Ostružiny jako vzácné letní drahokamy. Co jste o nich možná nevěděli?

Ostružiny jako vzácné letní drahokamy. Co jste o nich možná nevěděli?
zdroj: Pixabay

Možná si řeknete, že jsou ostružiny všední ovoce, které roste prakticky kdekoliv a nejsou proto nijak výjimečné. Opak je pravdou. Jsou pokladem našich zahrad a lesů. Využijete je po celý rok na nespočet onemocnění a dalších zdravotních problémů.

Čestné místo v domácí lékárně
Ostružiny jsou nedílnou součástí každé bylinné lékárny a řady potravinových doplňků. Pokud ale sami vyrazíte na sběr, bude léčba ještě účinnější. Pokaždé ale využijete jinou část a ne ve stejné podobě.

Jedinečná kombinace vitamínů a minerálů
Ostružiny obsahují například vitamín C a B, fosfor, železo, hořčík a vápník, a to v mimořádném poměru, který s vaším tělem dokáže zázraky. Zvýší tělesnou kondici a imunitu, předejde běžnému nachlazení a podpoří rekonvalescenci. To není zdaleka vše. Díky přítomnosti rutinu jsou podpůrnou léčbou křečových žil a hemoroidů. Pro tyto účely nasušte dostatečné množství zralých plodů.

Plody čerstvé i sušené
Čerstvé plody si poradí s prakticky každým počínajícím zánětem. Výrazně podpoří léčbu zdravotních problémů, které mají původ právě v zánětu. Čaj ze sušených plodů je vhodný k léčbě plicních onemocnění. Například kašle, zánětu horních i dolních cest dýchacích nebo zápalu plic. S užíváním pokračujte i po prodělané nemoci v rámci rekonvalescence.

TIP
Čerstvé plody obsahují vysoké množství pektinu. Přidáním ostružin do marmelády docílíte přirozeného tuhnutí.

Sbírejte i listy
Listy obsahují organické kyseliny a třísloviny, které mají přirozeně stahující a svírající účinek. Postarají se o problémy se zažíváním, ale spolu s čerstvými plody také o záněty. Připravte čaj, do kterého přidejte 3 čajové lžičky drcených sušených listů a zalijete 200 ml vařící vody. Popíjejte při zažívacích obtížích nebo zánětu močových cest. Kromě toho čaj ocení ženy trpící menstruačními bolestmi.

Naučte se fermentovat
Fermentace není žádná věda. Je to ideální způsob jak uchovat listy a navíc zvýšit jejich účinek. Nasbírané listy nechte 12–24 hodin zavadnout, ale nevystavujte je přímému sluníčku, aby nezačaly příliš usychat. Ideálně je rozprostřete na bavlněné plátno. Poté listy přejeďte válečkem, aby se narušila struktura a začaly pouštět šťávu. Zakryjte je další vrstvou látky a igelitem, který zatižte na dalších 24–48 hodin. Průběžně můžete kontrolovat, jak fermentace probíhá. Ve výsledku by listy měly zčernat.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva

Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva

Tato potravina snižuje riziko osteoporózy, posiluje imunitu a také pomáhá při kontrole hmotnosti. Tušíte správně, je to bílý jogurt. Jaké další důvody potřebujete znát, abyste ho jedli každý den?

Čtěte dál
Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Podzim je obdobím, kdy máme tendenci kvůli pošmournému počasí trávit více času uvnitř než venku. Schází nám čerstvý vzduch a trpíme...