Čaj z lipového květu využijete na vše. Jak květy správně nasbírat?

Čaj z lipového květu využijete na vše. Jak květy správně nasbírat?
zdroj: Adobe Stock

Lípa patří mezi nejpoužívanější léčivé rostliny v České republice. Pyšní se celou řadou léčivých účinků a příjemně nasládlou chutí, kterou si oblíbí i děti. Ne nadarmo se stala naším národním symbolem.

Není lípa jako lípa
Lípa je označována za symbol Slovanů. Už pradávné kmeny ji na našem území ctily pro její schopnost léčit a ochraňovat před zlými silami. Jedním z důvodů byla i její dlouhověkost, která v případě lípy srdčité neboli malolisté dosahuje až šesti set let a v případě lípy velkolisté až tisíce let. Oba tyto druhy plodí léčivé květy, jež sbíráme. Hlavní rozdíl poznáte především v uspořádání listů a taktéž kvítků, kterých je v prvním případě 5–12 a v druhém o něco méně, tedy 3–5. Lípa velkolistá pak kvete o zhruba dva týdny později než malolistá, jež začíná kvést v červnu. Pozor snad jen na okrasné odrůdy, často vysazované v parcích, jakými jsou například lípa americká či lípa stříbrná. Těch pro sběr nevyužíváme. Obdobně se vyvarujte také stromů rostoucích podél frekventovaných silnic a vyhledejte raději lípu na klidném místě, kde nehrozí, že budou listy zaprášené.

Jak sbírat lipový květ
Z obou druhů lípy malolisté i velkolisté se sbírají květy spolu s listenem, což je pro laiky úzký podlouhlý list, na kterém kvítky vyrůstají. Sběr provádíme v období plného kvetení, tedy v čase, kdy jsou prostřední kvítky rozvité a okrajové ještě v pupenech. Poté sušíme ve stínu na vzdušném místě či při umělé teplotě do 35°C. Usušené květy a listeny si zachovávají svou původní barvu i vůni a je třeba je uskladnit tak, aby opět nenavlhly, ideálně v dobře uzavíratelných nádobách.

Léčivé účinky lipového květu
Lipový květ obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, mezi něž patří vitaminy C a E, dále silice, flavonoidy, třísloviny, slizy či saponiny. Je součástí různých čajových směsí a léčivých přípravků v odvětví medicíny i lidového léčitelství. Využívá se především pro své odhleňovací, močopudné, potopudné či protizánětlivé účinky. Velmi prospěšný tak může být při chřipkách, nachlazení a jiných onemocněních dýchacích cest, neboť dokáže vyvolat pocení, snížit horečku a usnadnit vykašlávání hlenů, a to bez vedlejších účinků. Podobně pomáhá také při močových a ledvinových potížích, přičemž výjimkou není ani zlepšení zažívání, neboť podporuje vylučování žluči a působí proti plynatosti, kolikám i nechutenství. Lipový květ má dále také zklidňující účinky. Z něho připravený čaj se tak stává výborným i pro děti. Posiluje totiž jejich imunitní systém a zároveň je uklidňuje, proto se po něm také příjemně spí. V souvislosti s tím jej lze použít i do koupele při neurotických stavech. Obdobně se využívá i v domácí kosmetice pro ošetření pleti a v případě zánětlivých onemocněních dutiny ústní lze čaj taktéž kloktat.

Léčivá síla bez vedlejších účinků
V dnešní moderní době lidé na neduhy typu nachlazení apod. hojně užívají farmakologické léky, po nichž sice nastává pocit úlevy, zato mnohdy zatíží náš organismus, např. játra. Je důležité vědět, že příroda neopomněla nic a vybavila nás i čistě přírodními přípravky, kterými si můžeme pomoci, a to bez vedlejších účinků. Mezi ně patří právě lipový květ. Jeho nejsnazším zpracováním je čaj, který si může dopřávat celá rodina včetně dětí, a to kdykoliv, nejen při nachlazení či jiných obtížích.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými. Ani rok 2019 nebyl výjimkou. Jaká mimořádná zjištění světu medicíny...

Čtěte dál
Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Výhody a rizika stavu v ketóze. Ketodieta je účinná, jen ji musíte správně uchopit

Diety na principu tzv. ketózy jsou stále oblíbenější a to hlavně z důvodu, že mají vysoké procento úspěšnosti. Na internetu si můžete...
Příznaky celiakie, které byste neměli přehlížet

Příznaky celiakie, které byste neměli přehlížet

Lepek je směs bílkovin, vyskytující se v různých kombinacích v zrnech pšenice, ječmene a žita. Někteří lidé na něj mohou mít intoleranci,...

Videorozhovor