusle nebo dokonce běhat, nezanevřete pro nechuť ke konkrétní aktivitě na pohyb obecně. Udělejte to, co je nejjednodušší. Běžte se projít. Pokud nejste zvyklí, začínejte procházkami na půl hodiny a choďte tak, jak je vám to příjemné. Zkušenější chodci mohou vymýšlet složitější terény, zařadit svižnější tempo a dlouhé vzdálenosti. Nenapadá vás program na nedělní odpoledne? Naplánujte si dvanáctikilometrovou vycházku a řekněte si, že to zvládnete za tři hodiny. Udělejte z toho zvyk a posouvejte vlastní hranice. Zkracujte dobu, prodlužujte vzdálenosti. Zaveďte si svůj chodecký deník a zapisujte si sem, kolik jste nachodili, kam jste šli, jakou trasu jste pokořili. Počítejte si, kolik jste našli za týden, za měsíc, za rok.

Pohyb jako součást života
Chůze je nejen ideálním prostředkem k nastolení vitality a kondice, ale také nám pomáhá si uvědomit jednu zásadní věc, na kterou dnes možná často zapomínáme. Že pohyb je nedílnou součástí života. Že pohyb neznamená zajít si párkrát do týdne zacvičit. Že pohyb je život, život je pohyb a pohybovat bychom se měli neustále a trvale. Jak v tom pomáhá chůze? Dojít si můžeme všude. Až na výjimky samozřejmě. Právě chůze představuje nestarší dopravní prostředek. Zařaďte pohyb do co největší části každého dne. Nahrazujte jím jízdu autem, výtahem, sezení. Choďte po svých, kde to jde. Každou hodinku se protáhněte. A travte spoustu času na čerstvém vzduchu!

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak si udržet zdraví a kondici, i když nemáte skoro žádný volný čas

Jak si udržet zdraví a kondici, i když nemáte skoro žádný volný čas

Čas je velká otázka priorit. Ruku na srdce – na to, na co chceme, si čas uděláme vždycky. A něčím takovým by rozhodně mělo být naše zdraví. Jak péči o něj zakomponovat do každodenní rutiny?

Čtěte dál
Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká

Zdravé tělo je odolné tělo: Cvičte on-line – nabídka virtuálních lekcí je široká

Pandemie nového typu koronaviru SARS-CoV-2 je u nás již nějakou dobu přímou příčinou celostátní karantény. Ostatní státy jsou na tom...
10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

Cukrovka druhého typu je velmi nebezpečné civilizační onemocnění, jehož příčinou je nejčastěji nadměrný stres, špatná strava a nedostatek...

Videorozhovor