Příčiny syndromu vyhoření a jak se s nimi vypořádat

Příčiny syndromu vyhoření a jak se s nimi vypořádat
zdroj: Adobe Stock

Neustálé vyčerpání, rozladění, pocit nedoceněnosti. A k tomu pocit, že se stávajícím povoláním zkrátka musíte seknout, jinak už to nevydržíte. Jenže něco vám brání a ocitáte se v začarovaném kruhu. Poznáváte se v tom?

Jedná se o syndrom vyhoření? Možná. Situace, které jej vyvolávají, se u každého mohou lišit, stejně jako jeho konkrétní projevy. Světová zdravotnická organizace totiž hovoří o různých modelech syndromu vyhoření, které jsou nyní oficiální lékařskou diagnózou. Jedním z nich je Model oblastí pracovního života identifikující 6 oblastí, v nichž můžete zažít nerovnováhu vedoucí k vyhoření.

O jakých oblastech je tedy řeč?

Pracovní zátěž
Jak vypadá pracovní vytížení odpovídající vaší kapacitě? Nějak takhle: Práci zvládnete efektivně dokončit, máte čas na odpočinek a zotavení a neschází vám prostor pro profesní růst s rozvoj. A jak poznáte chronické přetížení? Jednoduše: Absence těchto možností k obnovení rovnováhy. Pokud chcete zhodnotit, jak na tom ve skutečnosti jste, posuďte, jak se vám daří v těchto klíčových oblastech: plánování práce, stanovení pracovních priorit, delegování úkolů, vypuštění perfekcionismu. Zhodnotili jste, že máte v těchto záležitostech mezery? Pracujte na jejich vyplnění. Nedaří se to ani po čase? Necítíte se lépe? Pak potřebujete odpočinek.

Nedostatek kontroly
Cítíte, že vám chybí samostatnost a nemáte hlavní slovo v rozhodnutích s přímým dopadem na váš profesní život? Takové vědomí je velmi tíživé a může si vybírat vysokou daň na psychické pohodě. Týká se i vás? Pak se zkuste zastavit a zamyslet se, co konkrétně nese zodpovědnost za to, že se tak cítíte? Je to šéf, který se po vás vozí, nebo vaše paranoidně nízké sebevědomí? Jakmile odhalíte spouštěče, zeptejte se opět sami sebe, ale jinak - co mohu pro posun této situace udělat já osobně?

Odměna
Vynaložili jste k získání něčeho značné úsilí, ale dosažený cíl rozhodně neodpovídá práci, kterou jste si s tím vším dali? Pak můžete mít pocit, že investice se nevyplatí. Nenechte se jím otrávit. Místo toho se zeptejte sami sebe, co byste měli příště udělat jinak, aby byl výsledek pro vás lepší. Promluvit si se šéfem? Svou práci více zviditelnit? Využít výhod, které jste mezitím získali? Experimentujte, abyste zjistili, jak ve vašem současném pracovním prostředí získat více odměn. Zjistili jste, že to nelze? Objektivně vzato? Pak je možná čas odejít.

Kolektiv
Jaké máte vztahy se svými kolegy? Důvěřujete si? Podpoří vás, když to potřebujete? A jak je to s klienty? V mnoha případech si ty, s nimiž jednáte, nemůžete vybírat. Můžete ale vylepšit dynamiku vztahů, které mezi vámi působí. Zkuste začít u sebe a trochu více se o druhé zajímat. Třeba zjistíte, že tím ignorantem ve skutečnosti nebyl kolega odnaproti, ale byli jste to vy… Syndrom vyhoření může být nakažlivý – ale stejně jako jedna osoba může morálku skupiny narušit, může ji i pozvednout. Proč byste tím, kdo vyleze z Platonovy jeskyně na světlo, nemohli být zrovna vy? Začněte jednoduše: zeptejte se kolegy, jaký měl den. Odpovězte na rutinní mail a poděkujte za něj. Maličkosti se počítají. Budování celkově pozitivní atmosféry prospěje všem, včetně vás.

Spravedlnost
Myslíte si, že s vámi v práci jednají spravedlivě? Nestranně? Oceňuje vás nadřízený za dosahované úspěchy, nebo nechává vaši práci ležet ladem bez povšimnutí? Mají oproti vám jiní kolegové nějaké výhody? Pokud máte pocit, že se s vámi v práci jedná nečestně a neférově, neprohlubujte své vyhoření a promluvte si o svých pohnutkách s příslušnou osobou. Někteří lidé si své předpojatosti nejsou vědomi a nezačnou jednat, dokud se jich přímo nezeptáte.

Neshoda hodnot
Pokud si vážíte něčeho, co vám zaměstnavatel nedokáže poskytnout, je jasné, že vaše motivace tím značně poklesne. Ideály a motivace bývají jak v jednotlivcích, tak i ve společnostech silně zakořeněny. Zde musíte sami zvážit, zda dokážete tento spouštěč vyhoření překousnout a smířit se s tím, že společnost, pro níž pracujete, nevyznává stejné, a možná, že ani podobné hodnoty. Rozhlédněte se kolem sebe a zeptejte se, jak se kolegové kolem vás rozhodují a jak a kam investují. Je vám to sympatické? Cítíte se v tom dobře? A pokud ne, cítíte, že o tom můžete promluvit? Že by ostatní byli změně nakloněni?

Není to jen únava
Syndrom vyhoření není jen o únavě. Jedná se o mnohostranný problém vyžadující mnohostranné řešení. Než z práce skutečně odejdete, vše opravdu řádně promyslete a identifikujte, co k vyhoření přispívá a pokuste se provést patřičné změny. Pokud byste tak neučinili, stejný problém by vás třeba dohnal v jiném povolání. A pokud zjistíte, že i přes vynaložené úsilí ani po čase nezaznamenáváte pozitivní změny, rozhodněte, zda má smysl zůstávat nebo budete skutečně šťastnější, když odejdete.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci jedince na rozvoj onemocnění COVID-19. Většinu tvoří respirační onemocnění,...

Čtěte dál
10+1 otázek: České pivo – v čem je unikátní a proč nám tak chutná?

10+1 otázek: České pivo – v čem je unikátní a proč nám tak chutná?

Jestli je český národ na něco pyšný, tak je to Jarda Jágr a české pivo. I přes to, že jde o alkoholický nápoj, jeho spotřeba u nás...
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...

Videorozhovor