Pít při pocitu žízně nestačí. Jak se naučit správně pít?

Pít při pocitu žízně nestačí. Jak se naučit správně pít?
zdroj: Adobe Stock

Naše tělo je tvořeno z vody zhruba ze dvou třetin, což je pořádný důvod k tomu si dávat pozor na to, aby náš organismus byl pravidelně zásoben tekutinami. Každá buňka v těle potřebuje ke svému fungování vodu. Pitný režim bývá často zjednodušován. Jak se naučit pracovat s příjmem tekutin?

Správná hydratace těla je velmi důležitá, protože ovlivňuje náš metabolismus ale i to, jak se cítíme. Nicméně pitný režim bývá také často až nadhodnocován a doporučované množství tekutin je často úplně nesmyslné. Jak může být doporučené množství vody stejné pro stokilového může a pro padesátikilovou ženu? Pitný režim není jen o množství ale také o kvalitě tekutin a načasování.

Nejdůležitější je doplnit tekutiny ráno
V noci se potíme, vlhkost vydýcháváme a ještě tekutiny nepřijímáme. To vše stačí k tomu, aby ráno tělo prahlo po vodě. První, co bychom ráno tedy měli udělat je napít se. Vhodná je obyčejná odstátá voda z kohoutku, voda převařená, vlažná, voda s citronem či jinou přírodní šťávou, nebo čaj bez theinu. Vstřebání tekutin je vzhledem k lačnému žaludku přímé, takže dochází k přímé hydrataci těla. Postačí sklenička o objemu 200-300 ml.

Pijte v průběhu celého dne
Není jedno, jestli vypijete celé své doporučené množství tekutin najednou a nebo postupně během celého dne. Tělo má schopnost vstřebat a využít jen určité množství tekutin za hodinu. Proto by bylo bláhové si myslet, že vypitá lahev na dva nádechy vaše tělo uspokojí na celý den. Pijte průběžně, aby tělo mělo dostatek tekutin pro ledviny, trávení i další děje v organismu. Velmi také závisí, jestli jste během dne pohybově aktivní a nebo celý den sedíte u počítače.

Co když teploty rostou do veder?
Při vysokých teplotách a hlavně když viditelně člověk ztrácí tekutiny pocením je potřeba vypít minimálně o 0,5–1 l tekutin více, než je základ. Důležité je snažit se o doplnění tekutin hlavně prostřednictvím obyčejné vody v kombinaci s minerálkami, které pomohou doplnit vypocené minerální látky. Dehydrataci je nutné se snažit předcházet, a ne ji pak hasit, když nastane. Vhodné jsou teplé, vlažné či mírně studené nápoje, nevhodné naopak ledové, které nutí tělo tekutinu ohřívat.

Dehydratace
Jak poznám, že už mému tělu tekutiny schází? V prvé řadě je to žízeň, ale ani ta není jednoznačná, protože někdo pocity žízně při počínající dehydrataci zkrátka nemá. Pocit žízně už je vlastně hranice a signalizuje, že tělo tekutiny strádá. Dobrým ukazatelem je také barva moči – pokud je sytě žlutá, už má tělo nedostatek tekutin. Dalšími příznaky jsou bolest hlavy a celková malátnost. Často se také objevuje suchost očí.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Fakta o cyklu ženy, která vám pomohou otěhotnět

Snažíte se o miminko? Šance na otěhotnění výrazně zvyšuje znalost menstruačního cyklu. Pokud žena zná své tělo a jeho cyklus, dokáže lépe plánovat a tím tak zvýšit šanci na úspěch. Každá žena je individuální,...

Čtěte dál
Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno jablko denně, půl zdraví. Jak jablka prospívají našemu tělu?

Jedno staré přísloví praví, že když si každý den dáte jedno jablko, zaženete lékaře a budete zdraví. Jak už to tak bývá, na lidových...