Jak a kdy sportovat, abyste se osvěžili a vyhli vedru?

Jak a kdy sportovat, abyste se osvěžili a vyhli vedru?
zdroj: Adobe Stock

Letní počasí přímo vybízí k pohybu na čerstvém vzduchu. Pokud vám schází inspirace, najdete ji právě zde. V létě je ráno dříve vidět, což nahrává dřívějšímu vstávání, můžete vyběhnout nebo vyrazit na krátkou procházku. Večer se zase později stmívá, což vám poskytuje dostatek času pro pohybovou aktivitu při příjemných teplotách.

Pohyb je život a život je pohyb. Naše tělo nebylo stvořeno k věčnému sezení. Navzdory tomu se tak dnes často chováme. Převážnou část našich dní trávíme v kancelářích, s pohledy zabořenými do monitorů počítačů, a ven vycházíme jen tehdy, když se přesouváme do dopravního prostředku, abychom se dostali domů, na nákup nebo na schůzku. Myšleno s jistou nadsázkou, samozřejmě. Smutným faktem však zůstává, že pohybu mnohdy nemáme tolik, kolik si zasloužíme a potřebujeme. Což lze snadno změnit právě v létě, kdy teplo přímo vybízí k tomu vyrazit ven a užít si pohybu na maximum. Přinášíme několik jednoduchých a praktických tipů, jak toho využít.

1. Přivstaňte si a běžte běhat
Kdo chce, hledá cesty, kdo nechce, hledá výmluvy. Ohledně pohybu ten druhý případ často mnozí z nás zkouší. Jednou ze spolehlivých výmluv může být například velké vedro, které v létě panuje. K tomu máme jednu radu – chcete-li rekordní teploty skutečně obejít a začít se hýbat, přivstaňte si a vyrazte na ranní výběh kolem 6 hodiny. Čerstvý vzduch, probouzející se den, cvrlikající ptáci, vycházející slunce. To vše vás pozitivně naladí a nastartuje do nadcházejícího dne. Nemluvě o tom, že uděláte mnohé pro své zdraví. Řada studií také dokládá, že lidé, kteří ráno brzo vstávají, jsou mnohem produktivnější než sovy, které si raději přispí, aby mohly večer ponocovat.

2. Na kole fouká vítr, který teplo zmírní
Kvůli vyjížďce na kole si nemusíte nařizovat budík. Můžete totiž vyrazit, i když se ručičky teploměrů budou šplhat ke třicítce nebo i nad ní. Spousta cyklistů vyjíždí i ve velmi vysokých teplotách a na otázku, jak to zvládají, odpovídají: „Na kole fouká, na kole je to lepší než chodit pěšky.“ A mají pravdu. Na kole vám je vedro jen, když zastavíte a vzduch, který prorážíte jízdou, vás přestane ochlazovat. Jinak se dokonce vyplácí se na kolo, právě kvůli větru, lépe obléknout – a před tílkem dát přednost cyklistickému dresu s krátkým rukávem. Nezapomeňte se také namazat ochranným krémem proti slunci – i když to tak nevypadá, můžete se na kole pořádně spálit. Žár slunce totiž jednak cítíte méně intenzivněji, jednak před ním není úniku – leda, když se na trase, po níž se ubíráte, objeví stín.

3. Plavání je ideální letní sport
Venkovní teplo přechází ve vedro a vám se nic nechce. Jenže hýbat byste se měli. Hýbat se musíte! Takže co s tím? Ideální je zalézt do bazénu, jezera, rybníku nebo moře a plavat. Jednoduché, prosté, ale velmi účinné a efektivní. Plavat můžete v kteroukoliv denní dobu, protože voda zmírní sluneční žár a usnadní pohyb. Plavání představuje neuvěřitelně komplexní aktivitu, v níž se skloubí kardio i silový trénink. Svaly posílíte a zároveň pracujete na vytrvalosti i kondici. Je také důležité správně dýchat. Co víc si přát?

4. Chůze jako klasika, která nikdy neomrzí
Pokud se na běh necítíte, kolo nevlastníte a do bazénu máte daleko, pořád zůstává obyčejná chůze. Obyčejná, ale účinná a efektivní. Vždyť chůze je pro nás tím nejpřirozenějším pohybem ze všech. Důležité je dodržovat správné držení těla – odtlačovat se od chodidel, našlapovat přes patu na špičku, pánev nastavit do neutrální polohy, spodní žebra držet u sebe a dole, podobně jako držet dole a vzadu ramena a lopatky, a hlavu naopak vytahovat za temenem vzhůru, jen bradu směřovat k hrudníku. Dýchejte do břicha a jděte. Kam vás napadne! Buďte venku alespoň hodinku a můžete si být jistí, že se to projeví pozitivně jak na vaší psychice, tak i na kondici a postavě. Za hodinu byste přitom měli ujít alespoň 5-6 kilometrů.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Kde se vzala tradice pečení vánočního cukroví?

Kde se vzala tradice pečení vánočního cukroví?

Tradice pečení cukroví je s Vánocemi neodmyslitelně spjata, stejně jako jeho magická vůně, která dokáže navodit tu pravou sváteční atmosféru. Bez cukroví si dnes Vánoce dokážeme představit jen velmi těžko....

Čtěte dál
Jak zvládnout Vánoce a nezbláznit se z toho

Jak zvládnout Vánoce a nezbláznit se z toho

Vánoce jsou jedním z nejkouzelnějších období celého roku. Vůně svařeného vína a cukroví, úsměvy na každém kroku, láska a pochopení,...
Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Pesticidy, konzervanty a syntetická barviva. Jak připravovat cukroví bez skryté chemie?

Vánoce jsou kouzelným obdobím a jednou z tradic, která se na tom bezesporu podílí, je vánoční cukroví. Těšíme se na jeho chuť a vůni...

Videorozhovor