Jaká skrytá rizika představuje pití oblíbeného nápoje Bubble Tea?

Jaká skrytá rizika představuje pití oblíbeného nápoje Bubble Tea?
zdroj: Adobe Stock

Bubble Tea je lahodný, sladký, barevný a také trochu gelový, hravý a kontroverzní. Tento nápoj k nám přišel před několika lety a ihned si našel své stoupence – hlavně z řad teenagerů. Že nevíte, o co se jedná? Seznamte se!

Říká se, že manažer jedné čajovny na Tchaj-wanu se jednou nudil a omylem svrhl do ledového čaje tapiokový pudink. Svůj náhodný výtvor ochutnal a byl překvapen jeho lahodnou chutí. Proto jej přidal do nabídky provozovny a rázem se u něj dveře nezavřely. Bublinkové čaje různých barev a příchutí se dnes objevují v různých obchodech a podnicích po celém světě.

Čaj s tapiokovými perlami
Bubble Tea prakticky není ničím jiným než čajem smíchaným s tapiokovými perlami. Tapioka je škrobová plodina, která stejně jako jiné škrobovité plody či potraviny, bobtná. Perly se dávají na dno šálku nebo sklenice a přelévají se studeným černým nebo zeleným čajem smíchaným s různými ovocnými šťávami, pyré, čokoládou, mlékem, sirupy a dalšími aromatickými látkami. Nezbytností je také široké brčko, jímž nasáváte nejen nápoj, ale také perličky, které žvýkáte a užíváte si splynutí chutí. Bubble Tea vás tedy i částečně zasytí. Asi správně tušíte, že rozhodně nebude příliš chudý na kalorie a že to bude spíše naopak.

Není čaj jako čaj
Vzhledem k tomu, že hlavní složkou Bubble tea je čaj, vysloužil si tento výstřední nápoj pověst čehosi zdravého. Čaj, zejména zelený, je totiž plný přírodních složek bojujících proti četným onemocněním – jedná se o rostlinné polyfenoly mírnící záněty a působící v těle často jako antioxidanty chránící jej před škodlivým působením volných radikálů. To je sice pravda, ale v případě Bubble Tea se k těmto čajovým benefitům přidává navíc spousta cukru a kalorií. Kvalita zeleného čaje v Bubble tea je také často neznámá.

Kalorická bomba v čajovém obalu
I když je tedy čaj sám o sobě nízkokalorický, o jeho „bubble“ verzi to rozhodně říci nelze. Díky přísadám, jako jsou ovocné šťávy a ochucené sirupy, obsahují některé směsi skutečně požehnaně přidaného cukru. Zcela nevinné nejsou ani tapiokové perličky – jedná se o škrob kořene keře manioku, který je sice zdrojem vlákniny, vápníku, železa, kyseliny listové a manganu, ale také škrobových sacharidů s vysokým glykemickým indexem. Půl šálku tapiokových perliček obsahuje až 200 kcal. Když k tomu připočteme cukr a další přísady, můžeme se tak s jedním kelímkem Bubble Tea dostat až na více než 500 kcal, což je na jednu porci nápoje skutečně dost.

Dejte přednost odlehčená verzi nápoje
Pokud Bubble Tea milujete a nechcete se své oblíbené laskominy vzdát úplně, zkuste volit odlehčené verze – v této misi existuje několik věcí, které můžete podniknout. Ve většině podniků vám umožní vybrat si úroveň sladkosti, včetně neslazené verze – takže zvolte co nejnižší možné množství cukru. Pokud holdujete mléčným variantám, místo sladkých krémů a kondenzovaného mléka si raději řekněte o běžné mléko. A v neposlední řadě vybírejte ty nejmenší velikosti kelímků – které jsou už tak samy o sobě dost velké.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

I voda může zabíjet. Kolik litrů najednou už je moc?

Ledviny nedokáží filtrovat více než určité množství za hodinu. Vypijete-li za tu dobu více, přebytečná voda může zředit elektrolyty v krvi tak, že vám to určitě prospívat nebude. Všeho moc škodí, i vody.

Čtěte dál
Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva

Potravina, kterou stojí za to jíst denně pro silnou imunitu a zdravá střeva

Tato potravina snižuje riziko osteoporózy, posiluje imunitu a také pomáhá při kontrole hmotnosti. Tušíte správně, je to bílý jogurt....
Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Potraviny, které vám pomohou zahnat podzimní chmury a špatnou náladu

Podzim je obdobím, kdy máme tendenci kvůli pošmournému počasí trávit více času uvnitř než venku. Schází nám čerstvý vzduch a trpíme...