Tento olej je bohatý na omega-3 mastné kyseliny a pro nás je např. na rozdíl od tuku kokosového přirozený, protože je lokální a pochází z „domácího“ pěstitelství. Během tepelné úpravy je stabilní, proto se hodí i pro smažení. O jakém tuku je řeč?
Řeč je samozřejmě o řepkovém oleji. Řepka olejka patří do rodiny zelí a je blízká příbuzná tuřínu a hořčice. Řepka, z níž se vyrábí kuchyňský řepkový olej, vznikla kdysi tradičním křížením. Aby bylo řepkový olej možno nazývat „řepkovým olejem“, musí obsahovat maximálně 2% kyseliny erukové a splňovat mezinárodní normy.
Cenné tuky a v nich rozpustné vitamíny
Čistý olej v podobě toho řepkového dodá zdravé tuky a vitaminy rozpustné v tucích, jako je vitamin E – silný antioxidant podporující zdraví pokožky a očí – a vitamin K. Díky přirozeně nízkému obsahu nasycených a vysokému obsahu nenasycených tuků podporuje zdraví srdce. Hlavní roli v tom hraje kyselina alfa-linolenová (ALA), jedna z omega-3 mastných kyselin. ALA je esenciální v ideálním případě se v těle dokáže částečně přeměnit na další dvě omega-3 mastné kyseliny – na kyselinu eikosapentaenovou (EPA) a kyselinu dokosahexaenovou (DHA).
Řepkový olej má také vysoký obsah omega-6 tuků, které podporují celkové zdraví, jsou-li konzumovány v mírném množství. Většina lidí však ve své stravě přijímá příliš mnoho tuku omega-6, což může vést ke zvýšení rizika vzniku zánětu. Řepkový olej ale zánětlivost nepodporuje, protože vyniká ideálním poměrem omega-3 k omega-6 1:2. Nedávná analýza studií dokonce zjistila, že pravidelná konzumace řepkového oleje vedla k nižším hladinám LDL (špatného) a celkového cholesterolu, což vás může ochránit před vznikem srdečních onemocnění.
Vysoký kouřový bod, neutrální chuť a příznivá cena
Dalším významným benefitem řepkového oleje je fakt, že má poměrně vysoký kouřový bod, což znamená, že je stabilní až do teploty okolo 210°C. Díky tomu se skvěle hodí pro opékání, pečení, smažení kapra či řízků a jiné způsoby tepelných úprav. Pro ty je vhodný i díky neutrální chuti, která jej předurčuje i k použití v kuchyni studené. Skvěle tak zafunguje i v salátových dresinzích. Kromě toho všeho je také cenově dostupný, což z něj činí takřka ideální potravinu.
Geneticky modifikovaný a vysoce zpracovaný
Řepkový olej zatím vypadá jako poměrně ideální potravina. Má nějaké nevýhody? O genetické modifikaci jsme již mluvili. Ačkoliv se obecně tvrdí, že GMO zdravotně neškodí, řada lidí se jim z pochopitelných důvodů vyhýbá. Dalším mínusem je fakt, že podobně jako většina olejů užívaných v potravinářském průmyslu, je i ten řepkový vysoce zpracovaný. K jeho „čištění“ se přidává chemické rozpouštědlo zvané hexan, které v procesu filtrace vede ke snížení obsahu vitaminu E a volných mastných kyselin, což může snížit zdravotní přínosnost oleje. Pokud hledáte alternativu k vysoce zpracovanému řepkovému oleji, zkuste jeho za studena lisovanou verzi, v níž si olej zachovává většinu živin. Ta je ale obvykle dostupná pouze na specializovaných obchodech.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Prožijte si advent bez shonu a v hluboké relaxaci
Tipů na to, jak zůstat v pohodě, když všude kolem zuří nákupní horečka, probíhají povinné vánoční večírky, které musíte absolvovat v rámci tradičního pracovního kolečka, není nikdy dost. Do toho všeho,...
Čtěte dál