V životě existuje jen málo situací, které by, alespoň zdánlivě, nezlepšil šálek horkého nápoje. Horké nápoje nás zahřejí i ochladí – záleží na tom, co zrovna potřebujeme. Když jsme nemocní, otupují bolest v krku. A dokonce pomáhají vidět v ostatních lidech to nejlepší.
Horké nápoje jsou věrnými společníky našich všedních dní a každý z nich dokáže učinit o mnoho příjemnějším. Samotná fráze „dáme si kávu“ (nebo čaj) je sama o sobě uklidňující a evokuje pozvání posedět si, promluvit a odložit, co není bezpodmínečné nutné učinit nyní. I když často říkáme, že „jdeme na kávu“, ve skutečnosti si s kamarádkou kávu třeba ani nedáme, ale jen si posedíme a popovídáme se.
Proč milujeme horké nápoje
Síla horkých nápojů je v našem podvědomí hluboce zakořeněna a jejich pomoci užíváme dnes a denně – nedokážeme si bez nich představit ráno, před spánkem nás uklidní a zbaví stresu a úzkosti, vyvolávají pocit pohody a bezpečí, navozují patřičnou atmosféru domova. A zpomalují životní tempo – horký nápoj nemůžete vypít rychle, je třeba jej pomalu vychutnávat, usrkávat, povalovat v ústech a na jazyku, abyste se nespálili. Právě proto se popíjením horkých nápojů například i dobře měří přestávky: zatímco foukáte, usrkáváte, čekáte, až vychladne a bude se dát pořádně pít, vdechujete jeho aroma, které vám zlepšuje náladu.
Šíří lásku
Držení horkého nápoje vás může dokonce učinit přátelštějšími. Experiment provedený na University of Colorado Boulder, publikovaný v časopise Science, zjistil, že účastníci, kteří krátce drželi šálek horké (versus ledové) kávy, hodnotili cílovou osobu jako „teplejší“ osobnost, tedy jako velkorysou a starostlivou. Podle psychologů zde totiž vznikají pozitivní asociace s vnímáním rodičovského tepla tak, jak jsme jej zažili v raném věku, možná dokonce ještě u matky v děloze.
Zázvor zatočí s nachlazením i nevolnostmi. Umíte ho ale správně užívat?
Zahřívají i ochlazují
Vyhlášenou pochoutkou arabských zemí není nic ledového, je to horký silně oslazený černý čaj. Arabové jsou chytří a díky životu v parných podmínkách vypozorovali, že horký čaj s cukrem je ochladí víc než cokoliv studeného. Jak je to možné? Když totiž horká kapalina dosáhne tepelných receptorů v jícnu a žaludku, reagují, jako by celé tělo bylo stejně horké jako nápoj, a proto zvýší tok potu. A pokud vaše oblečení umožňuje odpařování, bude vám mnohem chladněji, než když jste se poprvé napili. A arabské tógy bývají velmi vzdušné a prodyšné. Alespoň tak jev vysvětluje studie Anthonyho Baina z laboratoře tepelné ergonomie University of Ottawa. To se děje ale jen v případě, že horký nápoj pijete v parném počasí. Pokud je zima a vy potřebujete zahřát, je velmi nepravděpodobné, že by vás horký nápoj zahřál nad prahovou hodnotu, která by zvýšila produkci potu. V zimě tedy horký nápoj skutečně zahřeje.
Pomáhá s léčbou nachlazení
Výzkum profesora Rona Ecclese, ředitele výzkumného Centra pro běžné nachlazení na Cardiff University, prokázal, že horký nápoj mírní symptomy nachlazení daleko více a lépe než nápoj pokojové teploty. Poskytuje totiž okamžitou úlevu od kašle, kýchání, rýmy, bolestí v krku, rozlámanosti a únavy. Díl pomoci, kterou horké nápoje v této věci poskytují, je přitom podle Ecclese psychologický – příznaky jsou to, co cítíme, a to, co cítíme, může být ovlivněno naší náladou, očekáváními, kulturou a všemi možnými věcmi. A protože horký nápoj evokuje pohodu, je jasné, že společně s napětím a stresem odezní i některé méně závažné příznaky. Horké nápoje bývají také často nasládlé, což je jejich další plus, protože sladká chuť uvolňuje v mozku sloučeniny podobné morfiu – s tišícími účinky. Špatně z toho nevychází ale ani hořká káva, pokud je teplá. Protože receptor zachycující chuť sladkou, hořkou a umami, vysílá do mozku silnější signály, když je jídlo nebo pití teplejší.
Jste závislí?
Jedním z jasných znaků emoční závislosti člověka na horkých nápojích je všudypřítomnost speciálního hrnečku. Připoutali jsme se k naší vlastní nádobě na pití se správným stupněm vkusnosti, vzorem, barvou, designem, stylem, a dokonce i hmotností. Podle průzkumů Wageningen University v Nizozemsku totiž pocit pohody evokované horkým nápojem stoupá společně s hmotností hrnečku – čím těžší je, tím větší uspokojení pití z něj nabízí. Lidé totiž předpokládají, že když je těžší, vejde se do něj více lahodného horkého nápoje.
Rozhovor s virologem Liborem Grubhofferem: Proč nevěřit fake news a nechat se očkovat?
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť
Slunečnice je jednou z typických letních květin. Její vysoká majestátnost, tyčící se za ploty chalup nebo projasňující krajinu zářivě žlutými květy je pastvou pro oči na pohodové procházce. Slunečnice...
Čtěte dál