Příznaky celiakie, které byste neměli přehlížet

Příznaky celiakie, které byste neměli přehlížet
zdroj: Shutterstock

Lepek je směs bílkovin, vyskytující se v různých kombinacích v zrnech pšenice, ječmene a žita. Někteří lidé na něj mohou mít intoleranci, jiní mohou být vyloženě alergičtí. Nejvážnější formou je však celiakie, autoimunitní onemocnění střeva.

Jako celiakie bývá označována nemoc, při níž konzumace lepku vyvolává v organismu imunitní reakci způsobující zánět a poškození tenkého střeva. Jedná se o vážný stav, který může způsobit celou řadu zažívacích obtíží. Tyto nejčastější symptomy celiakie byste rozhodně neměli ignorovat.

Průjem
Řídká vodnatá stolice bývá jedním z prvních známek celiakie. V jedné studii hlásilo jeho výskyt před zahájením léčby až 79 % pacientů. U mnoha z nich se potom během několika dnů po zahájení léčby snížil, ale průměrná doba jeho úplného odeznění se pohybovala kolem 4 týdnů. Průjem však může mít i řadu dalších příčin, jako jsou infekce, jiné potravinové nesnášenlivosti či jiné střevní problémy.

Zácpa
U některých lidí způsobuje celiakie průjem, u jiných se může projevit i zácpou. Poškozuje totiž střevní klky, což jsou malé záhyby v tenkém střevě, které jsou zodpovědné za vstřebávání živin. Ty nemusí být schopny živiny absorbovat a vtáhnout ze stolice jen přebytečnou vlhkost. To vede k jejímu tvrdnutí a potížím s jejím průchodem. Následkem je nepříjemná a mnohdy bolestivá zácpa.

Nadýmání a plynatost
Celiakie může způsobit zánět trávicího traktu, což může mít za následek řadu trávicích potíží. Mezi ně patří nadýmání, které bývá podle studií dokonce nejčastější. Lepek jej může způsobovat dokonce i u jedinců, kteří celiakií netrpí. U pacientů s neléčenou celiakií se často objevuje i plynatost, která byla v jedné studii dokonce označena za jeden z nejobvyklejších příznaků způsobených konzumací lepku u osob s celiakií. Za plynatostí však může stát i zácpa, polykání vzduchu, intolerance laktózy nebo syndrom dráždivého tračníku a další.

Únava
Kromě infekcí, potíží se štítnou žlázou, deprese a anémie může zvýšená únava a nízká hladina energie značit i začínající celiakii. Pacienti s celiakií také zaznamenávají potíže se spánkem, což samo o sobě může vést k častému nedostatku sil a chuti do života. Na to může navázat i vznik deprese.

Úbytek hmotnosti
Mimo rakoviny, deprese, cukrovky či potíží se štítnou žlázou může za prudkým úbytkem hmotnosti stát i celiakie. Narušuje totiž schopnost těla absorbovat živiny z potravy, což může vést k podvýživě a s ní spojenému nevysvětlitelnému hubnutí. S tím může souviset i nedostatek cenných živin, jako je třeba železo, což může vést k anémii a výše zmiňované únavě a slabosti.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Jarní úklid bez chemie krok za krokem

Pro mnohé z nás nastal vhodný čas pro to, abychom se pustili do jarního úklidu našeho domova. Takový úklid je dobrý z mnoha důvodů, proces čištění může být velmi povzbuzující, omladí totiž náš vnitřní...

Čtěte dál
Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Duben, měsíc plný tradic: Na co všechno se můžete těšit?

Plodnost, hojnost, nový začátek, naděje, láska. To vše symbolizuje duben, který je mnoha různými tradicemi protkán daleko více než...
Odborníci se vyjadřují k podpůrné léčbě nemoci COVID-19: Jaké léky a doplňky stravy jsou vhodné?

Odborníci se vyjadřují k podpůrné léčbě nemoci COVID-19: Jaké léky a doplňky stravy jsou vhodné?

K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky, množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit. Vysokou účinnost léčby...

Videorozhovor