Para ořechy: Víte, proč jeden denně bohatě stačí?

Para ořechy: Víte, proč jeden denně bohatě stačí?
zdroj: Adobe Stock

Para ořechy neboli ořechy brazilské jsou vynikajícím zdrojem mnoha minerálů. Jsou lahodné, krémové a opravdu zdravé. Zároveň se ale při nadměrné konzumaci mohou stát zdraví nebezpečné. Proč tomu tak je?

Měď, hořčík, fosfor, zinek, mangan, vitamin E a B1. Na tyto živiny jsou para ořechy bohaté a díky nim je lze považovat za cennou a zdravou součást jídelníčku. Obsahují také velké množství selenu, jehož doporučenou denní dávku dodají už 1-2 para ořechy. Právě proto byste to s jejich konzumací neměli přehánět, protože v extrémním případě by mohlo dojít až k otravě selenem, což rozhodně není nic příjemného. Selen je totiž v nadměrném přijímaném množství toxický.

Minerál, který pomáhá i škodí
Selen je v para ořeších zastoupen velmi hojně a představuje dokonce jejich nejúčinnější živinu. Společně s vitaminem E zabraňuje selen aktivitě volných radikálů poškozujících buňky, může rovněž zmírňovat příznaky artritidy a zpomalovat postup některých virů jako je třeba HIV. Před poškozením chrání také imunitní a endokrinní systém (hormonální, především hormony štítné žlázy) a DNA. Působí protizánětlivě a mírní tak záněty v těle, může také kontrolovat hladinu cukru v krvi.

Jeden para ořech a dost
Ačkoliv se samozřejmě konkrétní hodnoty v závislosti na původu ořechů mění, lze říci, že jeden para ořech průměrně obsahuje 100 μg selenu. Aby se zabránilo možnému riziku toxicity, nemělo by se denně konzumovat více než 400 μg selenu. Což je množství odpovídající čtyřem para ořechům. Selen ale určitě nepřijímáte pouze z para ořechů, proto se doporučuje dát si denně jeden, maximálně dva. Dalšími zdroji je maso včetně ryb, vnitřnosti nebo vejce.

I když je selen stopovým prvkem nezbytným pro zdraví organismu, když je ho po delší dobu užíváno více, než by se mělo, může se stát toxickým. Právě díky para ořechům je velmi snadné to se selenem přehnat. Pokud tedy konzumujete para ořechy, není nutné, abyste k tomu přijímali další na selen bohaté potraviny nebo dokonce doplňky stravy s obsahem selenu. Doplňky s obsahem selenu se můžete i předávkovat.

Zrádná selenóza
A jak se otrava selenem projevuje? Nevolností, zvracením a průjmy. Nastává potom, co dlouhodobě konzumujete nadměrné množství selenu a říká se jí selenóza. Podle oficiálních zdrojů může dokonce denní množství vyšší než 3 000 μg selenu způsobit přímé poškození DNA. Kromě výše zmíněných akutních symptomů se objevuje i únava, ztráta vlasů, kožní vyrážky, bolesti kloubů, křehkost a lámání nehtů, brnění nebo dokonce znecitlivění v pažích, prstech na rukou, v nohou či chodidlech.

Pozor na alergii
Kromě nebezpečí předávkování selenem hrozí brazilské ořechy ještě něčím dalším. Jedná se o alergii, jejíž hlavní příčinou je jeden z typů albuminu. Ten je odolný vůči trávení a způsobuje silnou reakci imunitního systému. Výjimkou nejsou ani potravinové intolerance.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Jak správně užívat léky? Užitečné rady a zásady, které se hodí

Užívání léků se zdaleka netýká jen seniorů, ačkoliv ti mívají s jejich polykáním zpravidla největší zkušenosti. Ani mladší ročníky by ale pravidla správného zacházení s medikamenty neměly brát na lehkou...

Čtěte dál
Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor a jeho mnohostranné využití v celé domácnosti

Zázvor je považován za všelék. Co obsahuje, že má tak silný a blahodárný účinek na lidský organismus? Jak je možné tento malý zázrak...
Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Oživte svou tréninkovou rutinu! Teď vás bude cvičení vždy bavit

Pravidelný pohyb je důležitý. Stejně důležité ale je, aby vás bavil a stále tělo stimuloval. K tomu je potřeba občas vystoupit ze zajetých...

Videorozhovor