Lavina spalniček se šíří. Jak se proti nim bránit?

Lavina spalniček se šíří. Jak se proti nim bránit?
zdroj: Adobe Stock

Podle odborníků hrozí spalničky až třetině očkovaných. Zdravotníci se nechávají přeočkovat, hygienici apelují na veřejnost a zdůrazňují nezbytnost očkování. I přesto se každý týden objeví noví nemocní. Jaká opatření bychom měli dodržovat a lze se vůbec spalničkám nějak bránit?

Spalničky se u nás v posledních týdnech šíří jako obyčejná chřipka. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se jedná o hlavní příčinu úmrtí dětí. V roce 2014 jim podlehlo 114 900 maličkých, z nichž většina nebyla starší 5 let. Jedná se o velmi nakažlivou virovou infekci dýchacího ústrojí, která se šíří infikovaným hlenem nebo slinami. Stačí, když nakažená osoba zakašle nebo si kýchne, a infekce se uvolní do vzduchu. Jakmile se virové částice dostanou do ovzduší a usadí se na nějakém povrchu, kde přežívají až několik hodin, může se nakazit kdokoliv nacházející se v jejich těsné blízkosti. Riziko infekce logicky zvyšuje kontakt s nakaženou osobou, či dokonce sdílení nádobí, pití či jídla s ní.

Pokud máte podezření, že máte spalničky, okamžitě vyhledejte lékaře. Pokud jste nedostali vakcínu proti spalničkám a přijdete do kontaktu s nakaženou osobou, navštivte lékaře také. Ten by vám měl, aby zabránil infekci, do 72 hodin po kontaktu s virem aplikovat vakcínu. Infekci lze zabránit i dávkou imunoglobulinu podanou během šesti dnů po kontaktu s infikovanou osobou.

Nejohroženější jsou neočkované děti
Spalničky se primárně vyskytují u dětí, které se rodiče rozhodnou neočkovat pro strach z nepříznivých účinků vakcíny na jejich tělo. U většiny dětí a dospělých, kteří ji obdrželi, se ale žádné vedlejší účinky nevyskytly. Jen ve vzácných případech došlo k záchvatům, hluchotě, poškození mozku a bezvědomí. Takto závažné reakce se ale objevují u méně než jednoho z každého milionu případů podávaných vakcín. Četné studie také prokázaly, že neexistuje souvislost ani mezi autismem a imunizací organismu prostřednictvím očkování. Kromě absence očkování je rizikovým faktorem také nedostatek vitamínu A.

Pozor na horečku a bílé skvrny
Bílé skvrny v ústech, horečka, kašel a bolest v krku. To jsou charakteristické projevy spalniček. K jejich léčbě neexistuje žádný lék na předpis. Virus i symptomy, které lékař odhalí buď diagnostikou pozorování nebo na základě krevního testu, během dvou až tří týdnů obvykle vymizí sami. Pro zmírnění horečky a bolestí svalů ale může lékař doporučit paracetamol, odpočinek posilující přirozenou obranyschopnost organismu, dostatek tekutin, také léky mírnící kašel a bolest v krku a v neposlední řadě doplnění vitamínu A.

Může jít i o život
Neřešené nebo neléčené spalničky mohou vést až k život ohrožujícím stavům jako je pneumonie a encefalitida, tedy zánět mozku. Další komplikace spojené se spalničkami mohou zahrnovat ušní infekce, bronchitidu, potrat nebo předčasný porod, pokles krevních destiček, slepotu a těžký průjem. U zdravých jedinců mají spalničky většinou nízkou míru úmrtnosti, většina jedinců nakažených tímto virem se plně zotaví. Riziko komplikací je vyšší i u dospělých a dětí s oslabenou imunitou. Dobrá zpráva je, že spalničky byste, podobně jako dětské neštovice, neměli dostat více než jednou za život. Vypuknutí spalniček může zabránit imunizace. Jedná se o vakcínu MMR, která kromě spalniček chrání i před příušnicemi a zarděnkami.  

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci jedince na rozvoj onemocnění COVID-19. Většinu tvoří respirační onemocnění,...

Čtěte dál
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...
První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

První pomoc proti nežádoucím klíšťatům: mastit nebo vyndat pinzetou?

V městském parku, v lese i na hřišti za domem. Klíšťat je každým rokem snad víc a víc a žádná ochrana nefunguje stoprocentně. Pomoct...

Videorozhovor