Fitness nejsou jen svaly. Na co byste se měli hlavně zaměřit?

Fitness nejsou jen svaly. Na co byste se měli hlavně zaměřit?
zdroj: Unsplash

Skutečné fitness ve skutečnosti není jen o tom, co vidíte v zrcadle – vaše fyzično. Jedná se o celkový přístup k životu a jeho ovlivnění ve všech zdravotních aspektech. Jak bychom si tedy tento pohyb měli správně vyložit?

Fitness průmysl vládne světu a vydělává miliony. Všichni se chtějí věnovat fitness, všichni chtějí být fit. Co že to to fitness ale vlastně vůbec je? Za co ve skutečnosti platíte? Touto otázkou se zabývá i Matthew Muscat Inglott z Maltské vysoké školy umění, vědy a technologie, z Institutu komunitních služeb. Na serveru Times of Malta rozebírá všestrannost a nejednoznačnost termínu, který možná denně užíváte a s nímž si neví rady ani přední světoví trenéři a profi-sportovci.

Obecnost neexistuje, jen konkrétní zaměření
„V minulosti jsme se často zaměřovali na sporty jako příklady prvotřídního fitness, než jsme si uvědomili, že většina sportů má tendenci upřednostňovat konkrétní komponenty fitness nad ostatními,“ říká Muscat Inglott. Maratonští běžci tak třeba představují příklady vytrvalostních částí fitness, zato vzpěrači odrážejí čistou sílu. Myšlenka „nejschopnějšího“ sportovce je podle Muscata Inglotta příliš subjektivní na to, aby mohla být realizována.

O určité naplnění definice obecně se částečně pokusil CrossFit, který v době svého nástupu představoval záležitost do té doby nevídanou – spojoval v sobě to, co na fitness milují vytrvalci i vzpěrači. Jeho smyslem bylo nabídnout flexibilní přístup napříč všemi disciplínami, který vyžadoval, aby jeho účastníci byli připraveni skutečně na cokoliv.

CrossFit není fitness
Ve skutečném fitness jde ale podle Muscat Inglotta o něco jiného. Fitness průmysl je primárně založen na principu cvičení jako prostředku vedoucímu ke zlepšení zdraví a jeho nepoškozování. Což extrémně náročný CrossFit jednoznačně slíbit ani splnit nemůže. Stejně jako vrcholový sport. Mnozí sportovci vědí, že získání medaile nebo jakékoliv trofeje může někdy zahrnovat praktiky, které jsou skutečně nezdravé. Extrémní příprava, přísné stravování, dehydratace, umělá výživa – to vše je zaměřeno na precizní výsledky za jakoukoliv cenu. Extrémní, návykový a nezdravý ale může být i obyčejný intervalový trénink v obyčejné tělocvičně. Nic z toho není fitness. Protože fitness, jak tvrdí Muscat Inglott, je holistický koncept nahlížející na pohyb jako na celek a přihlížející tak k mnoha jeho aspektům.

Fitness jako životní styl
Celková fyzická zdatnost sestává ze síly, vytrvalosti a flexibility. Zrovna tak ale i z mentální kondice a psychické i sociální rovnováhy a harmonie, stejně jako ze zdravé výživy a omezení nezdravých návyků jako je kouření, nadměrné požívání alkoholu, konzumace tučných jídel nebo zanedbávání spánku. Skutečný fitness instruktor byl měl podle Muscat Inglotta klienta vést ke všemu těmto faktorům, protože všechny dohromady naplňují pojem fitness významem. Nejde jen o to zničit se třikrát týdně v posilovně a vyprávět, jak jste fit.

Jde o to, co kondice přináší, ne, co je vidět v zrcadle
Fitness, to je celkový přístup k životu a snaha o jeho plné harmonizování. Fitness v konečném důsledku není o tom, jak vypadáte, ale o tom, jak se cítíte. Respektive vyrýsované svalstvo je jen benefitem a nemělo by být hlavním cílem. Tím by mělo být cítit se ve své kůži dobře. Fitness potom chrání nejen zdraví fyzické, ale také mentální a může se stát účinnou obranou proti stresu. Znamená vyvážení práce i odpočinku, množství i nedostatku.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!