Ovocné a zeleninové šťávy: Opravdu se bez nich ve zdravém jídelníčku neobejdeme?

Ovocné a zeleninové šťávy: Opravdu se bez nich ve zdravém jídelníčku neobejdeme?
zdroj: Adobe Stock

Málokdo si dokáže představit zdravý jídelníček bez ovocných a zeleninových šťáv – ať už zakoupených v džus-baru nebo připravených doma pomocí mixéru či odšťavňovače. Je to ale opravdu nutné měnit kusy ovoce a zeleniny v nápoje? A když už šťávy tedy pijeme, na co bychom měli dbát?

V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma ovocné a zeleninové šťávy jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.

Sledujte náš kanál na youtube

Ovocné a zeleninové šťávy
Ovoce a zelenina by měla být dennodenní součástí našeho jídelníčku. Člověk ale za poslední léta hodně zpohodlněl, a tak se ve společnosti ujala jiná podoba těchto plodů – šťávy. Je to cesta jak získat hodně, v malém objemu a najednou. Protože kdo by na posezení snědl 3 jablka, 2 mrkve a k tomu 100 g baby špenátu. To ale může mít své výhody i nevýhody. Za předpokladu, že máme kvalitní vstupní suroviny, snáze přijmeme více prospěšných látek, ze kterých tělo může těžit. Za předpokladu, že ale budete pít šťávu z chemicky ošetřené zeleniny, a to každý den ve velkém množství, paradoxně si můžete i uškodit. Proto je potřeba i u šťáv dodržovat základní zásadu zdravé stravy a tou je umírněnost.

Je to hlavně ovoce, které obsahuje velké množství cukrů. Odšťavněním bouráme přirozené hranice a zkracujeme čas, za který se cukr dostává do krve. Nekousáme, jen pijeme. Kdo by na posezení za 15 minut snědl 5 jablek? Vypít šťávu z pěti jablek za 15 min ale není problém. I takto je potřeba se koukat na problematiku šťáv. Na co bychom měli dbát a na jaké šťávy bychom se měli zaměřit?

Moderátorka: Zuzana Košařová

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

Ledviny nedokáží filtrovat více než určité množství za hodinu. Vypijete-li za tu dobu více, přebytečná voda může zředit elektrolyty v krvi tak, že vám to určitě prospívat nebude. Všeho moc škodí, i vody.

Čtěte dál
Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva

Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva

Tato potravina snižuje riziko osteoporózy, posiluje imunitu a také pomáhá při kontrole hmotnosti. Tušíte správně, je to bílý jogurt....
Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Podzim je obdobím, kdy máme tendenci kvůli pošmournému počasí trávit více času uvnitř než venku. Schází nám čerstvý vzduch a trpíme...