Nepodceňujte správný postoj a celkové držení těla

Nepodceňujte správný postoj a celkové držení těla
zdroj: Adobe Stock

Dobré držení těla je důležitou součástí zdravého životního stylu. Bohužel se ale jedná o něco, co často odsouváme na vedlejší kolej. Třeba když dlouho sedíme u počítače, nebo se z gauče díváme na televizi. Říkáte si, že chvilku to nevadí? Jenže vaše tělo to vnímá negativně.

Správné držení těla může ovlivnit tolik věcí a zlepšit tolik oblastí života, s nimiž se často potýkáme, že si to možná ani nedovedeme představit. Zde je jen pět těch pravdu nejvýznamnějších.

1. Budete mít více energie a chuti do života
Správné držení těla umožňuje bránici efektivněji pracovat, což usnadňuje dýchání. Typická vyhrbená poloha, kterou nejčastěji zaujímáme za monitorem laptopu, omezuje rozšiřování hrudního koše během dýchání, utlačuje bránici a může dokonce snižovat kapacitu plic. To všechno činí z  dechového pohybu nepříjemnou věc. Správné dýchání reguluje tok kyslíku a oxidu uhličitého v celém těle a to udržuje pocit energie.

2. Spálíte více kalorií při cvičení
Správné držení těla zlepšuje krevní oběh a umožňuje tělu přijímat více kyslíku, čímž se cvičení stane jednodušším. Dobrý postoj posiluje svalstvo, které zase drží klouby, tedy přispívá k lepší součinnosti a práci těla jako celku. Logicky potom z tréninku vytěžíte více než někdo, jehož části těla spolu nespolupracují. Stručně: Dobrý postoj znamená méně bolesti a vyšší efektivitu cvičení.

3. Zbavíte se protivných bolestí hlavy
Koho dnes alespoň čas od času nebolí hlava? Takového člověka bychom pravděpodobně hledali hodně dlouho a dost možná bychom jej ani nenašli. Jedním z důvodů může být i špatné držení těla. Bolesti hlavy bývají způsobeny napjatými šíjovými svaly, svaly čelistí a horní části zad spojenými s kulacením ramen dopředu. Pokud se svalové napětí stane chronickým, může časem vzniknout silná dysbalance projevující se mimo jiné bolestí hlavy. Proto doporučuje rovnat uši nad ramena a ta tlačit naopak od uší jemně dolů. Nakonec si představte, že chcete lopatky položit do zadních kapes u kalhot. Stáhněte je dolů a poté do stran.

4. Ulehčíte kloubům
Špatné držení těla se podepisuje i na stavu kloubů. Třeba nesprávné postavení krční páteře umocňuje napětí v ramenním kloubu, šíjových i okolních svalech. To může vést k bolestem i zraněním. Jeden výzkum ukázal, že každý centimetr postavení hlavy dopředu zvyšuje hmotnost hlavy na páteři o dalších 4,5 kg. Dalším obvyklým jevem bývá překlopení pánve dopředu, což vychyluje páteř z přirozeného zakřivení a může vést ke snížení síly centra těla, stejně jako k bolestem zad a kyčlí.

5. Budete méně ve stresu
Nedávná studie z University of Auckland zjistila, že rovný postoj může fungovat jako účinný vyrovnávací mechanismus proti stresu. Účastníci byli náhodně rozděleni do dvou skupin a požádáni, aby vykonávali činnost vyvolávající stres. První skupina dokončila úkol ve vzpřímené poloze, zatímco druhá skupina nikoliv. Po skončení ti, kteří stáli rovně, hlásili nadšení a vnitřní sílu, zatímco ti druzí popisovali pocity jako je strach, nervozita, nepřátelství a nuda. Vědci se domnívají, že nevzpřímený postoj může stimulovat fyziologický vzrušivý účinek, jako je zvýšení krevního tlaku, a vyvolat tak stres. Nesprávné držení těla tak může ovlivnit práci nervového systému a produkci hormonů, což se projeví na vaší náladě.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

Ledviny nedokáží filtrovat více než určité množství za hodinu. Vypijete-li za tu dobu více, přebytečná voda může zředit elektrolyty v krvi tak, že vám to určitě prospívat nebude. Všeho moc škodí, i vody.

Čtěte dál
9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

9 základních pozic jógy, které si můžete zacvičit doma

Chození do posilovny, na lekce jógy či jakákoliv jiná aktivita mimo domov u vás nepřipadá v úvahu, protože bojujete s nedostatkem času?...
Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Podzim je obdobím, kdy máme tendenci kvůli pošmournému počasí trávit více času uvnitř než venku. Schází nám čerstvý vzduch a trpíme...