Příznaky celiakie, které byste neměli přehlížet

Příznaky celiakie, které byste neměli přehlížet
zdroj: Shutterstock

Lepek je směs bílkovin, vyskytující se v různých kombinacích v zrnech pšenice, ječmene a žita. Někteří lidé na něj mohou mít intoleranci, jiní mohou být vyloženě alergičtí. Nejvážnější formou je však celiakie, autoimunitní onemocnění střeva.

Jako celiakie bývá označována nemoc, při níž konzumace lepku vyvolává v organismu imunitní reakci způsobující zánět a poškození tenkého střeva. Jedná se o vážný stav, který může způsobit celou řadu zažívacích obtíží. Tyto nejčastější symptomy celiakie byste rozhodně neměli ignorovat.

Průjem
Řídká vodnatá stolice bývá jedním z prvních známek celiakie. V jedné studii hlásilo jeho výskyt před zahájením léčby až 79 % pacientů. U mnoha z nich se potom během několika dnů po zahájení léčby snížil, ale průměrná doba jeho úplného odeznění se pohybovala kolem 4 týdnů. Průjem však může mít i řadu dalších příčin, jako jsou infekce, jiné potravinové nesnášenlivosti či jiné střevní problémy.

Zácpa
U některých lidí způsobuje celiakie průjem, u jiných se může projevit i zácpou. Poškozuje totiž střevní klky, což jsou malé záhyby v tenkém střevě, které jsou zodpovědné za vstřebávání živin. Ty nemusí být schopny živiny absorbovat a vtáhnout ze stolice jen přebytečnou vlhkost. To vede k jejímu tvrdnutí a potížím s jejím průchodem. Následkem je nepříjemná a mnohdy bolestivá zácpa.

Nadýmání a plynatost
Celiakie může způsobit zánět trávicího traktu, což může mít za následek řadu trávicích potíží. Mezi ně patří nadýmání, které bývá podle studií dokonce nejčastější. Lepek jej může způsobovat dokonce i u jedinců, kteří celiakií netrpí. U pacientů s neléčenou celiakií se často objevuje i plynatost, která byla v jedné studii dokonce označena za jeden z nejobvyklejších příznaků způsobených konzumací lepku u osob s celiakií. Za plynatostí však může stát i zácpa, polykání vzduchu, intolerance laktózy nebo syndrom dráždivého tračníku a další.

Únava
Kromě infekcí, potíží se štítnou žlázou, deprese a anémie může zvýšená únava a nízká hladina energie značit i začínající celiakii. Pacienti s celiakií také zaznamenávají potíže se spánkem, což samo o sobě může vést k častému nedostatku sil a chuti do života. Na to může navázat i vznik deprese.

Úbytek hmotnosti
Mimo rakoviny, deprese, cukrovky či potíží se štítnou žlázou může za prudkým úbytkem hmotnosti stát i celiakie. Narušuje totiž schopnost těla absorbovat živiny z potravy, což může vést k podvýživě a s ní spojenému nevysvětlitelnému hubnutí. S tím může souviset i nedostatek cenných živin, jako je třeba železo, což může vést k anémii a výše zmiňované únavě a slabosti.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin, hormon spánku, vám pomůže překonat jet lag i nepříjemný tinnitus

Melatonin je hormon, tzv. hormon spánku, který lidské tělo produkuje zcela přirozeně. Hlavní produkce probíhá večer a v noci, proto vám pomáhá usnout. Spánek ale není tím jediným, s čím může pomoci…

Čtěte dál
Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Jak bojovat se zalehlýma ušima? Základní metody zvládnete doma

Změna tlaku, nadbytek ušního mazu, voda. To vše může zapříčinit nepříjemný pocit zalehlých uší, který bývá až bolestivý. Asi víte,...
10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

10+1 otázek: Rozhovor s MUDr. Marií Skalskou na téma cukrovka 2. typu

Cukrovka druhého typu je velmi nebezpečné civilizační onemocnění, jehož příčinou je nejčastěji nadměrný stres, špatná strava a nedostatek...

Videorozhovor