Pohanka: dejte ji šanci, je mimořádně zdravá a bezlepková

Pohanka: dejte ji šanci, je mimořádně zdravá a bezlepková
zdroj: Shutterstock

Pohanka byla i na území Čech a Moravy velmi využívána, ale postupem času se na tuto prospěšnou surovinu téměř zapomnělo a dnes se těší spíše velké oblibě zejména u příznivců zdravého stravování. A to je velká škoda.

Tradiční součást moravských jídel
Pohanka pochází z jihovýchodní Asie, ale do Evropy se dostala již ve 13. století. O několik let později patřila mezi tradiční pokrm Slovanů. Byla využívána při pečení chleba, přípravě kaše, ale později také do pokrmů, kam se běžně používají kroupy. Pohanka zejména na Moravě nikdy nechyběla ani v zabijačkových specialitách. Mylně je zařazována mezi obiloviny, ovšem patří mezi rostlinu čeledi rdesnovitých a obilí se podobá pouze svou strukturou. Někdy také říkáme, že ji řadíme mezi pseudoobiloviny. Je bezlepková a nepatří mezi alergeny.

Bohatá na vitamíny a minerální látky
Kromě toho, že se jedná o potravinu vhodnou pro celiaky, obsahuje velké množství minerálních látek. Zejména vápníku, železa, hořčíku, fosforu, draslíku, mědi, manganu a zinku. Kromě toho vitamíny B1, B2, B6 a E. Za zmínku jistě stojí přítomnost rutinu, díky kterému je pohanka velmi prospěšnou potravinou při problémech s křečovými žílami. Příznivě ovlivňuje funkci trávicího systému, mírní problémy způsobené vředy, regeneruje jaterní buňky, napomáhá odbourání škodlivého cholesterolu a zároveň snižuje jeho vstřebávání z potravin. V pohance se také nachází značné množství vlákniny, a to rozpustné i nerozpustné. Rozpustná vláknina je mimořádně důležitá pro zdravou funkci střev, slouží jako prebiotikum pro prospěšné bakterie střevní mikroflóry.

K dostání v několika podobách
Na trhu je k dostání pohanka loupaná, neloupaná, tzv. lámanka a dále také pohankové vločky a pohankový bulgur. Neloupaná pohanka není kvůli tvrdé slupce stravitelná. Využívá se spíše na klíčení, pěstování, případně k přípravě čaje, který je užíván právě při potížích s křečovými žílami a dalšími žilními onemocněními.

Pohanka zbavená slupky se využívá stejně jako kroupy. Jedná se o nezpracovanou podobu, která je určena k přímé konzumaci a spolu s tzv. lámankou si zachovává o poznání vyšší množství cenných látek. Pohankové vločky umožňují díky svému zpracování velmi rychlou a snadnou přípravu. Jedná se o napařené a slisované kroupy, které před konzumací stačí zalít studenou vodou nebo mlékem. Nicméně právě kvůli zpracování nejsou tolik výživné.

A konečně pohankový bulgur má stejné zpracování jako pšeničný. Zrna jsou nejprve uvařena, následně usušena a na závěr natrhána na menší kousky. Opět bohužel kvůli předchozímu neobsahují zpracování tak velké množství cenných látek.

Aby pohanka chutnala
I přes všechny benefity nepatří pohanka mezi obzvlášť vyhledávané pokrmy. Svou vinu na tom má nelibá pachuť, která mnoho lidí odradí. Ale i s tím se dá něco udělat.

Začněte pečlivým výběrem, protože mechanicky loupaná pohanka chutná o poznání lépe než loupaná teplem. Způsob loupání poznáte i na barvě. Pohanka loupaná teplem má tmavší barvu a zároveň je mnohem více cítit. Oproti tomu mechanicky loupaná semena mají světle zelenou barvu a jemnější chuť. Pohanku nikdy nevařte. Vařením ztrácí cenný rutin. Místo toho ji stačí propláchnout, spařit horkou vodou v poměru 2 : 1 a nechat pod pokličkou nabobtnat. Pokud nechcete riskovat ztrátu vitamínů a minerálů, namočte ji přes noc do studené vody. Stejně jako u ořechů dojde k aktivaci enzymů, změknutí a namáčení navíc dodá pohance lepší chuť.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko spojené s nákazou koronaviru nebo při nejhorším jeho následkům.

Čtěte dál
Řeřicha: nejlepší bylinka pro začátečníky. Proč stojí za to ji zasadit?

Řeřicha: nejlepší bylinka pro začátečníky. Proč stojí za to ji zasadit?

Řeřicha pochází z Blízkého východu, kde byla jako koření užívána již ve Starověkém Římě. Řeřicha setá, někdy též zahradní, je rychle...
Brokolice je nutriční bomba, ale musíte ji umět připravit. Jak s ní vhodně naložit?

Brokolice je nutriční bomba, ale musíte ji umět připravit. Jak s ní vhodně naložit?

Tato na první pohled a chuť nevábná zelenina je významným zdrojem zdraví prospěšných látek, díky kterým se zařadila mezi nejzdravější...

Videorozhovor