Málokdo si dokáže představit zdravý jídelníček bez ovocných a zeleninových šťáv – ať už zakoupených v džus-baru nebo připravených doma pomocí mixéru či odšťavňovače. Je to ale opravdu nutné měnit kusy ovoce a zeleniny v nápoje? A když už šťávy tedy pijeme, na co bychom měli dbát?
V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma ovocné a zeleninové šťávy jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.
Ovocné a zeleninové šťávy
Ovoce a zelenina by měla být dennodenní součástí našeho jídelníčku. Člověk ale za poslední léta hodně zpohodlněl, a tak se ve společnosti ujala jiná podoba těchto plodů – šťávy. Je to cesta jak získat hodně, v malém objemu a najednou. Protože kdo by na posezení snědl 3 jablka, 2 mrkve a k tomu 100 g baby špenátu. To ale může mít své výhody i nevýhody. Za předpokladu, že máme kvalitní vstupní suroviny, snáze přijmeme více prospěšných látek, ze kterých tělo může těžit. Za předpokladu, že ale budete pít šťávu z chemicky ošetřené zeleniny, a to každý den ve velkém množství, paradoxně si můžete i uškodit. Proto je potřeba i u šťáv dodržovat základní zásadu zdravé stravy a tou je umírněnost.
Je to hlavně ovoce, které obsahuje velké množství cukrů. Odšťavněním bouráme přirozené hranice a zkracujeme čas, za který se cukr dostává do krve. Nekousáme, jen pijeme. Kdo by na posezení za 15 minut snědl 5 jablek? Vypít šťávu z pěti jablek za 15 min ale není problém. I takto je potřeba se koukat na problematiku šťáv. Na co bychom měli dbát a na jaké šťávy bychom se měli zaměřit?
Moderátorka: Zuzana Košařová
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál