Ostružiny jako vzácné letní drahokamy. Co jste o nich možná nevěděli?

Ostružiny jako vzácné letní drahokamy. Co jste o nich možná nevěděli?
zdroj: Pixabay

Možná si řeknete, že jsou ostružiny všední ovoce, které roste prakticky kdekoliv a nejsou proto nijak výjimečné. Opak je pravdou. Jsou pokladem našich zahrad a lesů. Využijete je po celý rok na nespočet onemocnění a dalších zdravotních problémů.

Čestné místo v domácí lékárně
Ostružiny jsou nedílnou součástí každé bylinné lékárny a řady potravinových doplňků. Pokud ale sami vyrazíte na sběr, bude léčba ještě účinnější. Pokaždé ale využijete jinou část a ne ve stejné podobě.

Jedinečná kombinace vitamínů a minerálů
Ostružiny obsahují například vitamín C a B, fosfor, železo, hořčík a vápník, a to v mimořádném poměru, který s vaším tělem dokáže zázraky. Zvýší tělesnou kondici a imunitu, předejde běžnému nachlazení a podpoří rekonvalescenci. To není zdaleka vše. Díky přítomnosti rutinu jsou podpůrnou léčbou křečových žil a hemoroidů. Pro tyto účely nasušte dostatečné množství zralých plodů.

Plody čerstvé i sušené
Čerstvé plody si poradí s prakticky každým počínajícím zánětem. Výrazně podpoří léčbu zdravotních problémů, které mají původ právě v zánětu. Čaj ze sušených plodů je vhodný k léčbě plicních onemocnění. Například kašle, zánětu horních i dolních cest dýchacích nebo zápalu plic. S užíváním pokračujte i po prodělané nemoci v rámci rekonvalescence.

TIP
Čerstvé plody obsahují vysoké množství pektinu. Přidáním ostružin do marmelády docílíte přirozeného tuhnutí.

Sbírejte i listy
Listy obsahují organické kyseliny a třísloviny, které mají přirozeně stahující a svírající účinek. Postarají se o problémy se zažíváním, ale spolu s čerstvými plody také o záněty. Připravte čaj, do kterého přidejte 3 čajové lžičky drcených sušených listů a zalijete 200 ml vařící vody. Popíjejte při zažívacích obtížích nebo zánětu močových cest. Kromě toho čaj ocení ženy trpící menstruačními bolestmi.

Naučte se fermentovat
Fermentace není žádná věda. Je to ideální způsob jak uchovat listy a navíc zvýšit jejich účinek. Nasbírané listy nechte 12–24 hodin zavadnout, ale nevystavujte je přímému sluníčku, aby nezačaly příliš usychat. Ideálně je rozprostřete na bavlněné plátno. Poté listy přejeďte válečkem, aby se narušila struktura a začaly pouštět šťávu. Zakryjte je další vrstvou látky a igelitem, který zatižte na dalších 24–48 hodin. Průběžně můžete kontrolovat, jak fermentace probíhá. Ve výsledku by listy měly zčernat.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Žampiony: výborná potravina pro hubnoucí jídelníček

Žampiony: výborná potravina pro hubnoucí jídelníček

Žampiony jsou ideální nízkoenergetickou potravinou, kterou v jídelníčku ocení jak zdraví, tak nemocní. Neobsahují žádný tuk ani cholesterol, vynikají nízkou hladinou sacharidů, a naopak vysokým obsahem...

Čtěte dál
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...
Petrželka: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Petrželka: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Chutná dvouletka, která se ale častěji pěstuje jako jednoletka. V prvním roce totiž přináší na svět o mnoho více aromatičtějších lístků...

Videorozhovor