Stárnutí organismu, a to nejen ženského, s sebou často nese i postupné přibývání na hmotnosti. Nejvíce kritickým obdobím pro ženou je přechod neboli menopauza a postmenopauza, kdy rapidně ubývají ženské pohlavní hormony, což dokáže s váhou pěkně zamávat. Teoretická příprava, jak se hrozícím kilům ubránit, je základ.
Udržení optimální hmotnosti se s věkem stává stále náročnější. Pro ženy je krizové zejména období menopauzy. Hormonální změny mohou způsobit kumulaci tuku v oblasti břicha, boků a stehen. Samy o sobě ale k nárůstu hmotnosti nutně nevedou. To mnohem více souvisí se stárnutím organismu celkově, stejně jako s genetickými predispozicemi a životním stylem.
Tuku přibývá, svalstva ubývá
S rostoucím věkem se přirozeně lehce snižuje množství svalové hmoty. Tím pádem dochází i ke snížení bazálního metabolismu. Tělo potřebuje méně základní energie k fungování. Pokud budete tedy jíst tak, jak jste byli zvyklí a nezvýšíte fyzickou aktivitu, zákonitě začnete přibírat. Příjem rovná se výdej pro udržení hmotnosti totiž pořád platí a zřejmě ani nikdy platit nepřestane. Když první dlouhodobě přesahuje druhé, přibíráte.
Nedostatek pohybu i spánku věstí potíže
Nedostatek spánku a pohybu podobně jako nezdravé stravování mohou po menopauze přispět ke zvýšení tělesné hmotnosti. Když lidé nemají dostatek spánku, jsou unavení, cítí potřebu více jíst, aby doplnili energii a spotřebovávají více kalorií, které by si již správně dovolit neměli. Nadváha s sebou ale nese mnohá rizika. Mezi ně patří zvýšení nebezpečí onemocnění srdce, diabetu druhého typu, dýchacích potíží a různých typů rakoviny, včetně rakoviny prsu, tlustého střeva a vaječníků.
Kouzla neexistují, prevence ano
Pokud čekáte, že vám podáme nějaký zázračný vzorec, který by vám napomohl po menopauze nepřibrat, zklameme vás. Nic takového totiž neexistuje. Dobrá zpráva ale je, že stačí držet se dávno platných zásad zdravého životního stylu a regulace hmotnosti. Zde máte několik zaručených doporučení.
1. Více se hýbejte
Aerobní aktivita pomůže zbavit se nadbytečných kil a udržet zdravou váhu. Zkombinujte ji se silovým tréninkem, který buduje svalstvo. Čím více svalů, tím efektivnější spalování kalorií. To usnadňuje kontrolu hmotnosti. Doporučuje se minimálně 2,5 hod týdně mírné aerobní činnosti, jako je rychlá chůze, nebo 75 minut svižnějšího pohybu, jako je kolo nebo běh. Do toho alespoň 2krát týdně lehké posilování, což vám může splnit i středně náročná práce na zahradě nebo uklízení. Pokud chcete zhubnout, měli byste se hýbat ještě více. Bez práce zkrátka nejsou koláče.
2. Méně a lépe jezte
Pokud si chcete hmotnost udržet nebo zhubnout, po 50. roku byste měli ubrat přibližně 150 kcal oproti tomu, co jste jedli ve 30 nebo 40 letech. Věnujte také zvýšenou pozornost tomu, co jíte a pijete. Zařaďte více ovoce, zeleniny a celozrnných potravin. Zaměřte se na bílkoviny, jako jsou luštěniny, ořechy, sójové výrobky, ryby a drůbež. Upřednostňujte rostlinné oleje, jako je třeba olivový. Vyvarujte se příjmu přidaných cukrů, nepijte slazené nápoje a přednost dávejte klasické vodě. Vyhněte se také kupovaným sušenkám, koláčům, koblihám, zmrzlině, bonbónům i slaným pochutinám, jako jsou smažené bramborové lupínky, pražené a solené oříšky a další. Omezte alkohol, který přidává jen prázdné a nevyužitelné kalorie.
Nejste na to sami
Vyhledejte podporu. Obklopte se blízkými, kteří podpoří vaše úsilí jíst zdravě a více se hýbat. Spojte se a změňte životní styl k lepšímu společně. Ve dvou se to lépe táhne. A víc hlav víc ví. Nezapomeňte, že úspěšné hubnutí v jakémkoli stadiu života vyžaduje trvalé změny ve stravovacích návycích.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál