Druhy ovoce s nejnižším obsahem cukru, které si rozhodně přes léto dopřejte

Druhy ovoce s nejnižším obsahem cukru, které si rozhodně přes léto dopřejte
zdroj: Pixabay

Kromě vlákniny, vitaminů, minerálů a vody obsahuje ovoce také cukr. Některé druhy jej ale nabízí výrazně méně než jiné. Právě ty můžeme v létě konzumovat ve velkém a nemusíme se bát vedlejších účinků. Jaké druhy patří mezi ty opravdu vhodné?

Jednoduchý cukr z ovoce dodá energii, vláknina ale zpomalí jeho vstřebávání do krve. Ideální spolupráce. Ani ovoce, které cukru obsahuje minimum, byste ale neměli jíst více než je zdrávo. Malou výjimku tvoří léto, kdy má mnoho druhů ovoce svou sezónu a my se to tak chceme doslova nabažit. Ovocné pochoutky byste si také měli dopřávat hlavně v dopoledních hodinách, kdy má tělo ještě dostatek času přijaté cukry zpracovat a spálit.

Které ovoce má tedy nejnižší obsah cukru?

1. Citrony a limetky
Vysoký obsah vitaminu C činí z citronů a limetek pochoutku poněkud kyselou. Nemají v sobě ale téměř žádný cukr. A společně s meduňkou či mátou skvěle zachutnají ve vodě.

2. Maliny
Jen 5 g cukru na šálek a k tomu spoustu vlákniny. To dodají šťavnaté maliny. Dopřejte si je bez výčitek!

3. Jahody
Přestože jsou úžasně slaďoučké, mají překvapivě málo cukru. V jednom šálku čerstvých jahod najdete asi jen 7 g cukrů. Jsou navíc bohaté na vitamin C podporující přirozenou obranyschopnost organismu.

4. Ostružiny
Stejně jako jahody dodají i ostružiny pouhých 7 g cukru v jednom šálku. A bonus? Vysoký obsah vlákniny a antioxidantů.

5. Kiwi
Věděli jste, že tyto zelené plody s hnědou slupkou připomínající chlupaté zvířátko ve skutečnosti patří k bobulovitému ovoci? Skvělé je, že v obchodech jsou k dostání po celý rok. A co ještě? Na jeden plod připadá pouhých 6 g cukru.

6. Grapefruit
Sice trochu hořký, ale příjemně osvěžující. Grapefruit je dalším ovocem s příznivě nízkým obsahem cukru – jen 9 g v polovině středně velikého kusu. Jen si jej nesmíte cukrem posypat, jak to v dobré víře dělá mnoho lidí...

7. Avokádo
Ano, avokádo je ovoce! Celé avokádo obsahuje pouze okolo 1 g cukrů. Na druhou stranu ale obsahuje velké množství nenasycených tuků, takže 1/2 avokáda na porci vám určitě stačí.

8. Vodní meloun
Vodní meloun je symbol léta. Jedna porce melounu (200 g) obsahuje okolo 12 g cukrů.

9. Broskve
Podobně jako jahody – broskve jsou slaďoučké, ale v jednom středně velkém plodu najdete jen 13 g cukru. Dopřejte si je bez výčitek!

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva

Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva

Tato potravina snižuje riziko osteoporózy, posiluje imunitu a také pomáhá při kontrole hmotnosti. Tušíte správně, je to bílý jogurt. Jaké další důvody potřebujete znát, abyste ho jedli každý den?

Čtěte dál
Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Podzim je obdobím, kdy máme tendenci kvůli pošmournému počasí trávit více času uvnitř než venku. Schází nám čerstvý vzduch a trpíme...