Luštěniny měly historicky v našem jídelníčku vždy své místo, ačkoliv jsou stále trochu opomíjenou potravinou. Co pro nás znamenají z výživového hlediska? Jak můžeme luštěniny zařadit do jídelníčku i jinak, než jen v podobě čočkové kaše s vejcem? A jak je to s nadýmavostí luštěnin?
V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma luštěniny jsme si povídali s RNDr. Michaelou Bebovou, odbornicí na výživu a biochemičkou.
Luštěniny
Luštěniny se již několik let opět navrací do našich jídelníčků, i když spíše ve sféře zdravé výživy a v určitých výživových stylech jako je veganství, kde jsou základní složkou jídelníčku. Jejich častá neobliba pramení hned z několika věcí: jejich příprava je často časově náročná, musí se umět dobře ochutit a stále má mnoho lidí zafixovanou nevábnou hrachovou kaši či čočku na kyselo ze školní jídelny. Je to škoda, protože z nutričního hlediska jde o velmi zajímavý typ potravin – obsahují vysoký podíl bílkovin okolo 20 %, zároveň mají ještě velmi vysoký obsah vlákniny, takže zasytí a ještě jsou v základní podobě velmi levnou a dostupnou surovinou.
Zásadní problém luštěnin je jejich nadýmavost. Luštěniny obsahují specifické oligosacharidy, které nejsou štěpeny trávicími enzymy lidského těla a dostávají se tak do střeva tlustého, kde jsou fermentovány za vzniku vodíku, oxidu uhličitého či metanu, tedy plynů. A ty způsobují tedy tolik nepříjemné nadýmání. Naštěstí lze proti nadýmání efektivně bojovat. Jak? To už se dozvíte v rozhovoru.
Moderátorka: Zuzana Košařová
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál