Neustále přibývá lidí, kteří mají nepřiměřené reakce na potraviny. Tyto reakce můžeme nejčastěji pojmenovat jako alergie či intolerance. Mnoho lidí však nezná přesný rozdíl mezi těmito pojmy a zaměňují je. Jak to tedy je?
Co to jsou potravinové intolerance?
Potravinová intolerance neboli nesnášenlivost je způsobena nedostatky nebo nepřiměřenými reakcemi zažívacího traktu – tenkého střeva. Vede k potížím se zažíváním, které se projevují např. symptomy jako je nadýmání, průjem a plynatost. Různé potravinové nesnášenlivosti mohou přispívat ke vzniku příznaků, které s trávením ale přímo nemusí souviset. Jedná se např. o migrény, bolesti kloubů, snížení imunity apod. Nejznámější potravinovou intolerancí je laktózová intolerance.
Alergie je více akutní
Ačkoliv intolerance některých potravin může vyvolat problematické symptomy, obecně není odborníky považována za nebezpečnou. Zjednodušeně řečeno těm, kteří nějakou její formou trpí, stačí vyhýbat se potravinám, které vyvolávají popisované příznaky. Za určitých okolností mohou pomoci i některé volně prodejné léky. Tzv. eliminační dietou lze některé intolerance zkorigovat. Alergie naproti tomu nebezpečná je ale v relativně krátkém časovém intervalu. Tělo reaguje na alergen útokem imunitního systému, který do boje vyšle protilátky specifické pro určité alergeny. Tento typ reakce probíhá v rozmezí několika sekund až hodin poté, co se organismus dostane do kontaktu s alergenem. Projevuje se sípáním, otoky, potížemi s dýcháním, kopřivkou, zvracením a bolestmi žaludku, potížemi s polykáním a slabým pulsem. V nejhorších případech může taková reakce skončit i smrtí.
Příznaky potravinové intolerance jsou mnohem mírnější, nenastupují okamžitě a neohrožují na životě. Intolerance se projevují povětšinou v řádu hodin až dnů. Mohou se objevit až několik dní poté, co dráždivé jídlo zkonzumujete. Příčinou může být nedostatek enzymů určených k trávení jistých potravin či jejich složek (třeba laktózy), potíže se zpracováním některých složitých bílkovinných molekul nebo dokonce i citlivost na aditiva, přídatné látky v potravincáh. Je možné trpět lehčí či těžší formou více potravinových intolerancí.
Nejčastější potravinové intolerance
Existují tři typy potravinových nesnášenlivostí, které se objevují nejvíce. Jedná se o laktózovou, lepkovou a histaminovou. Laktózová je způsobena nedostatkem enzymu laktázy, kterou tělo používá ke štěpení mléčného cukru laktózy. U některých lidí vede konzumace lepku, pšeničné bílkoviny, k nesnášenlivosti. Jediným řešením je vyhnout se jeho konzumaci. V potravinách jako jsou některá vína, sýry, uzená či konzervovaná masa, se nachází látka jménem histamin. U některých jedinců může spustit nepříjemné výše popisované reakce značící existenci jeho nesnášenlivosti. Histaminová intolerance je stále častější. Pomůže vysazení kritických potravin, případně užívání enzymových produktů, které jej tělu pomohou zpracovat.
Obtížná diagnóza
Jelikož se příznaky potravinové nesnášenlivosti mohou s řadou nemocí a stavů překrývat, je stanovení její diagnózy poměrně obtížné. Proto je důležité promluvit o vaší situaci s lékařem. Ten může doporučit absolvování testů, které odhalí skutečný charakter vašich potíží, nebo poradí, abyste si vedli potravinový deník, jenž s určením diagnózy také může významně pomoci.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál