Zejména v podzimních a zimních měsících získává zázvor na popularitě nejen pro své hřejivé vlastnosti. Je obecně známo, že tato výrazná plodina má antibakteriální, protizánětlivé i antiseptické účinky. Pomáhá chránit před nachlazením a virózami, a když už vás nějaká potká, dokáže urychlit léčení. Aby ale měl zázvor nejlepší efekt na zdraví, musí se správně užívat. Důležitá je nejen forma podávání, ale také množství.
Léčivé účinky zázvoru
Kromě zmíněných účinkům proti virům zázvor dobře funguje také na různé trávicí obtíže. Můžete ho tak zkusit v případě nevolností (včetně těhotenských), při pálení žáhy, nadýmání, nechutenství i při střevní chřipce. Účinně pomáhá také při bolestech kloubů, svalů, škrábání v krku nebo když se o vás pokouší migréna. Zázvor umí také aktivovat oběhový systém a snižuje hladinu cholesterolu. Dokáže tedy organismus chránit před různými civilizačními chorobami.
Zázvor obsahuje řadu cenných vitamínů, zejména C, A, E nebo B a také minerály v podobě hořčíku, železa nebo draslíku. Jeho typická „citrusová“ vůně je způsobena zingiberenem (aromatická látka organického původu), který je součástí silic zázvoru. Za ostrou a výraznou chuť může organická sloučenina zvaná gingerol. Ten má prokazatelně dobrý vliv na zdraví. Právě on má na svědomí účinky při uvedených trávicích potížích nebo nevolnostech při bolestech hlavy.
Využití v kuchyni i v kosmetice
Zázvor má opravdu široké využití, nejen v kuchyni. Hodí se do sladkých i slaných pokrmů a je často součástí také kosmetických produktů (nejčastěji jde o šampony, krémy na ruce či sprchové gely). Použít můžete zázvor buď čerstvý, nebo sušený, kandovaný či například ve formě oleje. Asi nejznámější využití najdeme v přípravě zázvorového čaje a také je často součástí asijské kuchyně nebo různých dezertů. Výjimkou dnes není ani zázvorové pivo nebo limonáda.
Vzhledem k aktuálnímu počasí se ale zaměříme spíše na ten čaj a jeho správnou přípravu. Víte například, že se čaj ze zázvoru nemá popíjet pravidelně? A je lepší použít strouhaný nebo krájený zázvor?
Připravte si super zdravý čaj!
Pokud chcete podpořit zdraví, nebo urychlit zotavení z nachlazení, určitě neváhejte a připravte si ostrý zázvorový čaj. Méně výraznou chuť získáte, pokud si zázvor do vroucí vody nakrájíte na tenké plátky. Naopak silnější a výraznější chuť i účinek bude zaručen, pokud zázvor do horké vody nastrouháte. V tomto případě to s ním ale nepřehánějte, stačí bohatě půl centimetru na jeden šálek. V případě krájeného zázvoru si můžete dovolit o trochu více. Vždy ale platí, že je potřeba zázvor dobře omýt a oškrábat slupku. A jak je to s pravidelností popíjení čaje? Zázvor patří mezi návykové rostliny, proto není úplně dobré ho konzumovat v pravidelných dávkách dennodenně jen tak na chuť. Vaše tělo si tak na něj časem zvykne a při virózách či jiných obtížích by už nemusel mít takový účinek.
Kdo by se měl zázvoru vyhýbat?
Zázvor rozhodně není pro každého. Citlivějším jedincům může způsobit i popálení trávicího traktu. Děti do dvou let by zázvor neměly užívat vůbec a vhodný příliš není ani pro diabetiky. Také může způsobit potíže v kombinaci s určitými léky. Může například zvyšovat nežádoucí účinky u léků na cholesterol a srdeční arytmii. Zázvor by také neměli užívat lidé, kteří berou léky na ředění krve. Při onemocnění srdce a cév je potřeba užívání zázvoru konzultovat s lékařem, stejně tak v případě léčby vysokého krevního tlaku.
Zásadní je užívané množství. Nedávejte si více než 4 g denně. Pokud byste si zázvor dopřávali více než je doporučeno, může vám kromě popálení způsobit také průjmy.
Zázvor si můžete přidat i do jiného čaje a oživit (i ozdravit) tak svůj oblíbený šálek. Čaj ze zázvoru skvěle funguje v kombinaci s medem, navíc jeho sladká chuť trochu srazí výraznou štiplavost až pálivost zázvoru. A pokud chcete ze zázvorového čaje vytěžit maximum při nachlazení nebo se jím chcete co nejvíce zahřát, nepřidávejte do čaje citron. Ten by totiž svým ochlazujícím efektem snížil hřejivost zázvoru.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál