Jaké minerální látky je potřeba si hlídat při sportu?

Jaké minerální látky je potřeba si hlídat při sportu?
zdroj: Adobe Stock

Vitamíny a minerální látky jsou pro sportovní úspěch, celkové zdraví a pohodu těla nezbytné. Pro výkon a regeneraci jsou obzvláště důležité především minerály. Jak tělo pracuje s jednotlivými minerálními látkami, které potřebuji doplnit a jaké jsou pro co důležité?

Sodík a draslík jsou základem pro správné fungování těla a celkové rovnováhy všech buněk. Pro sportovce zejména jsou ale velmi důležité i chloridy, vápník, hořčík nebo třeba zinek a železo. Ocitne-li se jakýkoliv z těchto minerálů v deficitu, výkon je v ohrožení.

Elektrolyty pro hydrataci i regeneraci
Sodík, draslík a chloridy jsou významné elektrolyty, které hrají zásadní roli v hydrataci, rehydrataci, nervových přenosech a svalových kontrakcích. Tělo sportovce chrání před dehydratací. Ztrácejí se zvýšeným pocením. V takových případech je potom nutné je doplnit s pomocí speciálních (isotonických/hypertonických) iontových nápojů případně jiných doplňků stravy. Tělo tak ochráníte před dehydratací a poskytnete mu ideální podmínky po regeneraci a opětovné nabrání sil pro další výkony.

Vápník nejen pro silné kosti
Vápník je minerál pečující o vývoj a udržování zdravých kostí, svalových kontrakcí, nervových přenosů a vyplavování hormonů. Mezi dobré zdroje vápníku patří mléko a mléčné výrobky, ryby jako např. sardinky nebo ořechy a tofu. Významné jsou i další rostlinné zdroje jako chia semínka, brokolice, kapusta a další. Ty je ale třeba konzumovat v hojném množství, aby byla splněna denní doporučená dávka vápníku.

Zinek, hořčík a železo pro regeneraci a tvorbu červených krvinek
Zinek a hořčík jsou minerály hrající rozhodující roli při regeneraci svalstva. Najdete je v játrech, kakau, sušeném ovoci, masu a ořeších. Pro tvorbu červených krvinek má zásadní význam železo. Konkrétně se jedná o tvorbu hemoglobinu a myoglobinu, které kyslík přenášejí po celém těle. Nízké hladiny železa mohou mít za následek pocity únavy a celkové slabosti. Proto je nezbytné, ale měli sportovci ve stravě dostatek železa. To se v hojném množství nachází v červeném mase, mořských plodech, fazolích, tmavě zelené listové zelenině nebo např. v sušeném ovoci a řasách.

Klíčová je vyváženost
Nejlepší způsob, jak zajistit, že konzumujete všechny potřebné minerály, které vaše tělo potřebuje, je jíst širokou škálu potravin. Mezi ně patří maso, ryby, mléčné výrobky, fazole, ovoce a zelenina. Klíčem je tak vyvážená strava. Extrémní dieta nebo dieta s omezeným obsahem kalorií bude pravděpodobně znamenat, že tělo ochudíte o jednu nebo více důležitých živin, které jsou nezbytné pro zdraví a pohodu.

Iontové nápoje a doplňky stravy zařadit můžete, raději se ale poraďte s odborníkem
Sportovci mají vyšší nároky na živiny než lidé, kteří se pravidelně nehýbou. Jejich životní styl je mnohdy limitován/řízen rozpisem tréninků a nároky na přesné stravování. Samotná dieta tak nemusí vždy nutně s laděním životního tempa sportovce kooperovat. Regeneraci a výkonnost je proto třeba někdy podpořit zařazením zmiňovaných speciálních sportovních nápojů nebo doplňků stravy. O jejich užívání se raději vždy poraďte.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Pravidelný pohyb je důležitý. Stejně důležité ale je, aby vás bavil a stále tělo stimuloval. K tomu je potřeba občas vystoupit ze zajetých kolejí a vyzkoušet něco nového. Může to být nová společnost, nové...

Čtěte dál
Nejčastější chyby ve výživě a regeneraci sportovců

Nejčastější chyby ve výživě a regeneraci sportovců

Vhodná strava je nedílnou součástí sportovních výkonů a to nejen u profesionálních sportovců. Stejně jako v běžné stravě i ve sportovní...
9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

Chození do posilovny, na lekce jógy či jakákoliv jiná aktivita mimo domov u vás nepřipadá v úvahu, protože bojujete s nedostatkem času?...

Videorozhovor